Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Długość kanałów wentylacyjnych


krest

Recommended Posts

podłączę się ...

 

Mam SSO, chciałem sam położyć kanały PE 63/75mm w domu z poddaszem, teoretycznie nie używanym,ale może kiedyś będzie trzeba je wykończyć.

 

Rzut parteru z rozmieszczeniem anemostatów:

[ATTACH=CONFIG]221337[/ATTACH]

 

Policzyłem objętości pomieszczeń i coś mi tam wyszło:

[ATTACH=CONFIG]221336[/ATTACH]

 

Na poddaszu są wydzielone pomieszczenia. Centralę chciałbym umieścić tam gdzie pralnia (2,9M^2).

[ATTACH=CONFIG]221338[/ATTACH]

 

Z tego co zdążyłem wyczytać, np. do salonu należałoby poprowadzić 2x2 kanały. A co z pomieszczeniami takimi jak toaleta (niemal pod centralą), wiatrołap (też blisko)?

Jaką średnicę kanałów powinienem wybrać? Czy średnice mogą być różne?

 

Czy może olać chowanie kanałów w posadzce poddasza i puścić izolowane kanały flex dookoła budynku (całość ok 90mb)? Między ścianą kolankową a docelową GK będzie ok 1m wolnej przestrzeni.

Kanał 63mm ( wewnątrz) to przy minimalnej optymalnej prędkości 22-24m3/h a przy maksymalnej prawie 60m3/h

Dokładnośc regulacji anemostatu fi 80mm to koło 50m3/h - a wentylacji nie robi się dla kubatury tylko osób. Za sina wentylacja też jest niezdrowa . Jest za sucho. Przepisy budowlane na taki dom przyjmują 130m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Poglądowy rysunek

http://w290.wrzuta.pl/obraz/7qyc4sW0ZsI/bez_tytulu

 

Jaką długość mogą mieć przewody te od trójników do skrzynek rozdzielczych?

 

czy mogą mieć 4 do 5 metrów?

 

Przy czym najdłuższy od skrzynki Fi 63 miałby 9-10 metrów jeden kąt niecałe 90 stopnie przez strop i 90 stopni do anemostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam,

 

podłącze się do pytania. Otóż u mnie będą długie przewody ( PE FLEX fi 75/ 63 mm) w instalacji nawiewu:

do salonu - 2 x20 mb i 2 x 15 mb,

do pokoju 1 - 2 x 14 mb,

do pokoju 2 - 2 x 10 mb,

do pokoju 3 - 2 x 5 mb.

Natomiast w instalacji wywiewu będą:

Kuchnia ze spiżarką - 2 x 11 mb,

łazienka - 2 x 8,5 mb,

WC - 2 x 5,7 mb,

Hol wejściowy - 1 x 5 mb,

Garderoba - 1 x 1,7 mb.

 

Dom to parterówka według projektu Trentino. Instalacja ma być położona na nieużytkowym strychu w warstwie ocieplenia. Rekuperator (Brink RENOVENT SKY 300 plus sterownik) ma być podwieszony w garażu. Czerpnia w południowej ścianie a wyrzutnia w północnej ścianie.

Proszę o wasze opinie czy taka instalacja będzie optymalna czy nie. Co byście ewentualnie zmienili.

 

 

Rekuperacja trentino.jpgRekuperacja tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podłącze się do pytania. Otóż u mnie będą długie przewody ( PE FLEX fi 75/ 63 mm) w instalacji nawiewu:

do salonu - 2 x20 mb i 2 x 15 mb,

do pokoju 1 - 2 x 14 mb,

do pokoju 2 - 2 x 10 mb,

do pokoju 3 - 2 x 5 mb.

Natomiast w instalacji wywiewu będą:

Kuchnia ze spiżarką - 2 x 11 mb,

łazienka - 2 x 8,5 mb,

WC - 2 x 5,7 mb,

Hol wejściowy - 1 x 5 mb,

Garderoba - 1 x 1,7 mb.

 

Dom to parterówka według projektu Trentino. Instalacja ma być położona na nieużytkowym strychu w warstwie ocieplenia. Rekuperator (Brink RENOVENT SKY 300 plus sterownik) ma być podwieszony w garażu. Czerpnia w południowej ścianie a wyrzutnia w północnej ścianie.

Proszę o wasze opinie czy taka instalacja będzie optymalna czy nie. Co byście ewentualnie zmienili.

 

 

[ATTACH=CONFIG]298340[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]298341[/ATTACH]

 

 

Wg mnie problemem u Ciebie będzie spora różnica w długości kanałów. Po prostu będzie Ci wiać w pokoju, gdzie masz kanały po 5m, a słabo będzie w salonie, gdzie długości są maksymalne.

