Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Węgiel to śmierć


KvM

Recommended Posts

Tylko węgiel to jest dobry do elektrowni, a nie do domów.

 

A żywność w sklepach jest dla kogo? Co mam kupić do jedzenia zęby się nie truć ? Smog w naszym kraju występuje stosunkowo krótko i nawet przed nim możemy się w jakimś tam stopniu ochronić unikając przebywania na zewnątrz, stosując maseczki ochronne, ale przed zatruta żywnością która jemy przez cały rok i karmimy nią swoje dzieci się nie uchronimy i jak widać nawet na tym forum mało komu na tym zależy. Jestem przekonany ze wystarczyło by tylko przez kilka dni pokazywać z taka sama częstotliwością informacje o szkodliwości żywności jaka jemy jak to było w przypadku smogu, to wtedy również na forach by było gorąco, ale w tym nikt nie ma interesu wiec o tym się nie mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 428
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A żywność w sklepach jest dla kogo? Co mam kupić do jedzenia zęby się nie truć ? Smog w naszym kraju występuje stosunkowo krótko i nawet przed nim możemy się w jakimś tam stopniu ochronić unikając przebywania na zewnątrz, stosując maseczki ochronne, ale przed zatruta żywnością która jemy przez cały rok i karmimy nią swoje dzieci się nie uchronimy i jak widać nawet na tym forum mało komu na tym zależy. Jestem przekonany ze wystarczyło by tylko przez kilka dni pokazywać z taka sama częstotliwością informacje o szkodliwości żywności jaka jemy jak to było w przypadku smogu, to wtedy również na forach by było gorąco, ale w tym nikt nie ma interesu wiec o tym się nie mówi.

 

Żywność swoją drogą, chemia zawarta w żywności nieustannie atakuje nasze ciała. Dlatego mamy w ogródku wydzielony warzywniak, produkujący warzywa i owoce na nasze potrzeby. Wszystko rośnie bez sztucznych nawozów i jest tego sporo, nam wystarcza. To co musimy kupić w sklepach, także oglądamy skład, unikamy coli, słodzików, sztucznych aromatów, konserwantów itp. Ale tu o smogu.

Tak jak wyżej napisano: węgiel do elektrowni, nie do domów. Skoro tego paliwa mamy pokłady, funkcjonujące elektrownie węglowe, filtry w nich, to ok., niech to hula. Jednak my zajmujemy się węglem w domach. A to jest problem. Dobra izolacja domów ograniczałaby zużycie tego syfiącego paliwa. Tylko jak namówić właścicieli starych domów do tego? Oni raczej martwią się, jak przetrwać do wiosny. Nie w głowie im inwestycje w izolację czy zmianę paliwa. Dla wielu nawet węgiel jest za drogi, "czarne złoto" często uzupełniają oponami czy plastikami. Skoro już rząd dał 500zł na dziecko, to niech także wspomoże walkę ze smogiem. Dopłaty do izolacji, kotłów na czyste paliwo, jakieś specjalne nocne taryfy dla grzejących prądem itd. pomogłyby w szybkim tempie rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smogu nie musi być, 18 kg powietrza średnio na dobę człowiek potrzebuje ! a ile zje ? 1,5 kg .. wypije 3-4L wody..

to które rzeczy najbardziej trują ? i dostają po zaworach ? Moja córka teraz kaszle i kaszle.. choć przeziębiona nie jest..

Problem jest mentalności, co rusz, spotykam opinie taki że nie wiadomo co z nimi zrobić ? nie mają osoby pojęcia,

co jak.. bardziej wybieranie szynki ich interesuje, niż to że ich dom cieknie energią.. a węgiel łagodzi to cieknięcie .. bo jest "tani"

pozornie tani, kto za lekarzy mi zwróci, za czas ? za zdrowie .. bo się jedne z drugim nadęty jegomość uprą .. że 5cm lub wcale jest ok..

ile tych haseł o "oddychających" ścianach .. pytanie kto się zabiera za izolowanie ? "fachowcy" czy "znojcy" czy znachorzy budowlani ?

