Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik SPP


czp01

Recommended Posts

Wejdź na mój ster ta sama sytuacja, włączona tylko pompka od CWU bez jego rozbioru. Komora spalania wygląda lepiej na tym rusku co mam niż na Wesołej w zimie. Jest sam popiół bez jakiś narośli w komorze. Komin i wyczystka ok. Jutro dam foty bo będę na budowie.

Wszedłem na ster i pokazuje mi za dzisiaj póki co średnie 1,8kg.

 

Jeśli jeszcze można. Powiedzcie jaką najlepiej utrzymywać temperaturę kociolka ?

Ja mam 55 stopni, minimum 50. Widziałem piec który śmigał na 44-47 stopni i była masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan
Wejdź na mój ster ta sama sytuacja, włączona tylko pompka od CWU bez jego rozbioru. Komora spalania wygląda lepiej na tym rusku co mam niż na Wesołej w zimie. Jest sam popiół bez jakiś narośli w komorze. Komin i wyczystka ok. Jutro dam foty bo będę na budowie.

Wszedłem na ster i pokazuje mi za dzisiaj póki co średnie 1,8kg.

No tak ,bez rozbioru CWU 1,8kg hmm...myślę ,że uda mi się zejść z rozbiorem do 2,4-2,8kg.Co do czystości komina i wymiennika przy paleniu ecoalem ,to nie chcę być niegrzeczny,ale nie masz porównania.Ja wiem ,że wydaje się czysto,ale nie tak do końca...

 

Jeśli jeszcze można. Powiedzcie jaką najlepiej utrzymywać temperaturę kociolka ?

To już kwestia priorytetu i przekonań.Moim zdaniem "najbezpieczniejsze" temp.dla kotła to powyżej 50deg przez cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem,twój patent z P-9 daje fajnie radę (chciałbym aby pracował tak zimą ,ehh..),pomimo codziennego porannego rozbioru CWU,wyszedł raz tylko ze spalania 0,1kg/h na 0,2 kg/h.

Wczoraj resetowałem ster,czekam jakie pokaże spalanie.I choć pewnie będzie zadowalające to spróbuję wrzucić mu obniżanie w nocy co 2h o 2-3deg.

I choć nie wierzę ,że przyniesie to jakieś oszczędności ;)

To nie patent - to tylko eksperyment na razie. Chociaż widzę pozytywy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze gdzie jest pomiar tej temp. jak głęboko wspawana jest kapilara i w jakim oddaleniu od najwyższego punktu kotła/wyjścia zasilania.

 

Ja robię to w takim miejscu,że jak ster pokazuje 40st.C, to wiem,że fizycznie jest w kotle 46-48st.C, to taka kombinacja jeszcze z cobry, gdzie minimalna nastawa była 40st.C

Najbardziej zbliżony pomiar będzie (nadal przekłamany, bo nie mierzy bezpośrednio wody, tylko temp. ścianki danej rurki) jakbyś w króćcu zasilającym wykonał otwór i tam wspawał rurkę pomiarową przez środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to jakaś teoria tylko wydumana będzie, ale ja to widzę tak. Kocioł spala jakąś ilość węgla dla utrzymania się w ruchu. Przy tej okazji produkuje jakąś ilość ciepła - i zawsze jest to nadmiar. Tak jakby mimochodem grawitacyjnie odsyłamy ten nadmiar do bojlera. On się w jakiejś części grzeje przy okazji utrzymywania się kotła w ruchu. Powolutku, grawitacyjnym przepływem z wymianą ciepła tym mniejszą im mniejsza jest różnica temperatur kocioł - bojler - ale nigdy nie spadającą do zera. Przy moim obecnym ustawieniu wychodzi to tak jakby kocioł był ustawiony na zadaną 50,5 stopnia ( w obniżeniu 45,5 stopnia ) z histerezą 0,1 stopnia. Po spadku o 0,1 stopnia załącza się na 9% ustawionej mocy. Tak dałem na podstawie obserwacji pracy z P=2 - wtedy pracując w trybie ciągłym pykał zazwyczaj między 4 a 10%. To pozwoliło założyć, że załączenie na 9% w zasadzie będzie pełnić funkcję przedmuchu - pyknie na 9, max 18% ze 2 - 3 minuty i znów się odstawi. Po większych rozbiorach CWU zdarzy się mu popracować z większą mocą - max było 36%, czyli 4 kroki mocy od punktu odstawienia. Co do przepalania - mam załączone co 120 minut. To tak na wszelki wypadek, jakby po obniżeniu wystąpiło jakieś bardzo długie podtrzymanie. Albo po powrocie z obniżenia kiedy będzie jakiś czas pracował na 100% może wyjdzie spore przebicie i w związku z tym też będzie jakieś długie podtrzymanie. Na razie za ostatnią dobę przepalanie się raz załączyło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
. To pozwoliło założyć, że załączenie na 9% w zasadzie będzie pełnić funkcję przedmuchu - pyknie na 9, max 18% ze 2 - 3 minuty i znów się odstawi. ...