 

Skoro kanały idą w warstwie ocieplenia, to czemu nie puścisz ich najkrótszą drogą, tylko na około pod ścianą? Jeśli do tego mogą się krzyżować, to w ogóle nie ma problemu w układaniu.

 

A może skrzynki rozdzielcze dać gdzieś w okolicy WC - środek domu? zmniejszą się długości kanałów. Od skrzynek do reku idą pewnie kanały 150-180 - musisz sprawdzić, czy dasz radę upchać.

 

 

 

Ja w swojej instalacji dałem:

- salon nawiew 3 kanały

- pokoje przewidziane na 1 osobę - 1 kanał nawiew

- pokoje przewidziane na 2 osoby (np sypialnia rodziców) - 2 kanały nawiew

 

- kuchnia 3 kanały wyciąg

 

Ja bym zamienił jeszcze --> czerpnia od północy, wyrzutnia od południa

 

 

Weź pod uwagę, że ja jestem póki co teoretykiem, który zbudował instalację we własnym domu.

Jak się moje rozwiązania sprawdzą, to będę w stanie powiedzieć pewnie za rok.

 

 

pozdr

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podłącze się do pytania. Otóż u mnie będą długie przewody ( PE FLEX fi 75/ 63 mm) w instalacji nawiewu:

do salonu - 2 x20 mb i 2 x 15 mb,

do pokoju 1 - 2 x 14 mb,

do pokoju 2 - 2 x 10 mb,

do pokoju 3 - 2 x 5 mb.

Natomiast w instalacji wywiewu będą:

Kuchnia ze spiżarką - 2 x 11 mb,

łazienka - 2 x 8,5 mb,

WC - 2 x 5,7 mb,

Hol wejściowy - 1 x 5 mb,

Garderoba - 1 x 1,7 mb.

 

Dom to parterówka według projektu Trentino. Instalacja ma być położona na nieużytkowym strychu w warstwie ocieplenia. Rekuperator (Brink RENOVENT SKY 300 plus sterownik) ma być podwieszony w garażu. Czerpnia w południowej ścianie a wyrzutnia w północnej ścianie.

Proszę o wasze opinie czy taka instalacja będzie optymalna czy nie. Co byście ewentualnie zmienili.

 

 

[ATTACH=CONFIG]298340[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]298341[/ATTACH]

 

Jestem ciekaw, gdzie będziesz miał większy wywiew, w garderobie, czy w kuchni . :)

 

Może troche przesadzam, ale takie róznice to duży problem.

Dlaczego skrzynki nie są blizej srodka planu ?

Dlaczego kanaly do salonu lecą pod scianami, zamiast wprost do pomieszczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podłącze się do pytania. Otóż u mnie będą długie przewody ( PE FLEX fi 75/ 63 mm) w instalacji nawiewu:

do salonu - 2 x20 mb i 2 x 15 mb,

do pokoju 1 - 2 x 14 mb,

do pokoju 2 - 2 x 10 mb,

do pokoju 3 - 2 x 5 mb.

Natomiast w instalacji wywiewu będą:

Kuchnia ze spiżarką - 2 x 11 mb,

łazienka - 2 x 8,5 mb,

WC - 2 x 5,7 mb,

Hol wejściowy - 1 x 5 mb,

Garderoba - 1 x 1,7 mb.

 

Dom to parterówka według projektu Trentino. Instalacja ma być położona na nieużytkowym strychu w warstwie ocieplenia. Rekuperator (Brink RENOVENT SKY 300 plus sterownik) ma być podwieszony w garażu. Czerpnia w południowej ścianie a wyrzutnia w północnej ścianie.

Proszę o wasze opinie czy taka instalacja będzie optymalna czy nie. Co byście ewentualnie zmienili.

 

 

[ATTACH=CONFIG]298340[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]298341[/ATTACH]

 

Nie da się zbilansować tak wentylacji Wywiewy nie mogą być holu garderobie i spiżarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze spiżarni mogę przenieść do kuchni tuż za drzwi od spiżarni. W holu wejściowym będą buty i chciałbym usunąć ewentualny smrodek. W garderobie będzie zainstalowana pralka więc też będzie zapach proszku trochę pary z ewentualnie suszonych ubrań po praniu.

Może tak ułożyć przewody elastyczne. Obawiam się tylko tego skrzyżowania, z 20 cm styropianu zostanie tylko 5 cm (dwa przewody to 15 cm wysokości).

Panie Tomaszu a co Pan by zaproponował?

Rekuperacja 2.jpg

Edytowane przez darek19_67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się tylko tego skrzyżowania, z 20 cm styropianu zostanie tylko 5 cm (dwa przewody to 15 cm wysokości).

