Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik SPP


czp01

Recommended Posts

Mam taka prośbę, aby ten wątek służył użytkownikom tego sterownika.

Proszę tutaj kolejnego bagienka i spamu nie wnosić.

 

Jestem dokładnie takiego samego zdania !! jest porządek, posty dot. sterownika i sposobu jego obsługi sa w jednym wątku i tyle...co prawda nie podoba mi sie obecność Boleckiego na FM (tak samo jak nie podobało mi się obecność innego konstruktora sterownika i chwalenie go ponad miarę- pewnie wiecie o kim mówię ;) ) Tym bardziej że gro osób zadaje takie same pytania na forum boleckiego i tam ma odpowiedzi na zadawane pytania a tutaj sa powielane posty...Ster jest mało znany i to jest sposób jego reklamy czy ktoś chce czy nie ,taki jest fakt ! (wiadomo nie od dziś że FM czytają również firmy produkujące kotły -a więc zainteresowane potencjalnym sterowaniem) Tak czy siak żyjemy w wolnym kraju i każdemu wolno wyrazić swoją opinię... i to nie jest powód do atakowania użytkowników wątku, a i tak życie wszystko zweryfikuje..

Edytowane przez Piotrek42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie mam innego zaworu regulacyjnego i oczywiście będę musiał coś wymyślić z tą krańcówką - spotkałeś takie zawory z regulacją kąta obrotu? Przy samej podłogówce z większości dodatkowych funkcji eCoala i tak nie mogę skorzystać - u mnie podstawowe znaczenie ma ustawienie zaworu N-drożnego, wpływ temperatury na piecu na temperaturę w pomieszczeniach znikomy , więc w moim przypadku interesuje mnie tylko żeby się dobrze i ekonomiczne paliło- wg moich doświadczeń 50 stopni przez cały rok jest optymalne i to nie musi być wcale linia pozioma na wykresie. Resztę musi wykonać właśnie sterownik zaworu. Przez ostatnią zimę ręcznie przestawiałem kilka razy zawór i było OK więc tragedii nie ma.

No cóż zobaczymy -jak będzie tylko trochę chłodniej to sprawdzę jak sobie radzi - teraz nie ma co grzać

Jeżeli wiesz coś o zaworach z regulacją kąta obrotu to daj znać co i gdzie.

Dzięki i pozdrawiam

 

Chyba wszystkie siłowniki do zaworów mają krańcówki. Do sterowania zobacz też St-430 chyba nie jest najdroższy, ustawiasz tylko czas otwarcia siłownika i ci reguluje od 1 do 100% otwarcia, min otwarcie możesz ustawić, ochrona podłogówki też jest. Ja mam już kilka lat i na razie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yareka

Cichy kupił tego KEY, ale jakoś tak się stało,że ma 2szt. i jedna ma na zbyciu.

Przy okazji okazało się,że oprócz Kaszpira ten model Key od dawna ma kolega mark...

 

Szuka takiego urządzenia natomiast kolega wuwok, wszystko byłoby jasne i przejrzyste, jakby pewnym osobom nie zachciało się tutaj chwaścić nie na temat.

 

no ale może nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Przy okazji wiemy, że masz tech-a, więc jakby jeszcze decyzja nie zapadła, to rozumiem, że wuwok mógłby liczyć na Twoją pomoc, jeżeli zdecydowałby się na tego Techa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystkie siłowniki do zaworów mają krańcówki. Do sterowania zobacz też St-430 chyba nie jest najdroższy, ustawiasz tylko czas otwarcia siłownika i ci reguluje od 1 do 100% otwarcia, min otwarcie możesz ustawić, ochrona podłogówki też jest. Ja mam już kilka lat i na razie działa.

 

Krańcówki mają wszystkie siłowniki, ale tutaj chodzi o możliwość ich przemieszczania, aby elektrycznie ograniczyć kąt obrotu -wolę nie myśleć co by było gdyby z jakiś przyczyn sterownik zaworu otworzył by go całkowicie i puścił dajmy na to 60 stopni w podłogę !!

Ja już mam sterownik i zawór i siłownik - ale muszę go dostosować , bądź wymienić na taki który umożliwia właśnie ograniczenie kąta obrotu.

p.s.

Do kol.wuwok-Pytałeś równiez o siłownik. więc jeżeli masz kaloryfery a ja znajdę taki z regulacją to będę miał również nowy siłownik do odstąpienia po korzystnej cenie.

