Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik SPP


czp01

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mija właśnie czwarta doba mojego testu SPP. Mam kilka uwag dla zainteresowanych:

1 Testy w tak wysokich temperaturach zewnetrznych to nie jest najlepszy pomysł.

2 Sterownik jest naprawdę rewelacyjny, potwierdzam wszystkie pochlebne opinie innych użytkowników, węgiel spala się inaczej ale Bardzo mi się to podoba.

3 Bramka BET to także świetny bajer, sam nie wiem ile razy sprawdzałem co się dzieje w kotlowni.

4 Ilość spalonego węgla w takich warunkach nie jest miarodajna ale cieszy mnie wczorajsze spalanie 3,1kg/dobę choć mam świadomość że grzałem cheba tylko łazienki i CWU bo tak było ciepło.

5 W przeciwieństwie do poprzednich lat w moim kotle nie ma czarnej sadzy która była jak dotąd zawsze, nawet na drzwiczkach jest tylko szary pyłek.

6 Ja już zdecydowałem, że kupię sobie taki sterownik przed następnym sezonem grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija właśnie czwarta doba mojego testu SPP. Mam kilka uwag dla zainteresowanych:

1 Testy w tak wysokich temperaturach zewnetrznych to nie jest najlepszy pomysł.

2 Sterownik jest naprawdę rewelacyjny, potwierdzam wszystkie pochlebne opinie innych użytkowników, węgiel spala się inaczej ale Bardzo mi się to podoba.

3 Bramka BET to także świetny bajer, sam nie wiem ile razy sprawdzałem co się dzieje w kotlowni.

4 Ilość spalonego węgla w takich warunkach nie jest miarodajna ale cieszy mnie wczorajsze spalanie 3,1kg/dobę choć mam świadomość że grzałem cheba tylko łazienki i CWU bo tak było ciepło.

5 W przeciwieństwie do poprzednich lat w moim kotle nie ma czarnej sadzy która była jak dotąd zawsze, nawet na drzwiczkach jest tylko szary pyłek.

6 Ja już zdecydowałem, że kupię sobie taki sterownik przed następnym sezonem grzewczym.

 

A jaki masz piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Zapomniałeś dodać "na szczęście" :wiggle:

 

Wcale bym tego nie przekreślał.No może jedynie wiarę w "przekazywanie" mocy 3 razy w roku.

Pański PID ma jeszcze sporo do "pokazania".Ma do dyspozycji podbicie i tło.Skoro na "mniejszych" mocach palnik jest z lekka zasypywany i potrzeba korygowania czasu podawania i przerwy,może trzeba to wykorzystać.Nie wyeliminujemy całkowicie "przejścia" zima -lato w ustawieniach,ale w okresie przejściowym gra jest ciągle warta "świeczki"-nawet dosłownie :)

Jest wielu do "kupienia" mając do zaoferowania "pełen automat na cały rok" :)

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Pana. EM miał zdaje się coś takiego jak ADC, czyli automatycznie korygowaną dawkę i różne były opinie na ten temat.

Można zrobić żeby przełączył się po kilku(nastu) godzinach na mniejszą dawkę, Ci z reg. pokojowymi mogą mieć bardziej utrudnione życie. Ale tak jak ostatnio pisałem

- Najpierw delikwent będzie sobie musiał dobrać tą dawkę i odpowiednio ustawić ster

- Na kolejny sezon (inny opał), powyższe weźmie w łeb

 

To taka maść na szczury.

 

Cz. Spalin dotarł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Proszę Pana. EM miał zdaje się coś takiego jak ADC, czyli automatycznie korygowaną dawkę i różne były opinie na ten temat.

Można zrobić żeby przełączył się po kilku(nastu) godzinach na mniejszą dawkę, Ci z reg. pokojowymi mogą mieć bardziej utrudnione życie. Ale tak jak ostatnio pisałem

- Najpierw delikwent będzie sobie musiał dobrać tą dawkę i odpowiednio ustawić ster

- Na kolejny sezon (inny opał), powyższe weźmie w łeb

 

To taka maść na szczury.

 

Cz. Spalin dotarł?

Tak,dotarł.zapomniałem wczoraj napisać.Serdeczne dzięki.

Kurcze ,nie mogę się wstrzelić z tym Jaretem.Wszystko fajnie,ale jak schodzi na 10-15% mocy,przewęgla mi palnik.Chciałem zostać na ustawieniach dotychczasowych czyli 3/39 i 30 nadmuch (takie testowałem na 100% mocy) ,dołożyłem mu tło na 15,dalej przewęglał. Wczoraj dostał jeszcze podbicie na 4,było lepiej.W końcu zszedłem na podawanie 3/43 i zostawiłem tło 15,podbicie 4.Nie zaglądałem na palnik po nocy,ale temp.podajnika spadła,no i widzę po spalinie, że idzie lekko wyższą mocą,ale spalanie nie wzrosło.Rozumiem,że idea tła jest taka -byle by dmuchało.Może po zmianie dawki powinienem ustawić na 10,bo to jest u mnie minimum do jakiego mogę zmusić tę leniwą z tłustym i ciężkim tyłkiem dmuchawę?

