Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wilgoć na ścianach i suficie w starszym domu


mianle

Recommended Posts

Witam wszystkich, postaram się opisać jak najlepiej tema, w razie konieczności dam fotki i narysuje układ domu.

 

A więc:

 

- dom z lat 60-70

- około 95m2, 4 pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój

- parterowy, ani stron ani dach nie ocieplony

- nie podpiwniczony (tylko mała piwnica w roku domu która służy za kotłownie

- piec węglowy

- dom ocieplony symbolicznie 5cm styropianem

- okna plastikowe (pcv)

- kanał wentylacyjny w kuchni, łazience, i dwóch pokojach, ale w obu widać wilgoć :(

 

 

Domek kupony 4 lata temu, po zakupie nie było widać żadnej wilgoci, ale na połowie domu były nowe okna pcv, a na drugiej połowie domu w trzech pokojach były okna stare drewniane (które z pewnością "robiły dobrą wentylacje"). W drugim i każdym kolejnym roku mieszkania zaczęła pojawiać się wilgoć na przedpokoju, i pokojach... zależnie w których, w jednym więcej (prawie cały sufit i ściany zakwitnięty) w innym mnie... nie ma reguły, wilgoć pojawia się nawet na ścianach działowych !!! Dla przykładu na jednej ścianie było ustawiona wersalka (bardzo blisko ściany) i zaraz pojawiły się wykwity... po odsunięciu od ściany wersalki i spryskaniu środkiem na pleść... temat się skończył (ale wychodzi w innym miejscu.. Jako dodatkowo informację mogę podać że przez pierwszy roku w domu mieszały tylko 2 osoby i problem praktycznie nie występował. Obecnie mieszkają 4 osoby. Nasilone wykwity wilgoci pojawiają się szczególnie jesienią, w mokre lato, ale najczęście jesienią, zimą, kiedy jest duża wilgotność a nie za bardzo da się długo otwierać okna...

 

Bardzo serdecznie proszę Was o radę, od czego zacząć ? W tym roku już nie wiele zdziałam (poza spryskaniem).

 

Ale na przyszły rok(wiosna) planuje:

 

- odgrzybić i pomalować/odświeżyć ściany,

- chciał bym też ocieplić stron (styropianem na przekładkę) z racji że strop drewniany a strych nie używany to po prostu chciał bym go tam rozłożyć

- chciał bym podkopać fundamenty i je sprawdzić i ocieplić

- założyć porządnych wyciąg na kuchenka gazową, w domu się sporo gotuje i

 

Co Waszym zdaniem mogę jeszcze zrobić, jak sprawdzić wentylacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprawdź na samym początku stan wentylacji grawitacyjnej, tj kanały itp. Być może coś tam jest nie tak, albo coś zatyka albo ogólnie od początku była źle zaprojektowana i podczas takich wilgoci , jakie mamy teraz okresowo takie kwiatki się ujawniają.

 

Po drugie być może coś jest złego z izolacją przeciwilgociową. Może jest dziurawa , uszkodzona i w ścianach masz kapilarne podciąganie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że tu będzie i duża wilgotność w domu (4 osoby, sporo gotowania) + niedocieplone ściany które są zimne i wilgoć na nich siada, tylko te ściany działowe mnie zastanawiają... A czy znacie jakieś rozwiązania na poprawę wentylacji ?

 

Wszystkie okna mają mikro uchyły, czy otwieranie ich na 3-4 godziny w ciągu dnia pomoże na początek ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli masz słabo ocieplony dom, to właśnie po to jest wentylacja , żeby odprowadzać nadmiar wilgoci.

Ciąg głownie zależy od róźnicy temp. i wysokości komina. Na pierwsze nie masz wpływu, na drugie masz, ale raczej się nie przedłuża komina. Więc tak na szybko , to możesz wstawić w kratki wywiewne wentylatory wywiewne, poprawią przepustowość wywiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie wentylacja jest bardzo słaba :( Nawet na logikę można to zauważyć, skoro w łazience i kuchni problem wilgoci prawie nie wystepuje (w czasie remontu zostały tam założone kratki w bezpośrednio wywierconych w suficie dziurach ! A w dwóch pokojach gdzie jest wentylacja ale bardzo słaba to wilgoć jest na ścianach i suficie... ale w jednym pokoju, dziennym jest jej najwięcej ale w nim nie ma żadnego otworu wentylacyjnego !! (dodam że ten pokój gdzie jest najwięcej wilgoci

to pokój dzienny: brak otworu wentylacyjnego, dużo kwiatków, często przynoszone pranie aby doschło, często dużo owoców na stole, kredensie (nie do celów przemysłowych tylko do jedzenia...) Na początku wydałem "polecenie" aby w miarę możliwości w pokojach dużo wietrzyć, a jak zimno na dworze to mimo wszystko otwierać na mikro-uchył, w pokoj który ma najwięcej wykwitów jest cały czas włączony pochłaniacz wilgoci !