Edytowane przez cichy777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krańcówki mają wszystkie siłowniki, ale tutaj chodzi o możliwość ich przemieszczania, aby elektrycznie ograniczyć kąt obrotu -wolę nie myśleć co by było gdyby z jakiś przyczyn sterownik zaworu otworzył by go całkowicie i puścił dajmy na to 60 stopni w podłogę !!

Ja już mam sterownik i zawór i siłownik - ale muszę go dostosować , bądź wymienić na taki który umożliwia właśnie ograniczenie kąta obrotu.

p.s.

Do kol.wuwok-Pytałeś równiez o siłownik. więc jeżeli masz kaloryfery a ja znajdę taki z regulacją to będę miał również nowy siłownik do odstąpienia po korzystnej cenie.

A wiec opisze dokładnie o co mi chodzi.A mianowicie bylem bawić się 1,5 rocznym Oep25kw i doznałem szoku.Piec w środku tragedia:( .Wilgny opał..niska temp pieca [około 44 stopnie] i powiedzmy w środku piec dość znacznie skorodował.Brak termostatów na grzejnikach itd.Uznałem ze problem rozwiązał by sie gdyby zastosować siłownik+regulator. Wtedy na piecu temperatura była by wysoka a zaworem 4d automatycznie sterował by sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec opisze dokładnie o co mi chodzi.A mianowicie bylem bawić się 1,5 rocznym Oep25kw i doznałem szoku.Piec w środku tragedia:( .Wilgny opał..niska temp pieca [około 44 stopnie] i powiedzmy w środku piec dość znacznie skorodował.Brak termostatów na grzejnikach itd.Uznałem ze problem rozwiązał by sie gdyby zastosować siłownik+regulator. Wtedy na piecu temperatura była by wysoka a zaworem 4d automatycznie sterował by sterownik.

Dobrze myślisz, ale ten cel równie dobrze osiągniesz ręcznie ustawiając zawór - myślę że nie trzeba by jakoś specjalnie często korygować ustawienia zaworu.

Do automatyzacji tego procesu jak najbardziej nadaje się taki zestaw sterownik + siłownik.

Jakiej firmy masz tam ten zawór 4D?

Edytowane przez cichy777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myślisz, ale ten cel równie dobrze osiągniesz ręcznie ustawiając zawór - myślę że nie trzeba by jakoś specjalnie często korygować ustawienia zaworu.

Do automatyzacji tego procesu jak najbardziej nadaje się taki zestaw sterownik + siłownik.

Jakiej firmy masz tam ten zawór 4D?

Założony został firmy aristo 4d. A ręcznie?nie było wcześniej zaworu 4d.Chodzi o wygodę użytkowania.Znając tych ludzi wola ustawić niższa temp na piecu.Cena gra role,wiec chętnie od ciebie bym wziął komplet:).Instalacja starego typu z dużą ilością wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

jeżeli ja znajdę siłownik z regulacją krańcówek, a mój siłownik(WOMIX) będzie pasował do tego zaworu aristo to to się dogadamy - na razie masz u mnie sterownik UMS-4PS tak jak mówiłem.

 

Do takiego właśnie siłownika wkleiłem kawałeczek plastiku i w ten sposób zapewniłem blokadę całkowitego zamknięcia zaworu 4D co z kolei zapewnia minimalny odbiór ciepła z kotła przy pracującej pompie CO. W drugą stronę można zrobić dokładnie tak samo wklejając plastikową blokadę ograniczającą max otwarcie zaworu. Plastik oczywiście wklejamy np. "kropelką" na wałek obrotowy - do którego jest mocowana oś siłownika 4D. Proste, tanie i co najważniejsze: skuteczne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
A wiec opisze dokładnie o co mi chodzi.A mianowicie bylem bawić się 1,5 rocznym Oep25kw i doznałem szoku.Piec w środku tragedia

 

wuwok,miałem ten kocioł-jak dobrze wiesz.Ja i kilku innych,spędziło przy nim wiele czasu.Taki sam ma kolega tomalawroc,też ma go dosyć jak mi pisał.

Ja wiem co mu dolegało,nie chcę się tu rozpisywać,ale na "tą" przypadłość nie jesteś w stanie nic poradzić.Nie chcę Cię tu pouczać jak go prowadzić,jesteś doświadczonym userem więc wiesz,że taki "gabaryt" trzeba prowadzić na większej mocy z temp CO min 50deg.