Własnie to w tym sterowniku sprawia,że jestem pod jego wrażeniem.Nie ma całych zakładek z ustawieniami,programatorami i innymi duperelami.Ma za to prostą zasadę działania-prostą jak prosty jest kocioł CO.

Tylko na tym nie koniec,same możliwości ustawień parametru P (Bolecki obiecał ,że niebawem będzie tez P-0 ) ,parametru I a także S,dodatkowo praca z tłem,bez tła-podbicie dmuchawy itd.kombinacji daje to sporo.Im dłużej go mam,tym bardziej mi się podoba :) Zaraza-to spoko nazwa dla tego stera he he.

Tylko Bolecki mógłby się postarać na jakąś lepszą obudową ,te wystające mu z tyłka kabelki,są widokiem mało atrakcyjnym :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Tak kolego im piec stabilniej pracuje tym spalanie jest mniejsze. ;)

Jak pisałem ,że im bardziej stabilne wykresy pracy kotła -tym lepiej, to paru kolesi (w tym Piotrek42) napisało mi,że takie wykresy się nie liczą....

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 19 zacznie się u mnie jednorazowy powrót z 5 - cio stopniowego obniżenia. Zobaczymy wtedy, czy strefy zostaną czy wrócę do krainy łagodności. 4 stopnie będzie musiał zrobić na 100% mocy - pytanie ile mu to zajmie, ile przewali, na jak długo się potem odstawi i ile zrobi większych wahnięć. PS Rakieta jednak o 20 będzie - z największych rozbiorów CWU wynika że wtedy bojler powinien złagodzić przebieg tej akcji. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie otrzymałem Twojej odpowiedzi na priva bo miałem zawaloną skrzynkę ,wiadomość uleciała w kosmos dostałem tylko powiadomienie na poczcie

 

Hej,dzięki.

Chciałem tylko podpytać czy z takimi "wnętrznościami" mego zbiornika CWU -warto go założyć na grawitację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
O 19 zacznie się u mnie jednorazowy powrót z 5 - cio stopniowego obniżenia. Zobaczymy wtedy, czy strefy zostaną czy wrócę do krainy łagodności. 4 stopnie będzie musiał zrobić na 100% mocy - pytanie ile mu to zajmie, ile przewali, na jak długo się potem odstawi i ile zrobi większych wahnięć. PS Rakieta jednak o 20 będzie - z największych rozbiorów CWU wynika że wtedy bojler powinien złagodzić przebieg tej akcji.

Kryzujesz ta swoja grawitację,czy jest otwarty powrót na full?

Udało mi się wykręcić 2,6kg/h,jestem ciekaw czy można mniej.Po tym jak wlałem olej do kapilary CO,idzie bardziej w stronę dłuższych odstawień-choć dosyć płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,dzięki.

Chciałem tylko podpytać czy z takimi "wnętrznościami" mego zbiornika CWU -warto go założyć na grawitację.

Nawet z wężownicami warto ,tylko czy się da ? ,taki obieg wody kotłowej stabilizuje temperaturę ,wygładzając skoki temperatur w kotle ,przekłada się to na mniej burzliwe spalanie węgla w palniku .Przy instalacji grawitacyjnej CWU należy w obiegu zaizolować rury bo zasobnik będzie cały czas ładowany w dzień i w nocy .W nocy będzie odbywał się powolny przepływ wody spowodowany stratami zasobnika. Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nawet z wężownicami warto ,tylko czy się da ? ,taki obieg wody kotłowej stabilizuje temperaturę ,wygładzając skoki temperatur w kotle ,przekłada się to na mniej burzliwe spalanie węgla w palniku .Przy instalacji grawitacyjnej CWU należy w obiegu zaizolować rury bo zasobnik będzie cały czas ładowany w dzień i w nocy .W nocy będzie odbywał się powolny przepływ wody spowodowany stratami zasobnika.

 

Czy się da? Jasne,wyspawam podstawę i już.Mam zbiornik CWU przy samym kotle.To kwestia 20-30cm aby go "unieść".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...