Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozmieszczenie GGWC i reku - proszę o uwagi i pomoc


Recommended Posts

Może ktokolwiek by mi poradził w kilku kwestiach: dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, WM. Robię GGWC, przede wszystkim nie chcę by wymiennik zamarzał, a w drugiej kolejności wspomożenie latem.

 

Mam kilka zagwozdek które już muszę ustalić bo robię stan zero – architekt mi GGWC nie zaprojektował mimo że prosiłem.

 

1) Czy takie rozmieszczenie GGWC będzie odpowiednie – na mapie zaznaczyłem na czerwono. Jest to północ działki. Jeżeli wkopię Pexa 32 mm na dwa metry wgłąb, i dam jedną rurę o długości 200 metrów będzie OK, opory nie będą za duże?

A jeżeli Pex-Al-PEx będzie łączony na zasiski, to one nie skorodują pod ziemią? I co lepiej – kłaść w pętlach czy w harmonijkę? A może skoro duża działka to rozciągnąć te pętle na całej długości działki?

Wejście tych Pexów byłoby pod ławą fundamentową w garażu

 

 

2) Na projekcie mam zaprojektowaną centralę wentylacyjną na wydzielonym, ocieplonym, ale nieogrzewanym poddaszu użytkowym do którego prowadzą schody z garażu. Te pomieszczenie jest wydzieloną częścią całego poddasza nieużytkowego. Rozwiązanie fajne, bo centrala nie zagraca domu, a i jest stryszek na którym są komfortowe warunki cieplne.

Ale rozmawiałem ostatnio z instalatorem który mi powiedział że centrala musi być w pomieszczeniu w którym jest 8-10 stopni, inaczej same problemy.

I tu mam wątpliwości – może zrezygnować z takiej wydzielonej części poddasza użytkowego, nie iść w koszty (trzeba na poddaszu nieużytkowym wymurować, ocieplić te pomieszczenie, oraz ocieplić dach (w pozostałej części strychu dach nieocieplony, na stropie 30-40 cm styro w którym będą poprowadzone kanały wentylacyjne), a centalę razem z wymiennikiem GGWC umieścić na ścianie w garażu? Odpada problem z ujemnymi temperaturami, ale czy będzie cicho i czy nie będzie to zagracało zbyt dużo miejsca (podobno teraz centrale są płaskie tzn 3- cm głębokie) ?

 

3) Na projekcie mam połączoną wentylację mechaniczną z wywiewnikami mechanicznymi w garażu i pomieszczeniu gospodarczym uruchamianymi przez włącznik światła. I do pralni-suszarni-kotłowni jest przewidziany nawiewnik okienny. Czy tak się robi? Podejrzewam że chodzi o przepisy.

 

Jeżeli w jakikolwiek sposób ktokolwiek mi pomoże będę wdzięczny

 

Aha, jakby zdjęcia były nieczytelne to podaje link do nich:

 

http://www.fotosik.pl/u/macius261/album/1512313

5_INST WENTModel (1)-page-001.jpg

3_INST WENT-GAZU Model (1)-page-001.jpg

ggwc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Jaka będzie wydajność centrali? do nie dobiera się moc chłodniczą gwc! Po co robić większe gwc niż możliwości przeniesienia przez powietrze z centrali???

Na ogół problem zamarzania centrali to - zamarzanie kondensatu w rurce - na co gwc może tyle pomóc co umarłemu kadzidło.

Może lepiej centrala nie zamarzająca i nie bojąca się zamarzania kondensatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Jaka będzie wydajność centrali? do nie dobiera się moc chłodniczą gwc! Po co robić większe gwc niż możliwości przeniesienia przez powietrze z centrali???

Na ogół problem zamarzania centrali to - zamarzanie kondensatu w rurce - na co gwc może tyle pomóc co umarłemu kadzidło.

Może lepiej centrala nie zamarzająca i nie bojąca się zamarzania kondensatu?

 

 

Kubatura całego domu to 1000 m3. Ale razem z garażem itd. Celuję w Samsunga - cichy, wydajny, tani, z auto by passem, z wymiennikiem entalpicznym, z automatyką np. do okapu kuchennego. Nie zamierzam robić w domu przeciągu.

Myślę że RHF080EE lub nawet RHF050EE wystarczą.

 

Więc w praktyce - ile tej rury pod ziemią, jakiej i jak łączonej?

 

Zamarzanie kondensatu to jedno, a wymiennika to drugie.

 

Już na forum czytałem - nie ma central "niezamarzających". Przy -20 stopni wszystko zamarza bez GWC chyba że ma się nagrzewnice.

 

Cyba że taką znasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To centrala do współpracy ze splitami - nie nadaje się do innych celów - nie odprowadza wody - bo robią to splity.

Wymiennik nie jest trwały ( non stop mokry papier i kosztuje więcej od centrali ( w zakupie w Chinach)

http://www.universalcooling.co.uk/heat_recovery.html

The object of providing good

ventilation alongside air condition in

residential and commercial buildings is to

provide conditions under which people can

live and work comfort and safety.

 

Z instrukcji:

 

 

http://www.mitsubishi-electric.pl/index.php?page=produkt&subpage=650

 

Zasilanie: 230/1/50 V/~/Hz

 

Wydajność: 800 m3/h

 

Spręż: 145 Pa

 

Efektywność odzysku ciepła jawnego: 79%

 

Poziom hałasu: 34,5 dB(A)

 

Przybliżona pow., którą można obsłużyć: 100m2

 

Przybliżona dł. kanałów możliwa do podłączenia: 20m

Proszę zwrócić uwagę - centrala 800m3 na maksymalnie 100m2 i 20m kanałów ( 145Pa) - przy klimatyzacji nie podłącza się często kuchni i łazienek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli nie wymiennik ERV to może coś viessmana/zehndera? Ale to już nie w takiej cenie jak ten samsung. No i nie ma podobno automatyki okapu kuchennego - a chciałbym by powietrze z okapu było wyprowadzone na zewnątrz.

Z drugiej strony od odprowadzenie wody będzie wymiennik GWC, przecież na nim się skrapla większość wilgoci, dlaczego niby wymiennik z celulozy ma być non stop mokry? Na forum są ludzie co mają go kilka lat i są zadowoleni.

Z wydajnością rzeczywiście jest problem, ale można dać ten największy 1000 m3. ma maksymalny spręż 185. Zresztą to o czym piszesz (te 20 metrów kanałów) to chyba do jakiejś dużej wymiany powietrza. A mi będzie potrzebne 0,5-0,3 wymiany na godzinę, sporadycznie może więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...