Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki przewód do doprowadzenia pr?du do budynku?


Recommended Posts

Pytanie jak w temacie. Jestem na etapie fundamentów. Pozostawiłem przepusty w ścianach i obecnie będę zasypywał fundamenty. Na działce jeszcze nie mam prądu a niedługo będę robił wylewkę podbetonu i chciałbym już położyc kabel zasilacjący budynek w prąd.

Czy kabel taki można łączyć czy należy już teraz położyć tak długi odcinek aby wystarczył do późniejszego podłączenia do skrzynki w ogrodzeniu?

I jaki jest koszt takiego przewodu.

Dla ścisłości, nie mam jeszcze projektu wykonania przyłącza energetycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

U mnie YAKY 4x50mm2. Kabel przy doprowadzeniu do skrzynki puszczany był w rurze AROT fi 75.

Myśle że lepiej będzie jak kupisz taką rurę i puścisz przez wylewkę. Zostaw w niej kawałek druta do przeciągnięcia przyszłego kabla. Jak będziesz miał projekt przyłącza każdy kabel przez taką rurę na pewno Ci przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu ogrzewanie elektryczne Legalett oraz bojler dogrzewany elektrycznie, kuchnia, piekarnik itp i uważam, że 12 KW w zupełności wystarczy. Przecież prawie nie ma sytuacji, kiedy wszystkie urządzenia włączone są jednocześnie. Elektryk może przecież tak pokombinować z fazami, że obciążenie będzie symetryczne na każdą z faz. Przy 12 KW jedna faza ma zabezpieczenie 20 A. Sprawdzałem, można spokojnie włączyć do 8 kw obciążenia i nie wywala bezpiecznik. Tak więc w rzeczywistości chwilowo można i tak pobierać znacznie większą moc niż ta zadeklarowana w warunkach a po co płacić większą opłatę stałą. No chyba, że prowadzi się po cichu jakiś warsztat mechaniczny :lol: i używa np spawarki, no ale to już inny problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jArti2

też myślałem, że wystarczy puścić taki peszel np. Arota, ale okazało się, że kabel doprowadzający prąd, jest tak szytywny, że później byłyby problemy z jego wprowadzeniem. Tym bardziej, że po drodze są jakieś 2 lub 3 załamania pod kątem ok. 90 stopni. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel YAKY jest aluminiowy, teraz w zasadzie stosuje się już tylko miedziane. Może być YKYżo 5x6 koszt ok 10zł/m lub YKYżo 5x10 koszt 12zł/m. Oba mają wystarczającą wytrzymałość prądową. Ale jak się jakiś ZE uprze to będziesz musiał dać 5x10. Nie polecam dawać go teraz. Jeżeli kabel jest zakopany w ziemi to lepiej żeby był cały czas pod napięciem. Wtedy nie wnika w niego wilgoć. Jeżeli kilka lat będzie w ziemi bez napięcia to będzie pogarszał swoje parametry i później nie spełni odpowiednich wymagań przy pomiarch odbiorczych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie daj sobie wmówić że można zastosować do ziemi przewód YDYżo5x10. Musi być kabel Ozn YKYżo (kolor czarny). Przewód YDY jest tańszy (kolor biały) ale nie nadaje się do ziemi, na dłuższą metę nie wytrzyma wilgoci. Niektórzy twierdzą że można dać YDY w rurce, peszlu arocie itp i to zabezpieczy przed wilgocią. Wystarczy że w tej rurce, peszlu.. zrobi się mała dziurka i wewnątrz pojawi się woda to warunki będą jeszcze gorsze niż gdyby był w samej ziemi. Zawsze musi być kabel YKY.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5x6 kwadrat kolor czarny. Ja zostawiłem rurę karbowana o przekroju ok 70 mm na ten przewód z załamaniem lekkim (ale w sumie 90 stopni) i wylałem podbeton i przy przeciąganiu kabla trochę kłopotu było tym bardziej że włożyłem tam kabel od domofonu, od napędu bramy i oświetlenia ale UDAŁO SIĘ tylko trzeba było mocno ciągnąć za przymocowany drut. Długość karbowanej rury wynosi około 1,5 m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam YKY 5 X 10 w rurze osłonowej fi 50 (AROT). Przydział 12 kW, ale sąsiad ma 20 kW i taki sam kabel.

 

I jeszcze jedno

 

Wszelkie rury osłonowe nie chronią przed wilgocią, tylko przed naprężeniami i uszkodzeniami mechanicznymi!

 

Dotyczy to również innych instalacji elektryczno - elektronicznych puszczanych w ziemi.

 

Przewody w białej izolacji nie służą do zakopywania w ziemi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem dzisiaj zasięgnąć informacji u żródła czyli ENEA i tam dowiedziałem się, że spokojnie wystarczy jeżeli położę kabel 5x6. Na moje pytanie, co będzie jeśli w projekcie będę miał kabel 5x10 odpowiedziano mi, że co z tego. Będę miał 5x6 a na papierze bedzie, że jest 5x10. W końcu to przecież moja instalacja. :o

No i ceny tych kabli też mnie lekko zdźiwiły:

5x6 - 14.38 netto/mb

5x10 - 19.40 netto/mb.

:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesišc temu kupiłem YKYzo 5x10mm2 po 11zł (70mb). Z Forum dowiedziałem się, że taki jest mi potrzebny jak będę chciał zwiększyć moc do 26kW

 

26KW? :o Ja mam w raunkach wykonania przyłącza 16 KW a i tak to jest za dużo, więc chyba to 5x6 w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...