 

- Czy macie jeszcze inne sposoby poprawy wentylacji w starych domach ?

- Czy warto w pokojach zakładać kratki z wentylatorami ? (czy one są głośne)

- Skoro to domek parterowy, otwarta przestrzeń to duży wpływ na wilgoć w pokojach ma gotowanie na kuchence w kuchni która nie ma okapu/odciągu... teoretycznie w kuchni wilgoci nie widać (bo jak pisałem wcześniej jest zrobiona dziura w stropie i założona kratka. Ale przecież skoro dużo się gotuje to część wilgoci przenosi się do innych pokoi !

- Czy są jakieś metody na to aby za dużo ciepła przez taką wentylacje nie tracić ?!

-

Edytowane przez mianle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniach czystych typu pokoje nie ma kratek wentylacyjnych, są one tylko w pomieszczeniach brudnych typu wc i kuchnia. Raz tylko widziałem kratkę w pokoju , ale nie znam przyczyny. Jako środek doraźny możesz zastosować wentylator na kratce wentylacyjnej. Będzie lepszy ciąg ale nie wiem czy to rozwiąże do końca Twoj problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wstawić stare drewniane okna i pozbyć się roślin ;) A na poważnie proszę sprawdzić siłę ciągu kanałów wentylacyjnych przy zamkniętych oknach i przy uchylonych wniosek prosty jeżeli nie ma różnicy kanały wentylacyjne do czyszczenia jeżeli jest różnica między zamkniętymi a uchylonymi proponuję wstawić nawiewniki wentylacyjne na okna bo ma pan je za szczelne a mikro wentylacja to za mało w tym przypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz na myśli takie higrosystem.com/nawiewniki-higrosterowane-Aereco (usunąłem z początku linka http) czy one będą lepiej działać niż danie kratki ? (przewiercenie sufitu (jak pisałem wcześniej strop jest drewniany więc nie będzie z tym problemu, ale boje się że przy takich kratkach w suficie będzie skraplała się woda). Ale czy takie nawiewniki w oknach wyciągną wode/wilgoć z pod sufitu ? (może jest ktoś tu na forum kto zamontował takie nawiewniki i widzi różnice ?) @MATRON - jak najbardziej masz racje bo taki jak pisałem na początku: po zakupie domu trzy duże okna były stare, drewniane i nie było widać wilgoci ;(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Skoro to domek parterowy, otwarta przestrzeń to duży wpływ na wilgoć w pokojach ma gotowanie na kuchence w kuchni która nie ma okapu/odciągu... teoretycznie w kuchni wilgoci nie widać (bo jak pisałem wcześniej jest zrobiona dziura w stropie i założona kratka. Ale przecież skoro dużo się gotuje to część wilgoci przenosi się do innych pokoi !

-

 

czy to znaczy, że te wyciągi wentylacyjne z kuchni i łazienki to tylko dziury na strych?

a co dalej z tym powietrzem?

ma gdzie wylatywać?

normalnie powinny to być przewody wychodzące bezpośrednio nad dach, i to długie, by generować różnicę ciśnienia i ciąg (jak ktoś wyżej już pisał: wysokość komina).

 

????

 

jakąś opcją może być wentylacja mechaniczno-wyporowa Jaśka - ale może prościej zrobić to "standardowo"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy te okna na strychu są otwarte?

albo jaki komin wentylacyjny na strychu jest?

 

jak nie - to trzeba zrobić.

fizyki nie oszukasz :(

 

a strop dobrze ocieplić - więcej niż 5 cm styropianu. Już lepiej wełna i więcej jej (nie chcę pisać ile, bo zaraz wywoła się dyskusja o opłacalności.... a ona zależy też od wielu innych kwestii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...