Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec kondensacyjny a oczyszczalnia


Recommended Posts

Zamierzam w domu postawić piec kondensacyjny, a instalator przygotował mi odprowadzenie kondensatu do kanalizy. Zamierzam jednak postawić porzydomową oczyszczalnię ścieków - pytanie brzmi czy kondensat z pieca nie "zlikwiduje" mi bakterii w oczyszczalni? Jakie to są bakterie? A jakie związki zawiera kondensat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przejmuj się kondensatem

ph na poziomie 3-5 to jak dave :)

poza tym jeśli porównasz to z proszkiem do prania płynem do naczyć czy jakimś domestosem to od razu przestaniesz się przejmować :)

 

kiedyś spróbowałem jak smakuje kondensat .... jak woda

dla ścisłości to był kocioł wiszący 60kW firmy Buderus

nic nietypowedo w smaku praktycznie dobre na herbatkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst skopiowany

 

Silne schłodzenie spalin w kotłach kondensacyjnych jest przyczyną reakcji chemicznej pomiędzy tlenkami węgla, azotu i siarki z kondensującą parą wodną. Powstające kwasy mieszając się ze skroplinami, tworzą kondensat o odczynie kwasowym. Podczas spalania gazu ziemnego lub płynnego pH skroplin osiąga 3,5 do 5,5; wskazuje to na słabo kwaśny roztwór wodny, nie zaś na agresywny kwas. Teoretycznie ze spalania 1 m3 gazu ziemnego może powstać 1,2 l wody. W praktyce kondensacji ulega 0,8-1,01.

W domu jednorodzinnym wyposażonym w kocioł kondensacyjny np. mocy 20 kW skrapla się przeciętnie 20 litrów kondensatu w ciągu doby.

Ilość produkowanych ścieków domowych wynosi 300-600 litrów dziennie. Skropliny stanowią zatem niewielką część odprowadzanych ścieków i traktujemy je jako nieszkodliwe dla systemów kanalizacyjnych. Kondensat gromadzony jest zazwyczaj w specjalnym zbiorniczku z syfonem. Stamtąd odprowadzany jest na zewnątrz kotła - do instalacji kanalizacyjnej lub burzowej. Kondensat, który powstaje w takich kotłach, można bez problemów odprowadzać bezpośrednio do kanalizacji. Trzeba pamiętać, że przewód łączący kocioł z kanalizacją nie powinien być stalowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...