Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja obliczenia - proszę o podpowiedź


Recommended Posts

Dobra. Biorę punkt strumień powietrza wentylacyjnego - ogrzewanie= 2758 m3/h

Liczę moc potrzebną do ogrzania z -16 do -20 = 0,34*2758*36=33757. I tutaj już w tym punkcie się nie zgadza bo tam wyszło lekko powyżej 30000. Po prostu tam są takie oznaczenia gdzie ja na zajęciach z nich nie korzystałem, tylko ogólnie znam normę 12831, zapewne w wersji papierowej pełnej jest rozdział o wentylacji i tam jest wytłumaczenie tych oznaczeń, bo niektóre dopiero pierwszy raz widzę, pamietam , że były tam jakieś współczynniki osłonięcia budynku, wsp. krotności wymian itp. Musisz jakoś ją skombinować i popatrzeć co jest co tam i jak to się ma do siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mógłbym, tylko chyba kończy mi się na to czas... Poza tym jak da rade, żeby to policzyć mniej więcej, stopień dokładności taki jak w mocy potrzebnej do ogrzania w zupełności wystarczy, to też będzie dobrze.. w końcu nikt nie będzie widział tego na magisterce więc nie będzie wiadomo jakie wyszło temu audytorowi a jakie mi, a jakie podam takie bedzie i tyle.. i pokaze z czego to liczyłem. No właśnie te oznaczenia to są zabijające.. wiem coś o tym...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kiedy masz czas?

Generalnie oznaczenia jak oznaczenia, spotkałem sie nie raz z gorszymi, tylko po prostu już pora bardzo mocno słaba na analizowanie i kombinowanie, ale jak chcesz miec z grubsza to nie ma problemu, da sie policzyć , bo znajac zapotrzebowanie na ciepło do wentylacji można obliczyć zużycie, podstawiajac do tego wzorku co Ci napisałem na 1szej stronie, z tymi stopniodniami, tylko tam ten program jak i norma uwzglednia jakies podpunkty, ktore tez teoretycznie trzeba rozważyć, dlatego tak dużo jest tam tych strumieni. Jutro mogę chwilkę nad tym posiedzieć i zobacze co da się zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę właśnie.. rozczarowująca postawa, ale co zrobić.. jednym się nie chce inni nie wiedzą.. Będę wdzięczny za wszelką pomoc..

 

Czas na oddanie pracy mam do 30 października. Niestety promotor takich obliczeń jak to wpakował mi więcej i przeliczam jeszcze straty w sieci cieplnej, na wymiennikach ciepła, entalpie ścieków, dobieram silnik kogeneracyjny, analizuje i szukam kosztów na to wszsytko żeby jakiś wskaźnik policzyć. najgorsze jest to że nie taka miała być moja praca, a o tym jak ją widzi ten "super" promotor dowiedziałem się w zeszłą środę. No i siedzę i uzupełniam i analizuje i szukam. W zasadzie to już nie wiele mi zostało.. z analizy stanu aktualnego właśnie te straty z wentylacji.. sieci ciepłownicze dzisiaj dokończyłem, no i teraz szukam nakładów inwestycyjnych na to wszystko, też mniej więcej, bo dokładnie to się nie da, pewnie wiesz jak firmy zewnętrzne współpracują ze studentami jak czegoś trzeba. Jak nie mają w tym interesu to olewają.

 

Także szczerze doceniam pomoc. Jakbyś był z Gdańska to byśmy na piwo poszli ;P

 

BTW. Studiujesz Inżynierię Środowiska w warszawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę właśnie.. rozczarowująca postawa, ale co zrobić.. jednym się nie chce inni nie wiedzą.. Będę wdzięczny za wszelką pomoc..

