Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Porotherm czy Thermopor


Recommended Posts

Kątówka w dłoń i próba cięcia - przy cięciu leiera aż iskry lecą i tarcza się świeci, w porotherm tarcza wchodzi jak masełko.

 

U mnie Porotherm był cięty piłą z tarczą diamentową, jakoś bym się nie odważył ciąć ceramiki szlifierką kątową. Chyba szkoda by mi bylo kasy na potencjalnie zmarnowane/pokruszone pustaki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obdzwoniłem dziś kilka składów w okolicy w celu poznania aktualnch cen. Dowiedziałem się, że na rynku pojawił się nowy porotherm 25 P+W, sprawdziłem na stronie www i rzeczywiście jest. Pustak nazywa się E3. Fakt jest tańszy od starego porothermu o około 20 gr (przynajmniej u mnie na składach), ale za to przy takich samych wymiarach jest lżejszy aż po 5 kg, czyli zapewne ma dużo cieńsze ścianki niż stary porotherm. Ceny jakie udało mi się uzyskać to: a) 4,90 zł/szt starego porothermu 25P+W, b) 4,7 zł/szt za nowy porotherm E3 25P+W, c) 4,05 zł za thermopor leier'a 25P+W. Chyba zdecyzuję się na thermopor. Dlatego że jest i tańszy a i słszałem o nim (poza nagatywnymi opiniami o kruszeniu się) kilka całkiem dobrych. 2000 szt, bo tyle mnej więcej potrzebuję wychodzi o 1700 zł taniej od starego porothermu i o 1300 zł taniej od nowego E3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pustaki PW produkuje też cerpol - (megamax i kroterm) - 24 cm a korzystniejszy układ żeberek podobny do tego z 30-ek.

Również warto wybadać temat nowych pustaczków LODE - keraterm, też inny układ żeber - coś jak w grubych porothermach, dość wysoka masa więc i na grubości ścianek nie oszczędzają, po 5 zamków z każdej strony, ceny konkurencyjne. Brałem niedawno cegłę klinkier lode i jeżeli pustaki mają podobnej jakości to warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem na składzie zobaczyć pustaki. Zarówno thermopor jak i porotherm były proste i bez pęknięć. Różnice widoczne gołym okiem to kolor (thermopor bardziej różowy, porotherm pomarańczowy) i waga (porotherm 18kg, a thermopor niecałe 15 kg i to było czuć trzymając pustaki w rękach). Zamówiłem thermopor leiera. Wyszedł taniej niż porotherm i U-220, którego też brałem pod uwagę. Jakby kogoś interesowały ceny to podaję. Mnie udało się wynegocjować 4,00 za 25-tkę i 2,60 za 11,5 - nie wiem czy to dużo czy mało. Odbiór na wiosnę, a faktura w tym roku, żeby można było jeszcze odliczyć VAT. Edytowane przez misiek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie za nowym produktem z Wienerbergera POROTHERM 25E3 bardziej sporyzowana wersja normalnej 25. Wymiary te same klasa 15 tylko waga mniejsza 13,4 kg 1 szt, prze co jest o wiele cieplejsza (współczynnik przenikania jak przy porothermie light) produkują go tylko w Kupnie i Oleśnicy a średnia cena wychodzi na składzie 3,85 szt. Jakościowo nie odbiega od innych produktów Wienerbergera. Palety ładnie popakowanie, nie ma pokruszonych pustaków. Jak u mnie hit sprzedaży
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heniu 1980 u mnie na składach za pustaka E3 nie zeszli poniżj 4,50 zł/szt. Wybrałem leiera bo po pierwsze był dużo tańszy 3,99 za 25 i 2,65 za 11,5, po drugie firma gdzie kupowałem pustaki ma tak skonstruowaną umowę z leierem, że wezmę ode mnie wszystkie pustaki, które będę pokruszone, porozbijane i albo oddadzą kasę, albo przywiozą nowe, a po tzrecie podobno teraz 7 na 10 domów buduje się właśne z leiera (chociaż w to nie wierzę). Edytowane przez misiek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heniu 1980 u mnie na składach za pustaka E3 nie zeszli poniżj 4,50 zł/szt. Wybrałem leiera bo po pierwsze był dużo tańszy 3,99 za 25 i 2,65 za 11,5, po drugie firma gdzie kupowałem pustaki ma tak skonstruowaną umowę z leierem, że wezmę ode mnie wszystkie pustaki, które będę pokruszone, porozbijane i albo oddadzą kasę, albo przywiozą nowe, a po tzrecie podobno teraz 7 na 10 domów buduje się właśne z leiera (chociaż w to nie wierzę).

 

Tego porotherma produkują tylko w Kupnie i Oleśnicy dlatego im dalej od tego miejsca to pustak będzie droższy (większe koszty transportu). Co do zwrotu pokruszonych u Leiera to norma, gdyby tego nie robili to pewnie nikt by tego nie kupował bo strasznie dużo porozbijanych jest. Co do tych domów to wątpię żeby aż 7 było budowanych z tego gruzu. U nas najwięcej schodzi Wienerbergera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heniu.. to nie jest az taki gruz. Moja ekipa właśnie skończyła stawiać z tego dom dla jednego klienta. Dziś z nimi rozmawiałem i na 27 palet czyli 1944 szt potrzaskanych bylo ze 20 szt. Fakt podczas transportu pustaki za bardzo nie ucierpiały bo skład, z którego je brali jest około 2 km od tamtej budowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Porotherm był i myślę ze dalej jest liderem w ceramice - wystarczy pojeździć po budowach i zobaczyć jakie palety stoją na placach :) U mnie (wielkopolska) zdecydowana większość to właśnie wienerberger. Ludzie kupują na pewniaka, bo budowa własnego domu to nie jest najlepszy moment na eksperymenty... A o pokruszonych pustakach już słyszałam wielokrotnie - to się zdarza niestety, ale nie powinno odstraszać od tej technologii!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jak twardy materiał to przeważnie i kruchy stąd to wrażenie, że leier słaby jest. W murze to inaczej jednak pracuje więc i pęknięcia pionowe nie są dyskwalifikujące a wszystkie szt., które się rozpadły w transportie można wymienić.

 

Coś w tym jest - beton komórkowy jest twardy i kruszy się jak wariat. Porotherm raczej się nie kruszy, tylko potrafi pęknąć (wzdłuż, w poprzek) w transporcie na paletach. Ale to jest margines błędu. Wystarczy sobie porównać jak po jeździe polską drogą wygląda paleta z BK i porothermem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...