Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik SPP


czp01

Recommended Posts

Racja,w Ogniwie jest dmuchawka DM.Obie maja ciężki "tyłek" ;)

 

Myślisz,że priorytet CWU to dobre rozwiązanie?Nie lepiej utrzymywać wyższą CO na stałe?Przecież nigdy nie zaplanujemy rozbioru CWU idealnie.A tak,kocioł chodzi w "bezpieczniejszej" dla niego temp.,nie ma takich ubytków na CO w razie niespodziewanego rozbioru CWU-może się okazać ,że wcale nie spali więcej-a nawet gdyby to będą to raczej śladowe ilości...No nie wiem.Każdemu wg.potrzeb.Dla mnie priorytet odnosi się raczej do stanu komina i kotła.:yes:

 

Ja u siebie nie korzystam z priorytetu CWU, ale nikomu nie bronię, może akurat u kogoś ma to sens.

Na mojej instalacji nie ma.

 

Mam deczko wyżej na kotle, SPP u mnie nie steruje pompami.

Pompami steruje IRYD, tam jest ustawiona równoległa praca pomp i ta od CWU załącza się tylko do dogrzania wody do konkretnej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jarecki możesz też dać więcej I, wtedy będzie się wolniej rozpędzać / dodawać mocy poniżej zadanej i w rezultacie mniej też przestrzeli.

 

W SPP temp. załączenia pompy c.o. >70st.c, więc parametr "I" nie ma tu za wiele do roboty.....

"I" będzie brane pod uwagę, jakbym zadał w SPP t.zał pompy np. 32st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś dokonałem małej modyfikacji, działa mi grawitacja na CWU. Mam priorytet ponieważ często wieczorami mam duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Kolejna sprawa to zrobiłem dawkę zbyt ubogą i piecyk miał ciężko, dmuchał i temp. nie szła do góry. Troszkę zmniejszyłem dokarmianie tła, teraz kolej na ustawienie prawidłowej dawki paliwa. Dokarmianie sprawiało że robił się za duży kopczyk w podtrzymania. Gdy zaczynał pracę to nie spalił tego całkowicie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 24h po zamknięciu kompletnie zaworu na magazyn, zamknięciu 2kalafiorów

wyszło mi 4,2kg, przesyp mam ustawiony na 4,7grama/sek

 

Sęk w tym,że to zużycie jest w zasadzie z nocy, gdzie były kąpiele plus dogrzewanie kalafiorów przez noc (letnie) i trochę z rana, gdzie kocioł nadrabiał, aby dogrzać CWU, dalej od godz ok.8:00 to już tylko pilnował, aby nie zgasnąć...

 

Tak dzisiaj wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 24h po zamknięciu kompletnie zaworu na magazyn, zamknięciu 2kalafiorów

wyszło mi 4,2kg, przesyp mam ustawiony na 4,7grama/sek

 

Sęk w tym,że to zużycie jest w zasadzie z nocy, gdzie były kąpiele plus dogrzewanie kalafiorów przez noc (letnie) i trochę z rana, gdzie kocioł nadrabiał, aby dogrzać CWU, dalej od godz ok.8:00 to już tylko pilnował, aby nie zgasnąć...

 

Tak dzisiaj wyszło.

 

To i tak super - ja bez rozbioru cwu (Co wyłączone) , tylko uzupełnianie strat baniaka ... 3,5kg syfnego groszku do tej pory (00:00 - 21:10) , zmieniłem bieg pompki CWU - bo dziwnie pracowała , zrobiłem 3 strefy i zobaczę jutro ale nie napawa to optymizmem...

 

Baniak 250l temp na baniaku 48*C.

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam lekką pajęczynę z CWU

Mam 250L z kwasiaka z podwójną wężownicą.

 

Dzień był słoneczny, więc jedną z wężownic ładował solar.

Jak mi solar przebije w tym baniaku temp. wody > ok. 53st.C to załącza się kolejny obieg i pompa i doładowywany jest kolejny zasobnik 120L, ta pompa chodzi do wyrównania temp. między zasobnikami i spadku o bodajże 3st.C (nie chce mi się sprawdzać, co tam ustawiałem)

 

napisałem ok. 53st.C, bo czujnik do łądowania tego drugiego jest przylgowo do zasobnika 250L i jak na nim pokazuje 43st.C, to fizycznie z odczytu stera solara mam jakieś 53-54st.C w baniaku.

 

Więc to 4,2kg to nocne dogrzewanie kalafiorów z nastawą za zaworem mieszającym 35st.C plus ciepła woda w godzinach nocnych i rannych jak jeszcze solar nie działa.....

