Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocio? gazowy na strychu - za i przeciw


Recommended Posts

Może sie okazac, że nie moze miec kotła jednofunkcyjnego (zwlaszcza żeliwnego) z zasobnikiem cwu, bo zbyt ciężkie.

Ponadto - krotki komin = słabszy ciąg. Ponadto - kubatura i wysokość kotłowni musi byc jakas tam (zdaje sie 8 m. sześć. i 2,20 metra na wysokość). Wszystko da się rozwiązać, ale pole manewru się zmniejsza, im więcej ograniczeń. Na pewno trudniej z takiego układu wodę spuścić, bo zwykle kotły są najniższym punktem i maja kranik do spuszczania wody - a tu kranik będzie nad całym układem (więc trzeba zaprojektować alternatywny kranik w innym najniższym punkcie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam kocioł ma być dwufunkcyjny :roll:, jeśli ta informacja coś da. Wszystkie normy mają być zachowane i jak napisałam pomieszczenie będzie zmknięte. Oprócz kotła będzie tam pralnia i suszarnia. Tak około 12 m2. Poddasze oczywiście będzie ocieplone, bo reszta powierzchni będzie przaznaczone na dwa pokoje plus łazienka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu można - skoro nawet architekt zaproponowal. Tyle, że trzeba pamiętać o ograniczeniach. Zapomniałem o jednym: kocioł coś tam zawsze hałasuje - a na poddaszu uzytkowym bywają sypialnie. Jeżeli szum będzie dokuczliwy, może trzeba będzie wydziwiać z wyciszaniem ścianek dzialowych i drzwi..?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie dlatego, że w projektach często kocioł umieszcza się w jakimś po. gospodarczym - a te są na ogół na parterach - gdzieś w okolicy kuchni, garżu - itp. U mnie kocioł będzie wisiał na poddaszu - i to nie w wydzielonym pomieszczeniu a w korytarzu przylegającym do otwartej przestrzeni kuchnio-pokojowej....Przy ścianie zewn. - z wylotem spalin i zasysaniem powietrza przez ścianę zewn. - nie chciałam robić kolejnego komina na przewód spalinowey - to była rozbudowa istniejącego domu, więc miałam pewne ograniczenia...

A piec hałasuje ( dwufunkcyjny przepływowy) gdy odkręca się ciepłą wodę- a wtedy woda ( mam nadzieję) zagłuszy to charakterystyczne harczenie pieca...trudno,przekonam się jesienią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksandryta

Podpowiem tylko to że jeśli kocioł będzie na strychu - poddaszu to proszę poważnie wziąść pod uwagę kocioł z zamkniętą komorą spalania.

Jeżeli będzie kocioł z otwartą komorą spalania i wysokość komina mniejsza niż 4-5 mb będzie problem z odprowadzeniem spalin. Dlatego trzeba zastosować kocioł tzw. TURBO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VPS OK Powtórzę znajomej :D , ale oprócz tego, czy są jakieś inne bariery techniczne zmuszające do umieszczenia kotła na parterze? Jedno mnie zastanawia: tak na babski rozum - zimna woda musi być transportowana na górę z dołu, ale jak :roll: , a ciepła z góry na dół :roll: Nie łapię tego. Możesz to opisać na bazie kotła turbo? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł o którym piszesz dwufunkcyjny zapewne gazowy i wiszący nie ma barier technicznych zmuszających go do umieszczenia na parterze.

Jedynie tylko to aby punkty poboru ciepłej wody były możliwie blisko.

Ciepła woda nie ma znaczenia czy pójdzie do góry czy też na dół.

Cytat "zimna woda musi być transportowana na górę z dołu, ale jak, a ciepła z góry na dół.

Krótko ciśnienie zimnej wody zostaje ogrzane w kotle np. w wymienniku płytowym tam straci nieznacznie na ciśnieniu i popłynie dalej juz ciepła do poborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
No właśnie! :roll: Architekt powiedział jej, że właśnie tylko to może być problemem. Ale jedno mnie zastanawia, dlaczego inwestorzy nie wpadają na taaaakie pomysły? Nikt nie tak zainstalowanego kotła?

 

Ponawiam pytanie - może ktoś z własnego doświadczenia może podać jakies za i przeciw umieszczania kotła na poddaszu użytkowym. Teorię znam - jeśli chodzi o główne 'przeciw' - to hałas jaki generuje kocioł... Czy umiejscowienie kotła ma jakieś zasadnicze znaczenie dla instalacji co (grzejniki + podłogówka)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-. Czy umiejscowienie kotła ma jakieś zasadnicze znaczenie dla instalacji co (grzejniki + podłogówka)?

 

W nowoczesnych instalacjach wszystko się "kręci" przy pomocy pomp, więc nie ma znaczenia czy kocioł jest w piwnicy czy na strychu.

Ale gdybyś chciał zrobić ogrzewanie grawitacyjne.......

 

Minusy dla mnie takiego usytuowania kotła

-hałas kotła i pomp

-problem z odprowadzeniem spalin przy kotłach atmosferycznych

-doprowadzenie powietrza /w piwnicy mam zetką, jak zrobić na strychu, aby nie bylo widać kratki w elewacji?/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksandryta

Podpowiem tylko to że jeśli kocioł będzie na strychu - poddaszu to proszę poważnie wziąść pod uwagę kocioł z zamkniętą komorą spalania.

