Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie dolotu do rekuperatora kominem


Recommended Posts

Witam,

 

Mam komin, który idzie centralnie przez dom na poddaszu, czy można wokół komina owinąć rurę z dolotu rekuperatora?, komin bym zabudował stelażem, a od środka dał wełnę rura byłaby między wełną, a kominem. Na szycie dałbym kominek wentylacyjny, a u podstawy jakiś odstojnik na wodę z odprowadzeniem do kanalizacji. Czy to ma sens?. Komin w tym miejscu nie jest gorący, ale jest ciepły (w dotyku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperację wymyślono, by obniżyć koszty budowy domu i koszty jego eksploatacji - czyli po to by nie robić kominów i centralnego! Skąd więc komin?

Kolejna kwestia, po co podgrzewać powietrze przed wymiennikiem? Chyba tylko po to, by wyrzucać cieplejsze i mieć problemy z wodą na wyrzutni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperację wymyślono, by obniżyć koszty budowy domu i koszty jego eksploatacji - czyli po to by nie robić kominów i centralnego! Skąd więc komin?

i.

 

Jakiś murarz wymurował pewnie, a to łobuz pewnie chłopina w latach 60 nie wiedział że za 50 lat ktoś będzie rekuperację robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś murarz wymurował pewnie, a to łobuz pewnie chłopina w latach 60 nie wiedział że za 50 lat ktoś będzie rekuperację robił.

Po to się ją robi ( rekuperację) by komin stał się wyrzutnią, by zlikwidować kotłownię, by mniej płacić za ogrzewanie. Taki jest główny cel, a komfort przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to się ją robi ( rekuperację) by komin stał się wyrzutnią, by zlikwidować kotłownię, by mniej płacić za ogrzewanie. Taki jest główny cel, a komfort przy okazji.

 

To jest komin tylko do kominka, a wkład jest zamkniętą komorą spalania. Nie bardzo rozumiem odpowiedzi na moje pytanie, chciałem podgrzewać powietrze zimą, żeby na wejściu do centrali temperatura była wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest komin tylko do kominka, a wkład jest zamkniętą komorą spalania. Nie bardzo rozumiem odpowiedzi na moje pytanie, chciałem podgrzewać powietrze zimą, żeby na wejściu do centrali temperatura była wyższa.
- To wtedy, cieplejsze powietrze będzie na wyrzutni i związane z tym kłopoty.

Przy centralnym robi się wentylację nawiewną lub rekuperator najwyżej 70%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie kłopoty mogą być na wyrzutni?, sprawność reku to 65%

Jest spora różnica w ilości wody.

powietrze ( zimą ) na wyrzutni praktycznie zawsze ma 100% wilgotności względnej skoro na wymienniku oddało część wody.

Im bardziej podgrzejemy powietrze na czerpni - tym mniej ostudzi powietrze wywiewane. Będzie ono miało wtedy więcej wody i wyższą temperaturę. W mroźny dzień odda część wody na wyrzutni - nawet minimalnie się schładzając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest spora różnica w ilości wody.

powietrze ( zimą ) na wyrzutni praktycznie zawsze ma 100% wilgotności względnej skoro na wymienniku oddało część wody.

Im bardziej podgrzejemy powietrze na czerpni - tym mniej ostudzi powietrze wywiewane. Będzie ono miało wtedy więcej wody i wyższą temperaturę. W mroźny dzień odda część wody na wyrzutni - nawet minimalnie się schładzając.

 

I co z tego? Nie przesadzasz? Stwierdzenie , że będzie miało 'więcej wody' jest nie na miejscu, bo zawartość masowa wody x , jest stała( dla wymienników krzyżowych), zmienia się tylko wilgotność względna, a to o czym piszesz to jest już operowanie na entalpiach pary wodnej zawartej w wilgotnym powietrzu. Skoro tak odradzasz to, to w takim razie według Twojej teorii, nie ma sensu robienia GWC, tam też masz wstępny podgrzew powietrza wentylacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Temat ogrzewania powietrza przed rekuperatorem z przewodu kominowego kominka chodzi mi od jakiegos czasu po głowie. Dopiero bede zaczynał budowę wiosna więc jeszcze jest troche czasu na zaplanowanie takich rzeczy. Od razu mówię że nie jestem fachowcem w budownictwie. Ja widzę to tak: Reku np. na poddaszu, dopływ zimnego powietrza do reku doprowadzona rurą w okolice kominka, dalej ta rura dolotowa reku łączy się na parterze z kominem kominka w taki sposób że ją "otacza" (rura w rurze) i "opuszcza" komin kominka na poddaszu. Zimne powietrze z zewnątrz nagrzewa się wstępnie od komina i leci do reku, tam przejmuje ciepło z powietrza zużytego wypychanego z domu i jest rozprowadzane do pomieszczeń. W duże mrozy reku nie zamarza (nie musi być ogrzewany elektrycznie - oszczędność), dużo cieplejsze powietrze wtłaczane jest do pomieszczeń. Przeszkoda będzie wytrącająca się woda na styku gorący komin i mroźne powietrze, ale z odprowadzaniem tej wody chyba można jakoś powalczyć. W sumie konstrukcja prosta i tania ale nie stosuje się takich rozwiązań powszechnie, więc gdzieś musi być haczyk, tylko nie wiem gdzie :) Jakie są mankamenty takiego rozwiązania? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze:

Rekuperatory do domów wstawia się po to by nie robić kominów!!!!!!