Zapytać ich o podstawy prostego wyliczania współczynnika przenikania ciepła U.. i uuuu sowę udają.. a jak nie to jak puchacze nadęte..

bo wg ich mniemanologi 8cm na plackach, byle jak jest ok.. a my musimy za to cierpieć.. czasy dobrego taniego wujka się kończą..

wujka węgla.. i teraz trzeba będzie za "nie wiedzę" ponieść koszty...

 

Wyjazdy że będzie w domu grzyb itp .. to jest właśnie ta ideologia powtarzana niczym głuchy telefon budowlany.

 

Dopłaty do izolacji,
to nie pomoże... czytaj wyżej kto się zajmuje izolowaniem.. owszem ludzie pracowici.. ale leniwi na wiedzę..

a przynajmniej by chcięli się rozwijać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smogu nie musi być, 18 kg powietrza średnio na dobę człowiek potrzebuje ! a ile zje ? 1,5 kg .. wypije 3-4L wody..

to które rzeczy najbardziej trują ? i dostają po zaworach ? Moja córka teraz kaszle i kaszle.. choć przeziębiona nie jest..

Problem jest mentalności, co rusz, spotykam opinie taki że nie wiadomo co z nimi zrobić ? nie mają osoby pojęcia,

co jak.. bardziej wybieranie szynki ich interesuje, niż to że ich dom cieknie energią.. a węgiel łagodzi to cieknięcie .. bo jest "tani"

pozornie tani, kto za lekarzy mi zwróci, za czas ? za zdrowie .. bo się jedne z drugim nadęty jegomość uprą .. że 5cm lub wcale jest ok..

ile tych haseł o "oddychających" ścianach .. pytanie kto się zabiera za izolowanie ? "fachowcy" czy "znojcy" czy znachorzy budowlani ?

Zapytać ich o podstawy prostego wyliczania współczynnika przenikania ciepła U.. i uuuu sowę udają.. a jak nie to jak puchacze nadęte..

bo wg ich mniemanologi 8cm na plackach, byle jak jest ok.. a my musimy za to cierpieć.. czasy dobrego taniego wujka się kończą..

wujka węgla.. i teraz trzeba będzie za "nie wiedzę" ponieść koszty...

 

Wyjazdy że będzie w domu grzyb itp .. to jest właśnie ta ideologia powtarzana niczym głuchy telefon budowlany.

 

to nie pomoże... czytaj wyżej kto się zajmuje izolowaniem.. owszem ludzie pracowici.. ale leniwi na wiedzę..

a przynajmniej by chcięli się rozwijać..

 

Wiesz zapewne że człowiek w 70 procentach skalda się z wody , a twój organizm jest tym co jesz. Normy powietrza jak są przekraczane to jest to kilkanaście dni w sezonie grzewczym gdy warunki pogodowe sprzyjają smogowi, a zatrutą żywność podajesz sobie i swoim dzieciom każdego dnia. O ile przed zatrutym powietrzem można się jakoś obronić to przed zatrutym jedzeniem bronią się tylko nieliczni którzy kupują zdrową żywność. Ilu z was kupuje taka żywność? O dziwo jak byłem dzieckiem nie trzeba było kupować zdrowej żywności bo to była norma. Tak samo jak normą było że z każdego komina leciał czarny śmierdzący dym. Teraz gdy z tylko poniektórych kominów leci co widać i czuć robi się larmo i wrzuca wszystkich spalajacyh opał stały do jednego wora, zamiast karać i napiętnować tylko tych co spalają odpady. Takim podejściem nic nie zdziałacie. Ludzie muszą sami do tego dorosnąć. Teraz tak samo jak o zatrutym powietrzu jeden z drugim zacznijcie pisać o zatrutym jedzeniu dlaczego o tym nie wspominacie nawet? Czyste powietrze to nie wszystko do całości potrzeba jeszcze zdrowej żywności i czystej wody. Tylko o zdrowej żywności nie było by z kim dyskutować gdyż druga strona która ja produkuje ma to po prostu w d..... a my wszyscy musimy to jeść bo nie ma innej alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, to jest forum budowlane, dział "Ogrzewanie", więc rozmawiamy tu o ogrzewaniu i truciu poprzez spalanie paliw stałych.