 

Czas na oddanie pracy mam do 30 października. Niestety promotor takich obliczeń jak to wpakował mi więcej i przeliczam jeszcze straty w sieci cieplnej, na wymiennikach ciepła, entalpie ścieków, dobieram silnik kogeneracyjny, analizuje i szukam kosztów na to wszsytko żeby jakiś wskaźnik policzyć. najgorsze jest to że nie taka miała być moja praca, a o tym jak ją widzi ten "super" promotor dowiedziałem się w zeszłą środę. No i siedzę i uzupełniam i analizuje i szukam. W zasadzie to już nie wiele mi zostało.. z analizy stanu aktualnego właśnie te straty z wentylacji.. sieci ciepłownicze dzisiaj dokończyłem, no i teraz szukam nakładów inwestycyjnych na to wszystko, też mniej więcej, bo dokładnie to się nie da, pewnie wiesz jak firmy zewnętrzne współpracują ze studentami jak czegoś trzeba. Jak nie mają w tym interesu to olewają.

 

Także szczerze doceniam pomoc. Jakbyś był z Gdańska to byśmy na piwo poszli ;P

 

BTW. Studiujesz Inżynierię Środowiska w warszawie?

 

Uuu, to widzę, że masz sporą analizę ogrzewania domku z różnych źródeł ciepła, włączając to odzysk ciepła.

Ja bronie w lutym inżyniera (mam nadzieję! :p) i temat mam o współpracy odnawialnych źródeł energii z konwencjonalnymi źródłami ciepła. Wiem, jak współpracują. łaskę robią , że nawet na praktyki wezmą, a co niektórzy nawet chcieli, żeby im płacić za to.

Zawsze możesz wpaść na piwo do Wawy :p

Tak, dokładnie tak, IŚ PW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domku.. hehe.. analizuję całą oczyszczalnię ścieków!! :D:D

 

Do lutego jeszcze trochę czasu jest. Zacząłeś pisać pracę? A temat mocno energetyczny, więc też mi się podoba.

Piwko w Wawie.. nie wykluczam, ale na pewno nie szybko.

 

A jaki masz dokładny temat?

No niby tak, tylko jeszcze absolutorium muszę mieć, bo mi 2 przedmiotów brakuję, które muszę zaliczyć w tym semie :(, więc z pracą gdzieś zacznę działać za 2 tygodnie.

No mocno energetyczny, ale kotły parowe , turbiny i przesył ciepła sieciowego temat bardziej energetyczny :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Biorę punkt strumień powietrza wentylacyjnego - ogrzewanie= 2758 m3/h

Liczę moc potrzebną do ogrzania z -16 do -20 = 0,34*2758*36=33757. I tutaj już w tym punkcie się nie zgadza bo tam wyszło lekko powyżej 30000. Po prostu tam są takie oznaczenia gdzie ja na zajęciach z nich nie korzystałem, tylko ogólnie znam normę 12831, zapewne w wersji papierowej pełnej jest rozdział o wentylacji i tam jest wytłumaczenie tych oznaczeń, bo niektóre dopiero pierwszy raz widzę, pamietam , że były tam jakieś współczynniki osłonięcia budynku, wsp. krotności wymian itp. Musisz jakoś ją skombinować i popatrzeć co jest co tam i jak to się ma do siebie

 

(To do kol. Sprajciora) Wkleiłeś wyniki obliczen nie audytu, a ozc, wykonane Audytorem OZC Sankomu. Obliczenie zuzycia energii na straty wentylacyjne nie jest takie proste i trzeba tu zastosowac normę 13790 (miesięczną) na obliczanie energii, norma 12831 sluzy do obliczenia projektowego obciązenia cieplnego i projektowej wentylacyjnej straty ciepła, obie te wartosci są podane na załączonych wydrukach.

Obliczenia musisz wykonać za pomocą danych stacji meteo wskazanej na wydruku (Gdansk Port Północny). Obliczyć srednią temp miesięczną i taka podstawić do wzoru na energię. To ze sie nie zgadza projektowa wentylacyjna strata ciepła wynika prawdopodobnie z zastosowanego osłabienia strumienia wentylacyjnego w okreslonych godzinach, ale bez dokładnych danych ciezko oszacowac w których. Z normy bierzesz długosc sezonu grzewczego dla okreslonej lokalizacji i przeliczasz niepełne miesiace (maj, wrzesien).Liczenie zmudne i czasochłonne, dlatego tez programy obliczeniowe mają zaszytą baze danych stacji meteo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...