Jak solar nie działa, to nagrzewany jest tylko baniak 250L...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś spalanie 4,1. Dogrzewam delikatnie dom a łazienki są grzane ciągle . Dziś rano było 5-6 stopnia. Do tego CWU używana. Uważam że spoko wynik jak na mój metraż. Co zauważyłem to że dałem troszkę mniejszą przerwę między podawaniami, mniej ducha, mniej pali a popiołek robi się fajny. Zmniejszyłem jeszcze trochę i poczekam do jutra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Zmniejszyłem jeszcze trochę i poczekam do jutra.

Tak jak pisałem,stosunek podawanie/przerwa nie może być zbyt duży,tym bardziej ,że potrzebujesz kopa jak odpalasz priorytet CWU.Nawet opał z zerowymi rogami nie lubi zbyt długo leżeć na palniki bez ruchu.W SPP można podawać nawet 1sek,przy spiekającym i trudnym opale da się tym samym minimalizować przerwę ,kiedy opał leży na palniku.

 

P.S.

Przepraszam za poprawki,ale mój 2 letni syn wprowadza mi poprawki ;)

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Zależy jaki masz ten zbiornik CWU 100l pokarz bebechy jak jest zbudowany ,

mam zasobnik ładowany grawitacyjnie.

 

Galmet sprzed ok 8lat.Dziś popatrze na model.Ma 2 osobne wężownice,tej mniejszej nigdy nie używałem,choć pewnie instalator dał ciała bo powinien je spiąć.Jak będę przerabiał,to tak każe mu zrobić.

Dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też celuje w takie spalanie. Czy się uda? Czas pokaże. Ale wiem jedeno, spala 5 to pisze że aż tyle. Fajnie móc porównać dom do czyjegoś i spalanie, różnice będą ale zawsze jest szansa na podobne spalanie. Wtedy człowiek wie czy już osiąga maximum co urwał, czy jednak dalej należy próbować.

 

Ja wczoraj z testowym SPP w tłoku o mocy 25 kW zszedłem do 5 kg / 24 h , właczone CO i CWU.

Widać to na wykresach z SPP (wykresy rwane bo mam neta w AERO....niestety )

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie idzie stabilnie tylko podtrzymanie palenia.

Rano nie załączyło się dogrzewanie cwu z kotła, więc nic nie szarpało. W nocy też na dom nie trzeba było zaworu odkręcać.

Dzisiaj jednak ze słońcem tak w kratkę, jak będzie odpowiednio świecić, to się do późnego wieczora okaże ile mi pożera na podtrzymanie plus jakieś tam przebicie na rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
To ja tez pochwale sie wynikiem 3.9 kg na CWU i grzejnik w lazience wszystko na grawitacji.

 

No i to jest właśnie grawitacja...zaraz podsunę animussowi dane zbiornika,niech oceni czy warto z moim zagrać prawami fizyki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest właśnie grawitacja...zaraz podsunę animussowi dane zbiornika,niech oceni czy warto z moim zagrać prawami fizyki ;)

 

- nie chcę rubdlu robić - jak przeszkadzam to pokasuje ...

 

Od 0:00 do teraz 19:45 - 2kg syfnego grochu (tani opał niby ;) 20MJ casto, raczej 6MJ ...) tylko na podtrzymanie do 0:00 pewnie będzie 3kg , tz nie grzeje nic poza wodą w kociołku i kotłownią . Wszystkie pompki wyłączone.Zawory zwrotne więc grawitacją nie przebija.

 

4,3kg z podgrzewaniem cwu bez rozbioru tylko strata postojowa , 3kg tylko podtrzymanie ...

 

"Zimna" kotłownia || umiejętność palenia/sterownik || węgiel || czy tak ma być ?

 

Kotłownia jest w piwnicy , piwnica nie ocieplona od "podłogi" oraz ściana wewnętrzna też nie ocieplona , z zewnątrz (obrys budynku) jest ocieplona

 

Baniak 250l wychładza się w tempie 7-8*C/24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
- nie chcę rubdlu robić - jak przeszkadzam to pokasuje ...

 

Od 0:00 do teraz 19:45 - 2kg syfnego grochu (tani opał niby ;) 20MJ casto, raczej 6MJ ...) tylko na podtrzymanie do 0:00 pewnie będzie 3kg , tz nie grzeje nic poza wodą w kociołku i kotłownią . Wszystkie pompki wyłączone.Zawory zwrotne więc grawitacją nie przebija.

 

4,3kg z podgrzewaniem cwu bez rozbioru tylko strata postojowa , 3kg tylko podtrzymanie ...

 

"Zimna" kotłownia || umiejętność palenia/sterownik || węgiel || czy tak ma być ?

 

Kotłownia jest w piwnicy , piwnica nie ocieplona od "podłogi" oraz ściana wewnętrzna też nie ocieplona , z zewnątrz (obrys budynku) jest ocieplona

 

Baniak 250l wychładza się w tempie 7-8*C/24h

 

Wiesz,wynik jest ok.Ja nie mam grawitacji.Jaki czas podtrzymania?Jak po takim czasie wygląda komora spalania i wymiennik,komin,wyczystka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...