Nie myślę aby to wiele zmieniło,ale podłącz pod niego SPP i "zaatakuj" go jakimś podawaniem rzędu 1:6 -teraz może to być już za dużo,ale na start tak bym ustawił.Jest duża szansa,że z SPP i jego pracą "ciągłą" ten kocioł ożyje.Nie twierdzę,że SPP jest lekarstwem na "całe zło" tego świata-to nie tak.Jestem po prostu ciekaw jak "zagra" z OEP 25kW. Czysta ciekawość i tyle.Jedno jest pewne,koleś odpocznie od częstego czyszczenia tej "maszyny"-a to,biorąc pod uwagę jak się go czyści,to już bardzo wiele....:)

A jeśli ma pracować na 45deg,to na pewno praca SPP mu nie zaszkodzi...

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wuwok,miałem ten kocioł-jak dobrze wiesz.Ja i kilku innych,spędziło przy nim wiele czasu.Taki sam ma kolega tomalawroc,też ma go dosyć jak mi pisał.

Ja wiem co mu dolegało,nie chcę się tu rozpisywać,ale na "tą" przypadłość nie jesteś w stanie nic poradzić.Nie chcę Cię tu pouczać jak go prowadzić,jesteś doświadczonym userem więc wiesz,że taki "gabaryt" trzeba prowadzić na większej mocy z temp CO min 50deg.

Nie myślę aby to wiele zmieniło,ale podłącz pod niego SPP i "zaatakuj" go jakimś podawaniem rzędu 1:6 -teraz może to być już za dużo,ale na start tak bym ustawił.Jest duża szansa,że z SPP i jego pracą "ciągłą" ten kocioł ożyje.Nie twierdzę,że SPP jest lekarstwem na "całe zło" tego świata-to nie tak.Jestem po prostu ciekaw jak "zagra" z OEP 25kW. Czysta ciekawość i tyle.Jedno jest pewne,koleś odpocznie od częstego czyszczenia tej "maszyny"-a to,biorąc pod uwagę jak się go czyści,to już bardzo wiele....:)

A jeśli ma pracować na 45deg,to na pewno praca SPP mu nie zaszkodzi...

Na rdzę w nim głównym czynnikiem było nie wilgne paliwo, miał. Niska temperatura na piecu mu pomogła. Czyszczony był ostatnio 1,5 miesiąca temu. Czyli w 99 %winny palacz... SPP dobrze było by podłączyć testowo, ale swojego nie oddam. Ty Novy chcesz sterylnie czystego w środku pieca, mi a już tym właścicielą 25kw sadza nie

Przeszkadza.

Założę im siłownik na 4d i powinno być lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ty Novy chcesz sterylnie czystego w środku pieca,....

Bo dla mnie wiąże się to nieodzownie z poprawnym procesem spalania.A to jest dla mnie priorytet.

Nie chcę wklejać tu fotek jakie zrobiłem po kilku dniach palenia z odpalonym tłem (wcześniej wyczyściłem kocioł do blachy),bo zrobi się "burza".Napiszę tylko,że nadal widzę blachę....:)

Założę im siłownik na 4d i powinno być lepiej

Czy lepiej dla kotła?Pewnie tak.Dla "stabilności" całego układu i wygody userów,tego nie nie do końca jestem pewien.Dla mnie,proste jest piękne..Mój OEP 25kW chodził z 4D i bez 4D.Nie miało to dla niego znaczenia.Efekt był lipny.A jak stanie się tak,że regulacja siłownika nie będzie zbyt płynna i w razie większego otwarcia na układ i chłodna woda z powrotu zaleje ten kocioł,to będzie długo trwało zanim "stanie na nogi".Uwierz,znam ten temat doskonale...

Robisz jak uważasz.Twój cyrk :)

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo dla mnie wiąże się to nieodzownie z poprawnym procesem spalania.A to jest dla mnie priorytet.

Nie chcę wklejać tu fotek jakie zrobiłem po kilku dniach palenia z odpalonym tłem (wcześniej wyczyściłem kocioł do blachy),bo zrobi się "burza".Napiszę tylko,że nadal widzę blachę....:)

 

Czy lepiej dla kotła?Pewnie tak.Dla "stabilności" całego układu i wygody userów,tego nie nie do końca jestem pewien.Mój OEP 25kW chodził z 4D i bez 4D.Nie miało to dla niego znaczenia.Efekt był lipny.

