Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zagotowanie wody w kotle, pompa CO


untitled

Recommended Posts

Witam,

 

Jeśli podobny temat był już poruszony, to przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.

 

 

Zacznę po kolei. Odziedziczyłam dom, stary, ok. 50letni, nieocieplony. Planujemy docieplić budynek w przyszłym roku. Powierzchnia ogrzewana to ok.100m2. Stara instalacja CO, robiona przez lokalnego fachowca, razem z piecem wykonanym przez niego. Układ otwarty, naczynie przelewowe na strychu.

W ubiegłym roku rozszczelnił się stary piec, kupiliśmy nowy kocioł, SEKO 1.2, 14 kW. Instalacja przy piecu wymagała małej przeróbki, trzeba było nagwintować starą rurę wychodzącą z pieca. Hydraulik dołożył jeszcze pompę CO, Grundfos, sterownik NewSolar i dmuchawę na dole pieca, z boku. Stary piec działał bez pompy i dmuchawy, temperatura w kotle gotowała się przy temperaturze 80 stopni. Wystarczyło zamknąć piec, puścić gorącą wodę z kranu i temperatura powoli spadała. Dodam jeszcze, że jak woda się zagotowała, to było to słychać, dudniło w rurach.

Piec jest zamontowany w wydzielonej, małej kotłowni z boku budynku, niestety, nie było innej możliwości.

Ostatnio przeżyłam zagotowanie wody w nowym piecu. Powodem był prawdopodobnie brak prądu i brak zasilania pompy CO. Na szczęście byłam w domu. Poszłam do kotłowni, by obserwować piec, w końcu "nowy", nie wiedziałam jak zachowa się przy braku zasilania. Temperatura na piecu osiągnęła 70 st. Dopływ powietrza odcięty, klapka, która opada po wyłączeniu dmuchawy, zamknięta. Odkręciłam wodę w kranie. Mimo tego, temperatura dalej rosła, gdy zaczęła zbliżać się do 90 st. na piecu, szybko wybrałam zawartość z rusztu, na szczęście, nie było tego zbyt wiele. O dziwo, w rurach cisza, nie było słychać charakterystycznego gotowania się wody, jak przy poprzednim piecu. Po wybraniu zawartosci pieca temp. zaczeła spadac.

I teraz pytanie... Czy instalacja przy piecu jest zamontowana nieprawidłowo, czy może to ta nieszczęsna pompka spowodowała ten problem? Nie wiem, czy w razie braku prądu zamknąć jakiś zawór przy pompce, czy nie? Zamieszczam zdjęcia, może ktoś z Państwa będzie mógł mi pomóc, coś może podpowiecie, jak uchronić się przed kolejnym zagotowaniem, w przypadku braku prądu.

IMG_3039.jpg

IMG_3040.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda gotuje się w 100*C. To wiem :)

Proszę wybaczyć, opisałam tylko sytuację dla porównania. Przy starym piecu był łomot w rurach przy temperaturze 80 stopni, a przy nowym, nawet przy temperaturze 90 stopni, cisza. Nie wiem, czy to normalne, czy nie. Jestem laikiem w tych sprawach, dlatego zwróciłam się do Państwa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy układzie z pompą i zaworem różnicowym ta grawitacja jest troche ograniczona (mniejszy przepływ wody z pieca do grzejników) Prawdopodobnie w starym układzie bez pompy rury do kotła były 100% grubsze i woda szybciej odpływała z kotła na granicy zagotowania.

Sprawa temperatury: jedynym wytłumaczeniem jest wadliwie działający termometr. W pobliżu 80 oC woda jest tylko gorąca, ok 90oC zaczyna wrzec i może być słyszalny szum w kotłowni. Jeśli by się zagotowało, to na 100% byłoby słychać:) u sąsiada

Sprawdź jeszcze czy hydraulik nie założył zaworu różnicowego odwrotnie. Takie cuda także się zdarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam wszystkich i odswiezam temat.

Mam podobny problem.

Kocioł C.O węglowy 15 kw

dom około 120 m2

piec czesto osiaga temperature 100 stopni

Obieg otwarty + pompa

ostatnio wymieniona pompa na nowa gdyz stara siadła i woda się gotowała a na piecu ponad 120 stopni

jakis czas było ok ale teraz powtorka z rozrywki i coraz czesciej 100 na kotle.

Co może być przyczyną?

Załączam zdjęcia instalacji i proszę o porady.

DSC_0164.jpg

DSC_0165.jpg

DSC_0166.jpg

DSC_0167.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kula w zaworze różnicowym do wymiany albo cały zawór. Daj pompkę na max i jak nie słychać uderzenia kuli to zawór ten nie domyka się. A co do instalacji jeśli jest otwarta a chyba tak jest bo nie widać wężownicy schładzającej to jest ona wykonana niezgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce.

http://www.is.pw.edu.pl/~pawel_kedzierski/Zabezpieczenie%20NW%20otwarte.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...