Jaret ma drobniutką frakcję,nie dziwi mnie zatem to co się dzieje.Kobra mi pisał abym dmuchał ostrożnie w Jareta,u mnie jest tak że dmucham mocniej niż w Wesołą...

Co do tła,decyzja zapadła-będzie używane całe lato.Wyczyściłem ostatnio kocioł do blachy,po dwóch dniach wciąż ją widać :)

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Z tłem wiąże się coś co zwie się "S" Jest w menu PIDowskim. Jeśli na niskiej mocy i włączonym tle przesypuje to zwiększ jego wartość.

Jeśli przesypuje także bez tła to jedynie główna dawka (paliwo/powietrze)

Zapomniałem dodać ,że ustawiłem S=30.Zobaczymy wieczorkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać ,że ustawiłem S=30.Zobaczymy wieczorkiem.

 

Jak pracujesz z tłem, to jak pisze Bolek w menu PID-a ustawiasz dokarmianie palnika

 

Twoje nastawy to:

3 / 43 i dmuchawa 30 oraz podajesz,że dałes S na 30ci

 

 

wartość S=30

 

S x (razy) czas pauzy / (podzielone) 60 sekund

 

czyli dla nastaw 3/43 i S 30

 

30 x 43 / 60 = 21,5 co 21,5 minuty bedzie dokarmianie tła przez czas podawania 3s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KASZPIR

 

Mógłbyś napisać jakiego urządzenia używasz do sterowania zaworem mieszającym?

Kojarzę,że cos z czujnikiem pogodowym, ale cały czas mi się to kiełbasi z tym, co ma Andrew01

 

Jeden kolega z forum teraz myśli o dołożeniu czegoś takiego na zawór mieszający i nie chce też wydawać na to wielkiego majątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KASZPIR

 

Mógłbyś napisać jakiego urządzenia używasz do sterowania zaworem mieszającym?

Kojarzę,że cos z czujnikiem pogodowym, ale cały czas mi się to kiełbasi z tym, co ma Andrew01

 

Jeden kolega z forum teraz myśli o dołożeniu czegoś takiego na zawór mieszający i nie chce też wydawać na to wielkiego majątku.

 

Sterownik pogodowy polskiej firmy KEY , Model UMS-4PS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie go kupiłem , ale dostałem w pakiecie 2szt, więc jeden mam na zbyciu ( odstąpię taniej niż w sklepie) kontakt na priv. Jak już go zamontuję to może będę miał pytania do mark3k -mam nadzieję że mogę liczyć na jakieś wskazówki - na razie ciekawi mnie jaki masz ustawiony czas pomiędzy impulsami - u mnie zawór 4D reguluje temp. podłogówki i po delikatnym jego ruszeniu trzeba ok 2min czekać na reakcję termometru za zaworem - więc myślę że trzeba ten czas ustawić na maksymalną wartość aby niepotrzebnie zawór nie" huśtał się" - dobrze kombinuję?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie go kupiłem , ale dostałem w pakiecie 2szt, więc jeden mam na zbyciu ( odstąpię taniej niż w sklepie) kontakt na priv. Jak już go zamontuję to może będę miał pytania do mark3k -mam nadzieję że mogę liczyć na jakieś wskazówki - na razie ciekawi mnie jaki masz ustawiony czas pomiędzy impulsami - u mnie zawór 4D reguluje temp. podłogówki i po delikatnym jego ruszeniu trzeba ok 2min czekać na reakcję termometru za zaworem - więc myślę że trzeba ten czas ustawić na maksymalną wartość aby niepotrzebnie zawór nie" huśtał się" - dobrze kombinuję?

Posłałem na priv pyt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie go kupiłem , ale dostałem w pakiecie 2szt, więc jeden mam na zbyciu ( odstąpię taniej niż w sklepie) kontakt na priv. Jak już go zamontuję to może będę miał pytania do mark3k -mam nadzieję że mogę liczyć na jakieś wskazówki - na razie ciekawi mnie jaki masz ustawiony czas pomiędzy impulsami - u mnie zawór 4D reguluje temp. podłogówki i po delikatnym jego ruszeniu trzeba ok 2min czekać na reakcję termometru za zaworem - więc myślę że trzeba ten czas ustawić na maksymalną wartość aby niepotrzebnie zawór nie" huśtał się" - dobrze kombinuję?

 

Czas przerwy w sterowaniu ściśle zależy od szybkości działania siłownika. Mój siłownik ma czas otwarcia = 140s. Dzieląc to przez 2s - czyli czas pracy siłownika ze sterownika wychodzi 70 kroków. Zawór 4D steruje u mnie temp. podawaną na grzejniki i czas przerwy mam ustawiony na 30s. Musisz tak ustawić czas przerwy (doświadczalnie) aby układ nie zaczął oscylować. Dla podłogówki pewnie czas powinien być dłuższy bo bezwładność cieplna jest duuuużo :) większa.

Pozostaje doregulowanie i obserwacja. Jak już trafisz optymalne ustawienie, to nie dotykasz. Mam nadzieję, że sterowanie podłogówką się sprawdzi. Powodzenia.

Jeśli będę umiał, to zawsze podpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...