Robisz jak uważasz.Twój cyrk :)

Odnosnie stera przyznałem ci racje.Ale widzisz odnośnie pieców..już nie koniecznie. Oep 16 miał być paliwożerny,rdzewiejący, nie praktyczny.Okazał się oszczędny ,w środku wyglada po wyczyszczeniu jak nowy i z czyszczeniem nie ma tragedii jak niektórzy piszą. 25kw wada jest chyba największą czyszczenie:( .Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Odnosnie stera przyznałem ci racje.Ale widzisz odnośnie pieców..już nie koniecznie. Oep 16 miał być paliwożerny,rdzewiejący, nie praktyczny.Okazał się oszczędny ,w środku wyglada po wyczyszczeniu jak nowy i z czyszczeniem nie ma tragedii jak niektórzy piszą. 25kw wada jest chyba największą czyszczenie:( .Z

 

wuwok,tu nie chodzi o "przybijanie"racji.Między 16 i 25kW jest "przepaść".Zbyt wielu userów na ten temat pisze ,choćby na forum na jakim bywasz.Myślisz,że te uwagi piszę ja pod kilkoma nickami,he he.Ok.Nie moja sprawa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego właśnie siłownika wkleiłem kawałeczek plastiku i w ten sposób zapewniłem blokadę całkowitego zamknięcia zaworu 4D co z kolei zapewnia minimalny odbiór ciepła z kotła przy pracującej pompie CO. W drugą stronę można zrobić dokładnie tak samo wklejając plastikową blokadę ograniczającą max otwarcie zaworu. Plastik oczywiście wklejamy np. "kropelką" na wałek obrotowy - do którego jest mocowana oś siłownika 4D. Proste, tanie i co najważniejsze: skuteczne. :D

 

Dzięki z cenną poradę - właśnie tak kombinowałem, ale nie pomyślałem o zastosowaniu kropelki- trochę obawiam się że ta"wklejka" puści , ale jak u ciebie trzyma to chyba będzie dobrze i co najważniejsze łatwe w wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki z cenną poradę - właśnie tak kombinowałem, ale nie pomyślałem o zastosowaniu kropelki- trochę obawiam się że ta"wklejka" puści , ale jak u ciebie trzyma to chyba będzie dobrze i co najważniejsze łatwe w wykonaniu.

 

Możesz dodatkowo lekko dopiłować krawędź najazdu kółeczka mikrowyłącznika, zmniejszone opory = dłuższa bezawaryjna praca. :yes:

U siebie odrobinę podpiłowałem iglakiem. Powodzenia i wytrwałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wkleję parę zdjęć pieca,środka .wymiennik nie czyszczony około 3-3,5 tygodnia.Piec Oep...Generalnie średnie spalanie pieca z dogrzewaniem domu waha się w granicach 4,5kg. Jakoś nie może osiągnąć magicznych 2kg :). Myślę że to wina chyba palacza:),lub słabego ocieplenia domu :D

palnik.jpgwym.jpgwym1.jpgwym2.jpgwym3.jpg

 

Jak widać wymiennik dość czysty.Oczywiście spalanie tez względnie niskie .

 

Takiej komory spalania czystej na ecoalu trudno uzyskać :( Generalnie tu bardzo łatwo :)

Edytowane przez wuwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest brudno ale ten wymiennik aż tak bardzo czystością nie powala. Nie miałem nigdy OEP to trudno mi porównać - ale taki sam efekt miałem na st37 w trybie dwustanowym jak prowadziłem go lekko z nadmiarem powietrza http://czp.pl/kociol/nastawy/czyszczenie/images/obraz_032.jpg to zdjęcie po tygodniu intensywnego palenia a wiadomo że mam wyjątkowo trudny wymiennik bo żeberkowaty i łapie każdy pył :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie jest idealnie ale podstawową przyczyną to opał,na miale syfi się kociołek :(.Na ecoalu ciężko o taki stan rzeczy,a naprawdę się starałem .Mam o wiele za duży piec i po części to tez przyczynia się do sadzy.Wypale miał to będę testował jareta. Myślę ze na eko będzie czyściej w kotłowni jak i sam wymiennik.

Przy intensywnym paleniu zero sadzy było,niestety gdy zacznie się kocioł odstawiać sadza lubi się pokazać:(

Edytowane przez wuwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...