Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Długość kanałów wentylacyjnych


krest

Recommended Posts

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie więc pytam.

Instalację wykonam sam bez problemu, jedyny problem to dla mnie projekt za któryś komuś będę musiał zapłacić

bo sądze że za darmo do mnie nikt nie przyjedzie.

 

No chyba że np. kupie od załóżmy Pana Tomasza centrale i całą reszte to może projekt otrzymam gratis :)

Nie robię projektów wykonwaczych. Nie ma takiej potrzeby. Nie ma nawet takich programów. A "złożenie" instalacji jest proste.

Cóż złego Pan widzi w sprzedaży systemu wentylacyjnego do domu? Lepiej kupić drożej na Allegro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A czy ktos mi powie co oznacza brak odzysku wilgoci w wymienniku krzyżowym ?

znaczy że wilgotnosc w domu nie spadnie przy takim reku?

Wentylacja jest miedzy innymi, by usuwać nadmiar wilgoci z pomieszczeń . Są miejsca, gdzie jest mało "producentów" wilgoci a dużo innych niezdrowych substancji - np. jedna osoba w pokoju i sporo komputerów drukarek. Mogą być jakieś zanieczyszczenia chemiczne itp. Należy wtedy zwiększyć wentylację. Ale gdy zwiększymy wentylacje, spadnie wilgotność względna i pracującemu tam człowiekowi, będzie za sucho.

Jest taki wymiennik - co potrafi część wody zawrócić - to rotor.

Często podaje się też, że odzyskują wodę wymienniki papierowe. Z tym, że tam cała woda wraca i dom będzie gnił. Wymienniki papierowe stosują Chińczycy w swoich tanich centralach ( 300-500$ od 250 do 1500m3/h) do klimatyzacji - przy klimie wodę odprowadza klimatyzacja więc wentylacja nie musi.

np tu

http://www.mitsubishi-electric.pl/index.php?page=produkt&subpage=650

 

Jak Pan widzi

Zasilanie: 230/1/50 V/~/Hz

 

Wydajność: 800 m3/h

 

Spręż: 145 Pa

 

Efektywność odzysku ciepła jawnego: 79%

 

Poziom hałasu: 34,5 dB(A)

 

Przybliżona pow., którą można obsłużyć: 100m2

 

Przybliżona dł. kanałów możliwa do podłączenia: 20m

 

800m3/h a tylko do 100m2 i tylko na pokoje ( jak klima ) łaczna dł. kanałów 20m

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję uprzejmie za wyczerpującą odpowiedz :)

Tu jest instrukcja :

The object of providing good

ventilation alongside air conditioner in

residential and commercial buildings is to

provide conditions under which people can

live and work comfort and safety

 

To urządzenie do współpracy ze splitami

http://www.mitsubishielectric.com.au/2096.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się ma wyciąg w kuchni i tłuszcz + inne "cuda" z gotowania i pieczenia do kanałów wentylacji?

czy jakias kratka z filtrem w kuchni na wyciągu do reku?

 

Aha i jak będę chciał zalozyc klimatyzacje na poddaszu to rozumiem ze będzie kaszanka albo będę musial wylaczyc reku w całym domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się ma wyciąg w kuchni i tłuszcz + inne "cuda" z gotowania i pieczenia do kanałów wentylacji?

czy jakias kratka z filtrem w kuchni na wyciągu do reku?

 

Aha i jak będę chciał zalozyc klimatyzacje na poddaszu to rozumiem ze będzie kaszanka albo będę musial wylaczyc reku w całym domu?

Okapu nie podłącza się do wentylacji i po problemach. Syf wyrzuca się na zewnątrz.

Ogrzewanie i chłodzenie nie ma nic do wentylacji, przy chłodzeniu działać może tylko wentylacja mechaniczna - a odzysk "chłodu" też się przyda. Mniejsze rachunki i urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk chlodu, znaczy ze z poddasza wentylacja będzie się trochę chlodzic reszta domu? (zakladajac ze klima chlodzi poddasze)

 

Co do okapu ok :) rozumiem ze musi być taki z klapka zwrotna żeby nie zasysal powietrza jak jest wylaczony.

 

A jaka może być różnica w długości kanałów nawiewnych? i wywiewnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk chlodu, znaczy ze z poddasza wentylacja będzie się trochę chlodzic reszta domu? (zakladajac ze klima chlodzi poddasze)

 

Co do okapu ok :) rozumiem ze musi być taki z klapka zwrotna żeby nie zasysal powietrza jak jest wylaczony.

 

A jaka może być różnica w długości kanałów nawiewnych? i wywiewnych?

Nie ma znaczenia łączna długość. Robi Pan jak nawiew - w miarę po równo i albo większe średnice albo podwójne kanały, bo wywiewów (kuchni łazienek ) jest mniej od pokojów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zakladajac ze na piętrze mam 4 nawiewy fi 60

to jeśli mam kuchnie, wc i łazienke to wyciągi robie fi 80? czy w kuchni np. fi 100, łazience fi 80 a wc fi 60

Wywiew z WC jest często ważniejszy niż w kuchni. Zwłaszcza jak jest okap. Pan zrobi 3 x po 100 lub 80 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciągi robie fi 80? czy w kuchni np. fi 100, łazience fi 80 a wc fi 60

 

czegoś nie rozumiem. Jeżeli instalacja ma być rozdzielaczowa na kanałach PE

to ilość powietrza nawiewanego lub wywiewanego z danego anemostatu

zależy od ilości kanałów jakie zostaną do tego anemostatu podłączone.

