Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Połaczenie elektryczne Kominek- piec gazowy


grzesiek8630

Recommended Posts

Witam. Obecnie rozciągam do domku instalację elektryczną i mam pytanie jaki przewód elektryczny zostawić od kominka do pieca gazowego. Kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym firmy Lechma standard 190. Napewno będzie sterownik do kominka regulujący nim. Instalacja przygotowana na zasadzie uzupełniania instalacji. Proszę o podpowiedz czy jeszcze jakieś przewody muszę puścić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonsultuj to z osobą, która będzie odpowiedzialna za całość prac i urządzeń hydraulicznych w Twoim domu. Od tego co i jak będzie podłączone, zależy instalacja elektryczna. Mimo pewnych standardów i norm, każdy hydraulik robi to po swojemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój hydraulik mówi że nie zostawiać przewodu bo on przewierci się przez ścianę (kotłownia z tylu salonu i 1 m do pieca gazowego). Ja jednak wolałbym zostawić jakiś przewód pod tynkiem (estetyczniej i bezpieczniej). Proszę o szybkie polecenie gdyż jutro muszę dać odpowiedź elektrykom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę powiedzieć na swoim przykładzie: od sterownika kominka umieszczonego na obudowie do kotłowni puściłem przewody:

 

1. Przewód 3x1,5mm do zasilenia sterownika

2. 3 przewody 3x1mm do zasilenia pomp: kominek-bufor , bufor-CO , bufor-CWU

3. 2 przewody 2x1mm do termometrów: w buforze i w CWU

4. 1 przewód 2x1mm do sterowania kominek-kocioł gazowy.

 

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aleś zaszalał ... :)

Uniwersalna recepta: z kominka z PW do kotłowni trzeba "zapuścić" dwa kable trójżyłowe, powiedzmy 0,75 lub 1 mm, do samego kominka trzeba zapewnić stałe źródło prądu. Reszta okablowania tyczy się już reszty instalacji (niekominkowej) i jej stopnia skomplikowania.

Ale tak jak Piotr napisał - na etapie kładzenia elektryki trzeba już mieć ustalony projekt zarówno kominka jak i reszty instalacji wodnej, żeby później nie "dorabiać" bruzd w ścianach lub kombinować gdzie by tu kable puścić ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...