Krzyżowanie się przewodów nie podnosi poziomu tak jak przejścia nas rurką z wodą!!!! (system Q-vent) .

chciałbym usunąć ewentualny smrodek.
Wentylacją ? Zapachy rozchodzą się w sekundach a 100-130m3/n wymienia powietrze co kilka h!!!

Panie Tomaszu a co Pan by zaproponował?

Na ile osób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem według Pana sugestii.

Najlepszy dla mnie byłby podwieszany rekuperator (nie trzeba budować ocieplanego pomieszczenia na strychu), który powiesiłbym w garażu pod sufitem. Wszystkie przerywane kreski to rury, które biegną pod stropem, a ciągłe nad stropem w nieużytkowym strychu

Martwi mnie ta garderoba i pralka w niej, czy nię będzie tam się zbierać wilgoć z pralki i suszenia ubrań po praniu? Może dać wywiew w garderobie i nawiew w holu?

Gdzie można kupić takie mijanki?

 

 

Rekuperacja 2(1).jpg

Edytowane przez darek19_67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem według Pana sugestii.

Najlepszy dla mnie byłby podwieszany rekuperator (nie trzeba budować ocieplanego pomieszczenia na strychu), który powiesiłbym w garażu pod sufitem. Wszystkie przerywane kreski to rury, które biegną pod stropem, a ciągłe nad stropem w nieużytkowym strychu

Martwi mnie ta garderoba i pralka w niej, czy nię będzie tam się zbierać wilgoć z pralki i suszenia ubrań po praniu? Może dać wywiew w garderobie i nawiew w holu?

Gdzie można kupić takie mijanki?

 

 

[ATTACH=CONFIG]298647[/ATTACH]

 

To Pan da wywiew - tylko, że będzie w domu zimą za sucho, nie zbilansuje się, W korytarzu nic nie może być!!! Nawiew w korytarzu będzie miał mniejsze opory i zabierze powietrze z pokoi, a wywiew z łazienek!

Jak Pan chce szybko suszyć to Pan da nawiew w garderobie z pralką, to czysta woda i nie zaszkodzi jak podniesie wilgotność w domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by dać w holu nawiew i w garderobie wywiew pojedyńczą cieńszą rurą np. fi 63mm (wewn.50mm). Te rury będą miały takie same odległości więc nie powinno to zaburzyć przepływów.

Mam jeszcze pytanie odnośnie podwieszanego rekuperatora, może mi Pan zaproponować jakiś dobry model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by dać w holu nawiew i w garderobie wywiew pojedyńczą cieńszą rurą np. fi 63mm (wewn.50mm). Te rury będą miały takie same odległości więc nie powinno to zaburzyć przepływów.

Mam jeszcze pytanie odnośnie podwieszanego rekuperatora, może mi Pan zaproponować jakiś dobry model.

 

Wg mnie można dać, a drzwi z wiatrołapu na pokoje uszczelnić --> odseparować te 2 pomieszczenia i zrobić z nich układ zamknięty.

Należy tylko pamiętać, że rury położone do tych pomieszczeń nie moga być proste, tylko z zawijasem i to mocnym, najlepiej 180st., bo inaczej całe powietrze do nich pójdzie, a na pokoje nic.

 

Podwieszane rekuperatory to linia Onyx SKY z Frapola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by dać w holu nawiew i w garderobie wywiew pojedyńczą cieńszą rurą np. fi 63mm (wewn.50mm). Te rury będą miały takie same odległości więc nie powinno to zaburzyć przepływów..
Zbilansowanie wentylacji nie polega na zaburzaniu przepływów, bo to nie ma znaczenia, tylko na "gospodarce wodnej" .Im więcej wywiewów tym mniejszy przepływ przez łazienki. Mamy potem do wyboru: za duża wilgoć w łazienkach a z czasem grzyb, lub zbyt sucho w sypialniach. Co Panu nawiew w garderobie przeszkadza?

Mam jeszcze pytanie odnośnie podwieszanego rekuperatora, może mi Pan zaproponować jakiś dobry model
Pod sufit z wyjściami na boki czy do góry?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie można dać, a drzwi z wiatrołapu na pokoje uszczelnić --> odseparować te 2 pomieszczenia i zrobić z nich układ zamknięty..
Taaaaak!!? I jak Pan Sobie wyobraża ciepłe i bardzo wilgotne powietrze po praniu, przechodzące przez chłodne płaszcze i i buty?

Podwieszane rekuperatory to linia Onyx SKY z Frapola

 

A selen... to ta sama konstrukcja tylko g... materiały. Projektant nawet ten sam.

A airpack 180.

 

Wentylacja jest dla ludzi!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...