Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaki rekuperator do GGWC?


Recommended Posts

Witam, jak w temacie, moglibyście wypowiedzieć się nad sensem instalowania ggwc przy reku krzyżowym ? przeciwprądowym ?

 

wiem, że w przypadku przeciwprądowego sprawność osiąga często ponad 90% i niektórzy piszą, że montowanie ggwc nie ma sensu ekonomicznego...

 

czy możemy zatem jakoś podyskutować ? chodzi mi o to, że mam zakopane rury do GGWC lecz zastanawiam się czy ich będę używał :)

 

A może mając już te rury GGWC taniej będzie kupić tańszy reku krzyżowy ?! i też osiągnę sprawność 90%... ?! no może nie sprawność, ale temperatura nawiewu nie bedzie znacząco niższa od pokojowej ?! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz koszt uruchomienia instalacji (glikol, pompka, nagrzewnica) oraz zestaw to do kosztow wlaczenia sie grzalki elektrycznej na reku. Wiele Zalezy jaki reku wybrales, bo czesc ma rozmrazanie grzalka, a czesc obniza nawiew, by cieply wyrzut odmrozil wymiennik - co moze odbic sie na komforcie. No i mozna tez probowac schladzac pow. W upalne lato, ale tutaj zalezy od mocy ggwc i izolacji domku.

Dla mnie zaplanowany ggwc to glownie system antyzamrozeniowy z mozliwa szansa na lekkie schladzanie, pytanie jaka role ma twoj zaplanowana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dokładnie takie samo było założenie, - system anty-zamrożeniowy + może odrobina komfortu latem (włączenie chłodnicy np. dopiero po 21:00 żeby było przyjemniej zasnąć)

 

tylko czy bawiąc się w GGWC jest sens inwestować w droższy Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym ? czy lepiej darować sobie i iść w kierunku krzyżowego... to mnie cały czas zastanawia i nie daje spokoju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dokładnie takie samo było założenie, - system anty-zamrożeniowy + może odrobina komfortu latem (włączenie chłodnicy np. dopiero po 21:00 żeby było przyjemniej zasnąć)

 

tylko czy bawiąc się w GGWC jest sens inwestować w droższy Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym ? czy lepiej darować sobie i iść w kierunku krzyżowego... to mnie cały czas zastanawia i nie daje spokoju...

a czy jest jakikolwiek sens inwestować w GGWC...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sens inwestować w droższy Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym ? czy lepiej darować sobie i iść w kierunku krzyżowego... to mnie cały czas zastanawia i nie daje spokoju...
Przy gwc wymiennik nie ma znaczenia, i tak powietrze idzie przez bypass. A zimą... taniej jest dać netr kabla samoregulującego do centrali ( gdyby nie miała rozmrażania ) niż gwc.

Na wymiennik, większy wpływ ma system ogrzewania. Jeżeli dom jest słabo izolowany i posiada jeszcze centralny system ogrzewania, to wymiennik 60-70% sprawdzi się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...