Na tym forum jest tez wątek gastronomiczny, jak masz jakąś misję, to stwórz tam wątek o zdrowej żywności i się tam udzielaj.

A nie mieszaj tematów.

 

Już ktoś zwrócił na to uwagę - tylko ode mnie zależy co i jak jem.

Jeśli jem niezdrową żywność, to szkodzę TYLKO sobie.

Kopciuch truje siebie i połowę mieszkańców ulicy. Taka różnica

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, to jest forum budowlane, dział "Ogrzewanie", więc rozmawiamy tu o ogrzewaniu i truciu poprzez spalanie paliw stałych.

Na tym forum jest tez wątek gastronomiczny, jak masz jakąś misję, to stwórz tam wątek o zdrowej żywności i się tam udzielaj.

A mieszaj tematów.

 

Już ktoś zwrócił na to uwagę - tylko ode mnie zależy co i jak jem.

Jeśli jem niezdrową żywność, to szkodzę TYLKO sobie.

Kopciuch truje siebie i połowę mieszkańców ulicy.

Ja nie mam misji gastronomicznych tylko jak jeden z drugim widzi tylko koniec swojego nosa nie dziw się że ci co pala węglem również tak do tego podchodzą. A o tym co jesz tak jak większość z nas nie ma zielonego pojęcia, wiec nawet nie wiesz kiedy sobie szkodzisz. W większości postów tylko jad się z was wylewa. Co myślisz ze jak będziecie szydzić z ludzi palącymi węglem to się to zmieni? Oni tak samo maja was głęboko, bo nikt normalny z roku na rok nie wymieni sprawnego kotła tylko dlatego ze teraz okazało się że truje innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajemy na żywność trochę więcej niż średnia, bo świadomie wybieramy produkty, które mamy spożywać.

Ale nawet, gdybym kupował najgorszy chłam, to szkodziłbym tylko SOBIE.

 

Kominy szkodzą WSZYSTKIM. Tym, którzy mają to w d..e, ale też i tym, którzy są skłonni wydać więcej, aby nie emitować do atmosfery całego tego świństwa.

Niestety, są ludzie, których nawet stać, ale i tak wolą smrodzić węglem czy drewnem zamiast czysto spalać gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie żywności do węgla - jest nietrafiona, węgle się pali - ponieważ nabudowało się koszmarków termicznych - to teraz trzeba czymś nabić te termiczne durszlaki! To wina mody, pewnych, pewnych trendów w budownictwie, zastaw się, a pokarz się itp.

A na koniec są próby usprawiedliwiania tego "biedą" ta bieda powoduje, że kominem wywala się zł, aby ogrzać te koszmarki.

Jeszcze żeby była wola zmiany tego statusu, ale jest pełno "fachowców" którzy wyżej cenią swoje przypuszczenia, niż widzę..

no 5cm i koniec, okna montowane byle jak .. Ostatnio robiłem symulację .. obrębu fundamentów jednego domu..

masakra .. przez nie mądre ułożenie warstw.. a tylko 20 wat na mb przy 0 st .. traci .. i tylko 600 wat .. jednym detalem, który nie wymagał żadnych kosztów..

i za tą kpinę z budownictwa, za tą kpinę z fizyki budowli - ludzie muszą płacić płucami.

 

http://www.krosno24.pl/image.php?id=500513 i za taki koszmarek termiczny .. ja mam płucami płacić ! bo ktoś musi mieć 20kW mocy aby ogrzać taki durszlak termiczny.

