Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Automatyka wentylacji domowej


grudziu

Recommended Posts

Witam,

 

mam rekuperator domowy (KOSS VX0500-96-ECE-00) rocznik 2005.

Zwykły rekuperator z wymiennikiem krzyżowym, o wydajności 120-500 m3/h, 580-100 PA

 

Mam również w tym samym pomieszczeniu sterownik PLC z web serverem - jestem automatykiem.

 

Zakupiłem już regulator prędkości wentylatora z wejściem 0-10V, dodatkowo zakupiłem dwa czujniki kanałowe typu PT100 do nawiewu i wyciągu. Zakupiłem też dwa presostaty. Chciałem mierzyć sprawność tej centralki i robię to ze wzoru

 

n = (Tn-Tz)/(Tw-Tz) x100 [%]

Tw- temp. wewnętrzna – WYCIĄG - mierzona na wejściu przed wymiennikiem (od strony „zużytej”)

Tn - temp. powietrza nawiewanego do pomieszczenia – mierzona za wymiennikiem (od strony świeżej”)

Tz - temp. zewnętrzna – mierzona przed wymiennikiem (od strony czerpni).

 

Na obudowie urządzenia widnieje sparwność 96%, w rzeczywistości z powyższych wyliczeń wychodzi ok 73%.

Temp zewn: 9,6 stC

Temp naw: 19,0 stC

Temp. wyc: 22.4 stC

 

Skłaniam się ku kalibracji czujników, ale wydaje mi się, że sprawność jest cieniutka...

 

Czy robię gdzieś błąd? Jak można usprawnić centralkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej duzego bledu nie robisz, bo wymiennik krzyzowy prawami fizyki nie jest w stanie osiagnac takiej sprawnosci.. ale kto ich tam wie jaka sobie sprawnosc producent liczy.. moze sprawnosc robienia podcisnienia w domu ;pp moze po prostu osiagnal 97% swojej maksymalnej wydajnosci ;pp

 

w miare uczciwy producent:

 

http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Mity_i_fakty_rekuperacji

 

http://jan-gaz.com.pl/dla_dociekliwych

 

 

fajnie, ze ktos w koncu zajal sie tym tematem.. dziel sie swoimi obserwacjami z pracy reku w roznych warunkach.. bedzie nam wszystkim milo na forum..

 

czujniki rozumiem przy samej centrali zainstalowane?

 

 

off-topic: bawisz sie jakimis PLC'kami pod linuksa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej duzego bledu nie robisz, bo wymiennik krzyzowy prawami fizyki nie jest w stanie osiagnac takiej sprawnosci.. ale kto ich tam wie jaka sobie sprawnosc producent liczy.. moze sprawnosc robienia podcisnienia w domu ;pp moze po prostu osiagnal 97% swojej maksymalnej wydajnosci ;pp

 

w miare uczciwy producent:

 

http://jan-gaz.com.pl/rekuperatory_0_Mity_i_fakty_rekuperacji

 

http://jan-gaz.com.pl/dla_dociekliwych

 

 

fajnie, ze ktos w koncu zajal sie tym tematem.. dziel sie swoimi obserwacjami z pracy reku w roznych warunkach.. bedzie nam wszystkim milo na forum..

 

czujniki rozumiem przy samej centrali zainstalowane?

 

 

off-topic: bawisz sie jakimis PLC'kami pod linuksa?

 

Czujniki zamontowane w kanale około 1 metr nad centralą.

PLC - WAGO I/O System

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie, że będziemy mieli pomiary z normalnej pracy centrali z wymiennikiem krzyżowym.

 

Kilka uwag:

1. wymiennik krzyżowy ma sprawność ok. 50-60%,

2. maksymalną sprawność wymiennika ograniczają różne zjawiska fizyczne [ np. szronienie]

3. maksymalną realną sprawność wymiennik osiąga przy identycznych strumieniach powietrza [ nawiew/wywiew]

więc warto sprawdzić anemometrem, czy instalacja jest dobrze zbilansowana [ proponuję, aby nawiew był minimalnie większy od wywiewu, odzysk będzie mniejszy, ale czego się nie robi dla bezpieczeństwa ]

4. wszystkie temperatury warto mierzyć mniej więcej w środku każdego kanału blisko centrali [ wtedy będzie w miarę obiektywnie]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Michale_L

 

a czy z doświadczenia możesz podpowiedzieć jak sprawność wygląda w zależności od temperatury zewnętrznej?

Tzn czy jeżeli panuje wysoka temperatura - jak dzisiaj, bo ok 13-14stC - to czy sprawność będzie zbliżona do tej przy temp -10stC ?

 

Piszesz o realnej sprawności na poziomie 50-60, a ja czytałem o wyliczanej przez użytkowników przez pomiary a poziomie 75-90.

