Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP - nieużywanym kanałem wentylacyjnym


dimmu666

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym zrobić u siebie DGP jako dodatkowe źródło ciepła w okresie przejściowym.

Posiadam dom piętrowy i właśnie do pokoi na piętrze ma dotrzeć ciepłe powietrze.

Turbinę kominkową chciałbym zamontować na poddaszu ( około 3,5m nad kominkiem ) tam przewodami powietrze do 4 pomieszczeń ( max odległość 4m )

Mój problem polega na tym że nie mam jak wyprowadzić tego powietrza znad kominka do turbiny, budując dom nie przewidywałem takiej instalacji.

Mam jednak pomysł aby wykorzystać nieużywany kanał wentylacyjny w kominie który biegnie bezpośrednio za kominkiem aż do miejsca gdzie była by turbina.

Moje pytania brzmią:

- czy tak się w ogóle robi, spotkał się ktoś z tym kiedyś ?? ??

- jak/ czym zatkać ujście powietrza w kominie aby było tam sucho i ciepłe powietrze nie uciekało gorą przez komin??

- raczej nie uda mi się wprowadzić rury do tego otworu czy ciepłe powietrze może być transportowane takim (nieocieplonym/nieodizolowanym kanałem, dodam iż kanał wentylacyjny wymurowany jest ze zwykłej cegły ??

 

Dzięki Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się takie rzeczy

można nie izolować komina wewnątrz, tylko jest ryzyko, że pochłonie on większość energii co przełoży się bezpośrednio na temperaturę powietrza

Śmiało wejdzie tam jakaś rurka, która odizoluje powietrze od zimnych ścianek komina murowanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że tak można, sam tak mam. teraz powietrze dociera do turbiny umieszczonej na strychu kanałem wentylacyjnym. Planuję jednak wepchnięcie do niego jakiejś rury w otulinie, żeby zmniejszyć straty ciepła. Nad wkładem umieszczona rura spiro, która wchodzi do kanału wentylacyjnego. Podobnie na stychu, z tym, że wyjście jest zaizolowane, no i rura w otulinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka mówi, że straty nie maja wiekszego wpływu na pracę DGP, w którym powietrze transpotruje się kanałami z cegieł. W początkowym okresie, zazwyczaj kilkunastu minut, cegły wchłaniają faktycznie część ciepła. Na końcu jednak je oddają, co z kolei wydłuża proces. Straty wewnątrz budynku, trudno nazywać stratami.

 

Dziurę nad wylotem z kanału można zakleić cegłą, przedtem wpychając tam izolację. To samo na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zapchaniem na dachu to takie proste nie jest, mam komin już wymurowany ( ta część nad dachem ), tam się nie da bezpośrednio do dziury reki wsadzić góra jest zabetonowana są dziury po bokach ale nie w osi przewodu tylko przesunięte.

Na moje oko musiałbym wiercić w klinkierze otwory wsadnic w nie pręty, na nie dać jakiś kamień na to wylać beton no masakra dla mnie wszystko chyba musiałoby dziecko zrobić bo moja jaka tam ledwo dojdzie, a w miejscach tych dziur mi woda będzie wchodziła ( antenę mam na kominie na pasach nie wierciłem nigdzie nic ). Same problemy macie jakieś pomysły ?? nie ma jakiejś cudownej pianki z siki co się wstrzykuje w otwór ona lewituje i za 24h wypełniania dziurę udając cegłę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...