 

http://www.krosno24.pl/image.php?id=465838 albo te "cudne" radiatory.. czy ja komuś kazałem taki koszmar termiczny budować? że mam za to płacić płucami ?

http://www.ravnieruchomosci.pl/photo/nieruchomosc-410-dom-jednorodzinny-wolnostojacy-4860.jpg albo taką masakrę .. moje płuca mają ponieść karę, a takie coś.. bo "nie stać" .. kupię ziła..→ do jazdy po bułki do sklepu .. jasne że później taki koszmar albo drewnem, albo węglem ogrzewać.. bo cieknie jak stary cedzak ..

i nie ma na to argumentacji .. wiedza była dostępna !

http://www.passiv.de/ proszę brać z górnej półki przykłady i równać..

1991 rok ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie żywności do węgla - jest nietrafiona, węgle się pali - ponieważ nabudowało się koszmarków termicznych - to teraz trzeba czymś nabić te termiczne durszlaki! To wina mody, pewnych, pewnych trendów w budownictwie, zastaw się, a pokarz się itp.

 

A na koniec są próby usprawiedliwiania tego "biedą" ta bieda powoduje, że kominem wywala się zł, aby ogrzać te koszmarki.

Jeszcze żeby była wola zmiany tego statusu, ale jest pełno "fachowców" którzy wyżej cenią swoje przypuszczenia, niż widzę..

no 5cm i koniec, okna montowane byle jak .. Ostatnio robiłem symulację .. obrębu fundamentów jednego domu..

masakra .. przez nie mądre ułożenie warstw.. a tylko 20 wat na mb przy 0 st .. traci .. i tylko 600 wat .. jednym detalem, który nie wymagał żadnych kosztów..

i za tą kpinę z budownictwa, za tą kpinę z fizyki budowli - ludzie muszą płacić płucami.

 

Widzę, że przemawia przez Ciebie nie troska o atmosferę a zwykły snobizm. Nie każdy musi mieć PC lub gaz i dom najlepiej pasywny. Nie każdy też musi jeździć nowoczesnym suv-em. Pamiętaj, że póki coś nie jest zabronione, jest dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przemawia przeze mnie snobizm, jestem daleki od tego. Problem leży w mentalności.. i do tego zmierzam..

Wybudować było komu.. pt bo ludzie mają ! skąd ja to znam? ulubiony slogan pokolenia Rodziców i ciut młodszych..

bo ludzie mają i ja też tak chcę.. Innej drogi nie ma, jak tylko ciepłe domy, aby można było ogrzać czystym źródłem ciepła,

a nie syfić węglem! moje płuca cierpią, cierpią i tych którzy latają i podkładają ten syf. No bo co zrobić? dom cieknie energią.. w zatrważającym tempie.

A idź takiemu zostaw światło w jednym pomieszczeniu włączone .. furii dostaje ..

 

Uważasz że zrobienie domu który jest prosty, nie wymaga skompilowanych instalacji, to snobizm.. to jak nazwać kotłownię na wungiel ? .. z podajnikiem..

 

http://czysteogrzewanie.pl/2014/10/mozesz-nie-dozyc-wiosny/ całkiem realna ta śmierć..

http://swiatmiedzi.pl/wp-content/uploads/2015/03/modernizacja-3.jpg z innej beczki .. taka masakra.. pompka stanie i bum.. rureczka .. jak do kozy 4-6kW.. a nie do kotła.. tak się właśnie kończy epoka miedzi .. to jest dopiero paranie główki.. i snobizm..

a Ty mnie tu stawiasz do pionu..

 

pytam się za tem jaki zbój wymyśla prucie rur.. stalowych pod kocioł.. i dawanie rureczek.. aby "zarobić" .. tu masz przykład prania główki i snobizmu..

 

A nie w ciepłych domach..

 

 

http://obrazki.elektroda.net/23_1264718984.jpg to naprawdę musiało się opłacać.. masakra ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalny stosunek objętości (na której nam zależy) do powierzchni (przez którą tracimy/zyskujemy energię) ma kula.

Twierdzisz, ze ludzie są głupi, bo kulistych domów nie budują a podobają im się takie z wykuszami i tarasami, balkonikami...