Jeżeli będzie kocioł z otwartą komorą spalania i wysokość komina mniejsza niż 4-5 mb będzie problem z odprowadzeniem spalin. Dlatego trzeba zastosować kocioł tzw. TURBO

 

VPS masz 100% racji, jeżeli na strychu to tylko z zamkniętą komorą spalania inne kotły wogóle nie wchodzą w grę.

 

Jak by mi architekt zapropomował zainstalowanie kotła z otwartą komorą spalania na poddaszu w sąsiedztwie sypialni to bym mu podziękował za współpracę.

 

Kominiarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksandryta

Podpowiem tylko to że jeśli kocioł będzie na strychu - poddaszu to proszę poważnie wziąść pod uwagę kocioł z zamkniętą komorą spalania.

Jeżeli będzie kocioł z otwartą komorą spalania i wysokość komina mniejsza niż 4-5 mb będzie problem z odprowadzeniem spalin. Dlatego trzeba zastosować kocioł tzw. TURBO

 

VPS masz 100% racji, jeżeli na strychu to tylko z zamkniętą komorą spalania inne kotły wogóle nie wchodzą w grę.

 

Jak by mi architekt zapropomował zainstalowanie kotła z otwartą komorą spalania na poddaszu w sąsiedztwie sypialni to bym mu podziękował za współpracę.

 

Kominiarz.

 

W moim przypadku w grę wchodzi tylko kocioł z zamknietą komorą spalania (vaillanta z otwartą komorą mam w niewielkim mieszkaniu i jest rzeczywiście głośny). Jakie macie doświadczenie jeśli chodzi o głośność pracy kotłów z zamknietą komorą? Są słyszalnie cichsze od tych z otwartą komorą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest - te z zamknieta komora spalania projektowane sa zwykla do pracy "wsrod ludzi", a wiec zauwazalnie cichsze (takze dlatego, ze komora spalania wlasnie jest zamknieta). Szukaj danych w decybelach. Np moja zmywarka pracuje z max glosnoscia 49 decybeli. Spadek o 3 decybele to juz 2x cichsze wrażenie. Jak znajdziesz kociol o glosnosci 46 lub mniejszej, to juz sie wyśpisz. Z tego co pamietam, to przy dobrych kotlach zamknietych glosnosc jest w okolicach 37-40 dB. A wiec spoko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomjot:

za jest takie, że zazwyczaj kocioł jest najsłabszym punktem instalacji i montowany w najniższym miejscu jest narażony na oddziaływanie największe go ciśnienia statycznego, więc dla kotła montaż na poddaszu jest lepszy.

 

przeciw jest takie, że trzeba ciągnąć gaz na poddasze, co czasami jest kłopotliwe; takie pomieszczenie musi też mieć dodatkową wentylację, niezależnie od tego czy kocioł ma otwartą, czy zamkniętą komorę spalania.

 

Jeżeli chodzi o hałas, to kocioł będzie hałasował tak samo na dole jak na górze, najczęściej jednak problem leży w tym, że na górze są sypialnie, a na dole nie, ale kiedy śpisz, to przecież nie korzystasz z ciepłej wody.

 

Te dane o głośności to jest moc akustyczna, czy ciśnienie akustyczne? To zasadnicza różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomjot:

za jest takie, że zazwyczaj kocioł jest najsłabszym punktem instalacji i montowany w najniższym miejscu jest narażony na oddziaływanie największe go ciśnienia statycznego, więc dla kotła montaż na poddaszu jest lepszy.

 

przeciw jest takie, że trzeba ciągnąć gaz na poddasze, co czasami jest kłopotliwe; takie pomieszczenie musi też mieć dodatkową wentylację, niezależnie od tego czy kocioł ma otwartą, czy zamkniętą komorę spalania..

 

Ooo to cenne uwagi; o tej dodatkowej wentylacji - przyznam - nie wiedziałem wcześniej. Myślałem, że zamknięta komora spalania załatwia sprawę wentylacji...

 

Jeżeli chodzi o hałas, to kocioł będzie hałasował tak samo na dole jak na górze, najczęściej jednak problem leży w tym, że na górze są sypialnie, a na dole nie, ale kiedy śpisz, to przecież nie korzystasz z ciepłej wody.

 

Ciepła woda - ciepłą wodą, ale przecież obieg CO pracuje całą noc.

 

Te dane o głośności to jest moc akustyczna, czy ciśnienie akustyczne? To zasadnicza różnica.

No właśnie, testowo spojrzałem na stronę vaillanta - nie znalazłem tam wśród specyfikacji technicznych żadnych danych o głośności pieców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, ale pracując w trybie c.o. kocioł tak nie hałasuje jak przy cieplej wodzie.

 

Pytałem o te głośności, bo to ma zasadnicze znaczenie. Moc akustyczna jest parametrem obiektywnym, mierzalnym i niezależnym, natomiast ciśnienie akustyczne, to jest właśnie ten dźwięk, który Ty będziesz odczuwał i on może się zmieniać w zależności od właściwości tłumiących pomieszczenia. Przeważnie ciśnienie jest niższe o kilka dB od mocy.

 

Jeżeli kocioł będzie w pomieszczeniu łazienki, to nie wydaje mi się żeby był uciążliwy dla osób w przylegających sypialniach. Nie przesadzajmy z tymi hałasami od kotła i pomp. Akurat pompy w takich kotłach (bezdławnicowe, o nowoczesnej konstrukcji) emitują hałas na poziomie progu słyszalności, i to jak się przyłoży ucho, a co dopiero w sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 13 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...