Zimne powietrze z zewnątrz nagrzewa się wstępnie od komina i leci do reku, tam przejmuje ciepło z powietrza zużytego wypychanego z domu i jest rozprowadzane do pomieszczeń.

Im bardziej podgrzejemy powietrze przed rekuperatorem - tym mniej odbierze ciepła od powietrza wywiewanego!!! A podgrzanie do temperatury wyższej niż w domu, spowoduje osłabienie wentylacji - podawanie ciepłego powietrza od góry jest bez sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze:

Rekuperatory do domów wstawia się po to by nie robić kominów!!!!!!

 

Po pierwsze chyba się nie rozumiemy Panie Tomaszu Brzęczkowski: Podobnie jak poprzedni użytkowik marekbo piszę o kominie spalinowym do wyrzucania spalin z kominka i takie kominy przy rekuperacji są. Nie buduje się kominów wentylacji grawitacyjnej.

 

Po drugie istotą całego tematu jest próba odzyskania energii cieplnej z nagrzanego komina kominka na wstępne podgrzanie powietrza z zewnątrz (mowa o warunkach zimowych). Taką funkcję pełni właśnie wspomniane wyżej GWC.

"Im bardziej podgrzejemy powietrze przed rekuperatorem - tym mniej odbierze ciepła od powietrza wywiewanego!!!" - w całym tym procesie nie chodzi mi generalnie o to żeby reku odzyskał jak najwięcej ciepła tylko o to żeby zimne powietrze z zewnątrz wprowadzane do domu było jak najbardziej ogrzane. Jeśli byłoby tak, że to powietrze ogrzane przez komin kominka byłoby cieplejsze niż to zużyte w domu (w co wątpię) to wprowadzam je do pomieszczeń nawet z pominięciem reku i mam ogrzewanie "za darmo" paląc sobie jedynie w kominku. Nawet byłbym skłonny rozwiazać to tak żeby wprowadzać je od dołu.

Trudno mi uwierzyć, że podgrzanie zimnego (np. -10 stopni) powietrza do temperatury np +10 jest bez sensu. Jeśli powietrze nagrzewałoby się do zbyt wysokiej temperatury a chciałbym niższą to nagrzewanie można zaplanować chociażby na krótszej cząści komina.

Jeśli ktoś ma pojęcie, o tym jakie są prawdziwe przeszkody w tego typu rozwiazaniach to proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - pisząc "komin" nie pisałem o wentylacji, bo tam kominów nie ma, tylko o ogrzewaniu. Odzysk ciepła z wentylacji robi się po to by zrezygnować z kotłowni.

Trudno mi uwierzyć, że podgrzanie zimnego (np. -10 stopni) powietrza do temperatury np +10 jest bez sensu

Co to da, jak na wyrzutni będzie o tyle cieplejsze powietrze?

Poza tym - jak Pan to wysteruje, że podgrzeje do +10 a nie np. +25 st.C. i starci Pan wentylację. Pod sufitem będzie świeże i cieplejsze powietrze.

Przy kominach robi sie tylko wentylacje plus, czyli nawiew do pokojów bez odzysku ciepła - i wtedy Pan może ogrzewać powietrze na wejściu.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myslalem
Jak zwykle, Szanowny Pan przesadza.
robi sie dla sprawnej i zawsze dzialajacej wentylacji domu ( czego WG nie zapewnia )
Mechaniczny nawiew powietrza do pokojów, tez zapewnia skuteczną wentylację.

plus odzysk ciepla aby ograniczyc straty i
By ograniczyć straty ciepła, potrzebny jest jeszcze system ogrzewania, który może to zrobić. Jeżeli kotłownia nie "potrafi" mniej produkować, to z odzysku ciepła mogą być tylko problemy- np. bardzo ograniczone możliwości odprowadzenia nadmiaru ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - pisząc "komin" nie pisałem o wentylacji, bo tam kominów nie ma, tylko o ogrzewaniu. Odzysk ciepła z wentylacji robi się po to by zrezygnować z kotłowni.

Naprawdę??? Robiąc wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją) mogę zrezygnować z kotłowni?, nie potrzebuję systemu ogrzewania domu? Przepraszam ale to chyba jakieś kompletne bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę??? Robiąc wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją) mogę zrezygnować z kotłowni?, nie potrzebuję systemu ogrzewania domu? Przepraszam ale to chyba jakieś kompletne bzdury.

Kotłownia to nie jedyny system ogrzewania. Od czasu wprowadzenia odzysku ciepła do domów( 1990) - nie ma w nich kotłowni . Kotłownia nie uwzględni całych zysków z reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB proszę się nie udzielać w temacie, który nie dotyczy nowych domów pasywnych z ogrzewaniem niecentralnym, bo przez Pana dyskusja zawsze sprowadza się do jednego, a temat dla przyszłych pokoleń będzie bezwartościowy. Czy na tym forum są moderatorzy?.

 

Piszę tylko po co jest odzysk ciepła z wentylacji. jaki był powód wprowadzenie jej do budownictwa w 1990 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...