 

Jeżeli chodzi o strumień powietrza, to mam zamontowane dwa presostaty, ale jeszcze nie udało mi się dokonać przełączenia presostatu np poprzez zablokowanie blachą wejścia do rekuperatora. Także mam problem z ich uruchomieniem, nie wiem do końca czy są dobrze zainstalowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Po kilku dniach obserwacji podzielę się swoimi spostrzeżeniami:

1. sprawność mojego rekuperatora jest prawie nie zmienna (badana w zakresie temp.zewn. od 2 do ok 15 st C) i wynosi około 73%.

2. założyłem w ostatnim czasie presostaty i tutaj mam poważną wątpliwość.

 

Oto mój układ (screen jest z wizualizacji, do której dostaję się przez przeglądarkę :-) na razie robocza wersja - w przyszłości pochwalę się docelową)

1.jpg

 

Ustawiając presostaty na nawiewie panuje różnica ciśnień rzędu 300Pa na dolocie powietrza z zewnątrz a nawiewem. Musiałem presostat nastawić na 350Pa. Na drugim torze (wyciąg) presostat ustawiony jest na ok 60Pa. Z nawiewnego toru wyjąłem nawet filtry i dalej była tak duża różnica. Wynika z tego, że różnicę ciśnień generuje wymiennik krzyżowy. Niestety chodził on przez jakiś czas bez wymiany filtrów, może nawet i ze dwa lata :-( Zapomnieliśmy o wymianie filtrów i tak właśnie pojawiła się automatyka w moim układzie.

 

Czy wymienniki się jakoś czyści?

A może problemem jest szczelność i np wentylator na wyrzucie odbiera ciśnienie od zasilania powietrza?

Edytowane przez grudziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam sie do konca, ale musialbys opisac swoj uklad, dlugosci kanalow itp. nie wiadomo tez jakie sterowanie centrali.

 

domyslam sie, ze tak jak to miezysz to patrzysz na aktualny sprez wentyla, a nie spadek na wymienniku i roznica miedzy nawiewem, a wywiewem moze wynikac z roznych oporow kanalow nawiewnych i wywiewnych (inne dlugosci, itp).. ale tak jak mowie, nawet nie stalem kolo rekuperatora wiec strzelam z kapelusza..

 

sprawdz w insturkcji z czego ten wymiennik. jak z aluminium to pewnie jest na sieci duzo info jak to czyscic..

 

pomierz sprawnosci dla roznych przeplywow i dla roznych temperatur. jesli wymiennik faktycznie zanieczyszczony to przed i po czyszczeniu

 

wyniki sie przydadza. i napisz co to za wymiennik i czemu pisza 96%? moze to jednak przeciwpradowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, no nie znam sie na tym za bardzo, ale tak na chlopski rozum to jesli nie utrzymujesz nad- czy pod-cisnienia w domu, to mierzysz aktualny sprez wentyla minus opory na wymienniku... tudziez sume oporow na kanalach nawiewnych i kanalach czerpni, bo to bedzie rownowazne.

 

Jesli jest jakies nad- pod-cisnienie to sprawa sie troche komplikuje.. trzeba by bylo sobie rozrysowac..

 

Dziwne, ze specjalisci zamilkli....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam

moje spostrzeżenie dotyczy samego wzoru, jeśli chodzi o sprawność i powinno być: temp. wywiewu z pomieszczeń(mierzona przy wymienniku) - temp za wymiennikiem / temp nawiewu(za wymiennikiem) - temp zewnętrzna (mierzona przy wejściu do wymiennika); wtedy wynik będzie oscylował ok 70% lub mniej, oczywiście nie w każdym zakresie przepływu; ja posiadam wymiennik krzyżowy, aluminiowy heatexa o rozstawie lamelek 1,8 mm i sprawność w okolicach 70-73% jest tylko przy 30-35 procentowym przepływie tj ok 120 m3/h, przy wyższym już spada.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zły wzór.

Strumień ciepła wychodzący z pomieszczenia niech będzie Q1, a strumień wchodzący do pomieszczenia Q2.

zatem n = Q2/Q1 = (Cp*m*dT2)/(Cp*m*dT1) ~ dT2/dT1

Cp - ciepło właciwe powietrza

m - masa przepływającego powietrza

dT - różnica temperatur.

Brakuje Ci temperatury wyrzutu za wymiennikiem na zewnątrz, nie możesz przyjąc Tzew.

Teraz zaniżasz sprawność w swoich obliczeniach.

Wysokie wartości sprawności biorą się z wykraplania pary wodnej na wymienniku, jak wiemy, eneria cieplna zawarta w parze wodnej jest wysoka, jesli następuje kondensacja pary wodnej to nawet znikome ilości tej pary znacząco podnoszą odzysk ciepła. W pomieszczeniach bytowych należy spodziewać się dużej wigotności powietrza wewnętrznego i wzrostu ilości odzyskiwanego ciepła, oczywiście stanie się to problemem w duże mrozy.

Bywają przypadki kiedy sprawność odzysku przekracza 100% - ma to miejsce w wysychających mieszkaniach, gdzie udział ciepła z pary wodnej jest znaczący (warunkiem jest brak mrozów na zewn.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...