Oczywiście zakładam, że instalacja zostanie zrobiona z kanałów o jednej średnicy [ bo po co kombinować]

 

W instalacjach rozdzielaczowych wielkość/średnica anemostatu nie ma większego znaczenia.

 

Np w systemie Uniflexplus+ 63 [ kanały o średnicy zewnętrznej 63 mm] jeden kanał ma wydajność 25m3/h przy prędkości 3m/s

Do anemostatu można podłączyć 1 kanał, 2 kanały lub 3 kanały równolegle uzyskując w ten sposób wydajność odpowiednio 25, 50 lub 75 m3/h

 

Sprawa jest naprawdę prosta, szczególnie, że jeżeli ogólna ilość kanałów nawiewnych jest taka sama jak ogólna ilość kanałów wywiewnych

instalacja jest praktycznie od razu zbilansowana i wystarczą jedynie niewielkie korekty w ustawieniach centrali, aby uzyskać lekki nadmiar nawiewu - tak dla bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tu się z Tobą zgodzę :)

 

Tylko że :) :

 

Na parterze musze mieć 2 nawiewy i 2 wyciągi (wiec spoko ;) ) jak dam rure np. fi60 na wyciągi to i fi 60 na nawiewy, z tego co zrozumiałem.

 

Na 1 piętrze już jest inaczej, bo 4 nawiewy i 3 wyciągi. nawiewy fi 60 a wyciągi fi... ?

 

Poddasze 3 nawiewy(a w sumie przydalby się i czwarty mniejszy do małego schowka i jeden wyciąg. Nawiewy fi 60 a wyciag fi.. ?

 

Nie mowiac o dlugosci kanalow, na poddasze wiadomo będą sporo dluzsze niż te na parterze. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak powstaje kołomyja!

Są instalacje "po wierzchu" i do zalewania w betonie.

Do obliczeń przepływów i prędkości powietrza w kanałach - podaje się średnicę wewnętrzną, gdy kanały muszą być w wylewce - to ważna jest średnica zewnętrzna a wydajność dobiera się ilością kanałów na jeden punkt!

 

Dlatego, Panowie i Panie mam propozycję, by usystematyzować wymiary kanałów. Moja propozycja to:

 

- gdy jest podane tylko 60mm - to oznacza średnicę wewnętrzną

- gdy mamy kanały do zalewania i ważna jest też średnica zewnętrzna podawajmy tak: 63/52mm czy 75/63mm

- w kanałach płaskich - na pierwszym miejscu wysokość np 50/110 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pewnego artykułu:

 

Uwaga! Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła oznacza znacznie ostrzejsze wymogi odnośnie szczelności powietrznej budynku. Po prostu, jeśli duże ilości powietrza przepływają w sposób niekontrolowany przez nieszczelności przegród zewnętrznych, to wymiana powietrza za pośrednictwem centrali traci sens.

 

jakoś wszyscy tylko jaka centrala, kanały, ile tych kanałów itd,itp, a nikt nie uświadamia inwestorów w temacie z cytatu, a potem się dzieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę się ...

 

Mam SSO, chciałem sam położyć kanały PE 63/75mm w domu z poddaszem, teoretycznie nie używanym,ale może kiedyś będzie trzeba je wykończyć.

 

Rzut parteru z rozmieszczeniem anemostatów:

parter_L.jpg

 

Policzyłem objętości pomieszczeń i coś mi tam wyszło:

wyliczenia_went.jpg

 

Na poddaszu są wydzielone pomieszczenia. Centralę chciałbym umieścić tam gdzie pralnia (2,9M^2).

poddasze_L.BMP.jpg

 

Z tego co zdążyłem wyczytać, np. do salonu należałoby poprowadzić 2x2 kanały. A co z pomieszczeniami takimi jak toaleta (niemal pod centralą), wiatrołap (też blisko)?

Jaką średnicę kanałów powinienem wybrać? Czy średnice mogą być różne?

 

Czy może olać chowanie kanałów w posadzce poddasza i puścić izolowane kanały flex dookoła budynku (całość ok 90mb)? Między ścianą kolankową a docelową GK będzie ok 1m wolnej przestrzeni.

Edytowane przez misiupl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wstępnie wyliczać swoją instalację i nawet są jakieś konkrety już :)

 

Tylko problem który nie wiem jak uwzględnić to różnica w długości kanałów

najdłuższy nawiewowy do 20 metrów najkrótszy jakieś 6-7 metrów

 

i wyciągowe tak samo.

 

Nie wiem jak uwzględnić zmianę ciśnienia przy takich różnicach w długościach.

 

bo czym dłuższy tym mniejsze ciśnienie o ile wiem, więc trzeba by to jakos skorygować srednica kanału.

Jest na to jakiś wzór? czy "fachowa" wiedza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...