Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyrzutnia wentylacji mechanicznej na dachu - prośba o radę


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich w moim pierwszym poście... i od razu zwracam się z prośbą o poradę :-)

 

Jestem już na etapie końcowym budowy i myślałem, że co złe to za mną natomiast rozbiłem się znienacka o problem którego wcześniej nie byłem świadomy.

Mam wentylację mechaniczną i wyrzutnia ma być zabudowana na dachu. Nagle okazało się że nikt nie ma pomysłu jak tę wyrzutnię wyprowadzić. Instalator odsyła mnie do dekarza, dekarz do kierownika budowy, kierbud obiecuje coś wymyślić - i wymyśla jakieś kosmicznie drogie nasady Poujoulat, dekarz puka się w czoło, a ja w końcu nie wiem co robić.

 

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może mi poradzić jak mam tę rurę z wentylacji wyprowadzić na dach i nie zbankrutować przy tym? Dach jest pokryty dachówką ceramiczną, rura ma fi 200. Na mój zdrowy rozum myślałem, że muszę zabudować na dachu jakiś mały element, wetknąć od dołu rurę i mieć spokój. Wygląda jednak na to, że to nie takie proste...

 

Będę wdzięczny za wszelkie porady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy w ofercie specjalną wyrzutnię dachową do wentylacji mechanicznej.

Wygląda to tak:

http://www.comair-polska.pl/2013/PDF/CDDVI+_wyrztutnia_dachowa_ISO+.pdf

Wyrzutnia jest elementem systemu kanałów Isocomplus+

 

Uwaga dla wszystkich planujących wyrzutnie dachowe:

Pamiętajmy, że zimą wyrzucane powietrze ma dużą wilgotność i dlatego kanał wyrzutni powinien być zaizolowany termicznie

praktycznie do samego końca/szczytu. Jeżeli nad dach będzie wystawała goła blacha od środka będzie się wykraplała woda,

która spływając do kanału wentylacyjnego w dół potrafi narobić sporych szkód.

Generalna zasada: nie żałujmy izolacji termicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już się robi:

 

link do zdjęcia wyrzutni: http://www.comair-polska.pl/2013/FOTO/Isocomplus_wyrzutnia_dachowa_CDDVI.jpg

 

na dachu powinno wyglądać mniej więcej tak:

http://www.comair-polska.pl/2013/FOTO/Isocomplus_wyrzutnia_dachowa_po_zamontowaniu.jpg

Edytowane przez michal_l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Odgrzewam temat.

 

Czy ktoś ma takie wyrzutnie dachowe:

[ATTACH=CONFIG]239426[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]239427[/ATTACH]

 

?

 

Planuję wyrzutnie na dachu spadzistym 30 stopni wyrzut o średnicy 160. Czy może lepsze byłyby dwa kominki wentylacyjne o średnicy 100mm?

 

wyrzutnia to wyrzutnia, a kominki to kominki - obie rzeczy do czego innego służą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam temat.

 

Czy ktoś ma takie wyrzutnie dachowe:

[ATTACH=CONFIG]239426[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]239427[/ATTACH]

 

?

 

Planuję wyrzutnie na dachu spadzistym 30 stopni wyrzut o średnicy 160. Czy może lepsze byłyby dwa kominki wentylacyjne o średnicy 100mm?

 

witam

 

powierzchnia dla fi 160 to: 200,96 cm2

natomiast dla fi 100 to tylko: 78,50 cm2

 

czyli 2 przewody fi 100 to trochę za mało żeby zastąpić 1 przewód fi 160

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

powierzchnia dla fi 160 to: 200,96 cm2

natomiast dla fi 100 to tylko: 78,50 cm2

 

czyli 2 przewody fi 100 to trochę za mało żeby zastąpić 1 przewód fi 160

 

pozdrawiam

 

muszę sprawdzić ile rzeczywiście mają te kominki, bo może jest to średnica 110mm a wtedy byłoby 2 x 95 czyli 190cm2, prawie to samo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, miedzy 190cm2 a 200cm2 jest 5%. za mocno zagieta rura po drodze moze byc wiekszym problemem niz ta roznica :)

 

gdyby chcial przejsc na 1x150mm (176cm2), mialbym watpliwosci, choc na upartego pewnie tez by dalo rade.

 

edit: tak liczac na szybko, (mam nadzieje ze nie zrobilem byka, ktos tez policzy?),przy 1x150mm i wymianie 400m3/h mialby na tym kominku predkosc 6.29m/s. na stale moze za duzo, ale raz kiedys...

Przy centrali <350 i tylko okresowym przewietrzaniu na maxa sam mialbym watpliwosci, zawsze to tylko 1 kuta.....k na dachu ;) nie 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Odgrzeję kotleta. Przez kilka lat będę miał pokrycie dachowe jedynie w formie papy więc nie chcę wydawać na wyrzutnię dachową dużych pieniędzy nie wiedząc jeszcze jakie będzie ostateczne pokrycie dachu. Czy coś takiego się nada http://folnet.pl/towar/wywietrzak-grawitacyjny-pp-srednica-200

Centrala to AirPack 400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...