Czyli - zabić te bezguścia!

Dom powinien być kulą! Wtedy nie smrodzi, bo żadnego kotła w nim ani nie zmieścisz ani nie uruchomisz, bo z definicji ten "najmniejszy" jest ZA DUŻY.

Idąc dalej - ZAORAĆ trzeba to, co już jest, co od dziesięcioleci czy dłużej stoi! NOWE wybudować!

 

No to, daj receptę na to - skąd na to wziąć kasę.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie .. a kominem jak zł policzysz ile wypuścisz w świat trując jest ok.. bo tego nie widać.. bo jest rozłożone na lata...

stąd ta argumentacja .. to co puści izolacja, trzeba wpompować .. Stare PRL'owskie kostki pod względem potencjału naprawy nie wyglądają źle..

gorzej z tym domem, nabitym lukarnami. Kula nie .. kopuła.. ma najlepszy udział powierzchni obudowanej do użytkowej ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

מרכבה ma absolutną rację. miałem ostatnio gościa który buduje nowy dom. ktoś go do mnie skierował, żeby sobie oczyszczalnię zobaczył. i go martwiło, że oczyszczalnie może dużo prądu zużyć. wybudował dom, gdzie przez jeden mostek ucieka więcej energii niż ta oczyszczalnia pociągnie przez cały rok. takich mostków ma kilkadziesiąt. a martwi się o koszt działania POŚ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki oto "cudny" detal u Rodziców.. jest.. wtedy się nikt nie zastanawiał.. a była masa doradców.. przy budowie .. koniec PRL'u Tato nie raz przez fachowców pokutował..np kucie płyty bo obwisła.. a przecież .. lokalni znachorzy budowlani wydali wyrok.. czołgiem można jeździć.. oczywiście trzeba puścić i odpuścić, ale jako przykład trzeba użyć..

Ten balkon to 80% strat tego co mam nadzieje wybuduje :) będzie trudno, bardzo trudno ..:( ale trzeba podjąć wyzwanie. Największy "cud" to brak grzyba w tym miejscu..

W lecie trzeba będzie wywalić ten "kochany" balkon jako minimum zadanie..

Stąd bierze się napęd.. 30-35 mp drewna w komin.. to jest niby za free?

 

Liczę - że tym roku uda się ścianę północą zrobić.. a jest trochę roboty, ściany szczytowe do zastąpienia, aby nie ciągnąć izolacji i nie przerywać .. 70m2 ściany.. 33cm grafitowego .. to jest bariera i start , jeszcze trzeba odkopać po ławy dom.. roboty masa.. niech by raz na 2 lata jedna elewacja.. na top.

 

http://spplthumb.blob.core.windows.net/1000x901c/48/60/66/izolacje-cieplne-przeciwdzwiekowe-w-domkach-mazowieckie-radom-318995532.jpg

 

wiedza była.. wnioski z liczb można było wyciągnąć.. z Tatą śmiliśmy się ..że książka prokurator.. że zasiadł na ławie .. ;) a Tato ze spokojem.. to jak ja bym zrobił dobrze .. to ty nie miał byś co robić ;) i gadaj tu z takim :) ale naprawdę "szok" bo książka niewiele ustępuje, a podstawy typu opór cieplny są..

balkon.jpg

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy powietrza jak są przekraczane to jest to kilkanaście dni w sezonie grzewczym gdy warunki pogodowe sprzyjają smogowi

 

Bzdura. Cały czas oddychamy syfem. Tu masz rakotwórczy BaP dla Nowej Rudy w woj. dolnośląskim:

 

Styczeń 48,50

Luty 22,73

Marzec 25,50

Kwiecień 13,70

Maj 4,34

Czerwiec 1,01

Lipiec 0,84

Sierpień 1,69

Wrzesień 4,07

Październik 20,37

Listopad -

Grudzień

 

Norma to 1 ng/m3, tylko spełniona przez 3 miesiące w roku. A w styczniu średnia przekroczona prawie 50 razy!!! Pokaż mi choć jeden produkt w którym rakotwórcza chemia jest aż tak bardzo przekroczona. Nie ma. Bo jakby był to zaraz poleciłbyś do sądu, że producent ci dzieci truje, a powietrze jest wspólne - czyli niczyje - więc truć można ile wlezie.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście, sam już nie wiem, bardziej nudni czy bardziej żałośni...

