Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dach dwuspadowy a naczółkowy


slavor7

Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanie z którym nie radzą sobie jak narazie ani w Gminie ani w Starostwie Powiatowym. Sprawa rozbija sie o warunki zabudowy oraz dach jaki jest w nich opisany(wymagany).

 

W warunkach posiadam zapis że wymagany jest dach "dwuspadowy, symetryczny o kącie nachylenia połaci 40-45.

 

Pytanie czy dach naczółkowy spełnia wymagania?

 

Z tego co pogrzebałem w literaturze, dach naczółkowy jest dachem dwuspadowym. Wiele projektów z takim dachem opisany ma dach jako "dwuspadowy".

 

W gminie powiedziano że skoro nie jest napisane że doposzcza się dach naczółkowy to takiego dachu nie wolno.

Ja twierdzę żę skoro nie napisano że nie wolno dachu naczółkowego, no to wolno.

 

Proszę o wasze opinie, może jakąś literaturę na której można się podeprzeć..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci zależy na tym naczółkowym? Prościej go chyba przerobić na dwuspadowy. Będzie tańszy i jak dla mnie wcale nie brzydszy. Ale wiem - o gustach się nie dyskutuje, bo jeśli do samego budynku taki pasuje, to myśle, że można walczyć o swoje. Chociaż wiadomo jak to z urzędnikami wygląda (ciekawe czy wiedzą jak naczółkowy wygląda - może pokaż im zdjęcie to zrozumieją, że od dwuspadowego niewiele się różni ;) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mamy pewien projekt i akurat nam zależy na tym naczółkowym. Z prostym dwuspadowym nie było by problemu. Poprosiłem też o opinie znajomego architekta, stwierdził że przede wszystkim powinno być określone w warunkach jasno czy dopuszcza się naczółkowy czy nie, ale oczywiście nikt nie pomyślał o takiej opcji. Jego zdaniem projektant miał założenie dachu dwuspadowego a naczółkowy jest takim dachem i rażąco nie odbiega formą, dlatego jak dla niego naczółkowy jest ok, no i ze niestety w rękach urzędasa decyzja o moim dachu... Jaki będzie miał humor taka będzie decyzja..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką definicję dachu naczółkowego znalazłem w sieci: "Dach naczółkowy jest wariantem dachu dwuspadowego urozmaiconym ściętymi skrajami kalenicy (tzw. naczółkami). Poza nieznacznym skomplikowaniem konstrukcji nie różni się od poprzedniego rozwiązania ani sposobem wykonania, ani walorami użytkowymi." Myślę, że najbezpieczniej dla sprawy będzie jeżeli w projekcie dach będzie nazywany jako "dach dwuspadowy z naczółkami"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...