Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie akumulacyjne dynamiczne czy gazowe w kamienicy


piki81

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Po pierwsze sie przywitam, jestem tu nowy, czytam od jakiegos czasu dzisiaj premiera 1szy post :)

 

Planuje zmiane ogrzewania w 70 metrowym mieszkaniu w kamienicy. 2 pietro, mieszkania z kazdej strony, grube mury (ponad 50cm). Nowe okna.

wysokosc pomieszczen 3.80 i niestety ze wzgledu na wysokosc okien jest maly potencjal na obnizenie sufitow (maks o 30-40 cm wiec nie wiem czy sie wogole oplaca).

 

Ogrzewanie obecnie to piece kaflowe z wkladami elektrycznymi. jako ze podlogowe odpada (drewniane stropy, 100letnia kamienica).

pod rozwage zostaje wiec gazowe i eletryczne akumulacyjne dynamiczne. z wysokimi mieszkaniami jest oczywiscie problem taki iz nagrzane powietrze od grzejnikow automatycznie ucieka do gory i koszty ogrzania tak wysokiego mieszkania grzejnikami konwekcyjnymi potrafia byc zabojcze.

 

Slyszalem opinie ze przy takich pomieszczeniach wydajniejsze sa akumulacyjne dynamiczne piece, ktore wydmuchuja cieple powietrze na mieszkanie wymuszajac ruch powietrza, co pozwala szybciej i efektywniej dogrzac przestrzen w ktorej przebywaja ludzie (a nie dopiero po dogrzaniu pustej przestrzeni pod sufitem). czy to prawda ??

 

a jesli tak: to czy ktos z szanownych forumowiczow bylby w stanie oszacowac koszty ogrzewania w takim mieszkaniu

 

w sumie 70m2. pomieszczenia:

pokoj 21m2, pokoj 15m2, salon z aneksem 19m2.

lazienka 4m2, toaleta 1,5m2, przedpokoj 6 m2, korytarz wew 3 m2.

 

zalozenie: temperatura w nocy 16 - 17stopni, 19-20 stopni w dzien (pon-piatek 8-17 mieszkancow nie ma wiec rowniez obnizona temperatura do 16-17stopni).

 

jak pisalem z kazdej strony mieszkania (jednak nie wszystkie zamieszkale w zimie) bardzo grube porzadne mury. po jednej scianie szczytowej w obu pokojach kuchni i lazience.

 

z gory dziekuje za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak przypadkowo natknąłem się na twój post...

Podejrzewam, że dla wygody nie chcesz już rozpalać w piecach, nosić drewno czy węgiel.

Taki mały metraż to niewiele jednak wysokość robi różnice. Generalnie w tego typu zabudowach najlepiej sprawdza się ogrzewanie na zasadzie promieniowania nie zaś konwekcji. Promieniowanie równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie natomiast przy konwekcji ciepło ucieka do góry.

Dlatego nie ma sensu inwestować w nowinki.... tylko na bazie wydajnego pieca na gaz wykonać instalację c.o. w oparciu o grzejniki żeliwne. Co prawda są drogie, często piękne i stylowe ale w twojej sytuacji idealne. Oczywiście można kupić takie grzejniki z rozbiórki i np pomalować sobie - wtedy jest bardzo tanio. Taki grzejnik dzięki dużej pojemności wody oraz samego żeliwa dłużej się nagrzewa ale długo oddaje ciepło właśnie na zasadzie promieniowania a jak wiadomo promieniowanie ogrzewa jednakowo przestrzeń, którą widzi - jak słońce. Komfort ogrzewania będzie nieporównywalny i koszty niewielkie.

Z resztą sam mam duży obiekt przerobu drewna i pomieszczenia są wysokie. Oczywiście wszędzie mam kaloryfery żeliwne, z odzysku jakie kiedyś były i powiem ci że jestem zachwycony. Pięknie oddają ciepło, nie ma problemu z konwekcją a więc unoszeniem kurzu i grzaniem sufitu.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...