W kółko trujecie o jednym i tym samym.

Na dodatek, o tym z czym nikt się nie kłóci!

Zauważcie, że Wasza "moc sprawcza" jest ZEROWA!!!

Nie mieliście, nie macie i nie będziecie mieli wpływu na to co jest!

 

Waszym durnym pomysłem jest - nie palić węgla, drewna, ocieplać...

Ale...

Nie poddajecie żadnego pomysłu - skąd brać kasę na termomodernizację i bardziej czyste ogrzewanie.

Nie stworzyliście żadnego takiego funduszu czy fundacji, nie wpłacacie na ten powszechnie realizowany (co postulujecie) cel WASZEJ kasy...

 

Nie dajecie zgody na mieszkanie w warunkach, jakie są.

Rozumiem!

Nie rozumiem CZEMU jeszcze nie zabraliście się stad gdzieś daleko, gdzie jest czyściej?

 

Zauważcie, ze w tym wątku nie ma osób, które by się chciały dowiedzieć czegoś o problemie.

Są sami znawcy i towarzystwo wzajemnej adoracji.

Chcecie zmian?

Wynajmujcie bilbordy i na nich głoście to, co tutaj! Traficie, być może, do osób, które nie pomyślały o ociepleniu, lub nie wiedzą, ze palenie węgla nie jest najlepszym sposobem na ogrzanie domu.

JEST TYLKO NAJTAŃSZYM SPOSOBEM!

 

ABSOLUTNYM KRETYNIZMEM JEST pomysł, aby zakazywać, nakazywać, wymuszać...

Jak ma być skutecznie - należy tak kreować sytuację gospodarczą, aby najtaniej było ogrzewać się czysto.

BEZ zakazywania, nakazywania i wymuszania czegokolwiek.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ABSOLUTNYM KRETYNIZMEM JEST pomysł, aby zakazywać, nakazywać, wymuszać...

Jak ma być skutecznie - należy tak kreować sytuację gospodarczą, aby najtaniej było ogrzewać się czysto.

BEZ zakazywania, nakazywania i wymuszania czegokolwiek.

 

Adam M.

 

Oczywiście, że trzeba nakazywać i zakazywać. Bez tego typu regulacji np. wymuszających wywóz szamba, podłączenie się do kanalizacji czy wywóz śmieci, a zakazujących wylewanie szamba na pole, a śmieci do lasu, to Polska wyglądałaby jak kraje trzeciego świata. Wywóz szamba też nie jest tani, a nikt nie protestuje. Katalizatorów, EGR czy DPF w samochodzie też nikt dobrowolnie by nie zainstalował.

 

Nie poddajecie żadnego pomysłu - skąd brać kasę na termomodernizację i bardziej czyste ogrzewanie.

Nie stworzyliście żadnego takiego funduszu czy fundacji, nie wpłacacie na ten powszechnie realizowany (co postulujecie) cel WASZEJ kasy...

 

Np. do paliw powodujących niską emisję trzeba doliczyć 'składkę zdrowotną'. Pieniądze zebrane przeznaczyć na długofalową politykę poprawy jakości powietrza.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieliście, nie macie i nie będziecie mieli wpływu na to co jest!

 

I tu się mylisz Adamie. Wielu na tym forum dało się namówić na rezygnację z węgla na rzecz bardziej czystych rozwiązań. Każda forma presji na społeczeństwo jest dobra, jeżeli służy słusznej sprawie. A służy.

 

ABSOLUTNYM KRETYNIZMEM JEST pomysł, aby zakazywać, nakazywać, wymuszać...

 

Pójdźmy dalej, zlikwidujmy kodeks drogowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...