Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Minimalna grubość izolacji przewodów czerpni/wyrzutni


Recommended Posts

Jestem właśnie na etapie kończenia wentylacji i mam jedną wątpliwość, na którą nie znalazłem odpowiedzi w przeglądanych wątkach mimo, że temat przewijał się kilka razy.

 

Poradzi ktoś jak dobrać lub policzyć optymalną/minimalną grubość izolacji (wełna) na przewodach do czerpni i wyrzutni.

Instalację mam na elastycznych flexach.

 

Wiem, że prawidłowa odpowiedź jest "im więcej tym lepiej" ale przebijam się przez ścianę i nie chciałbym bez sensu jakiegoś zbyt potężnego otworu wydrążyć.

Od razu też mówię, że nie mam możliwości zrobienia wyrzutni przez dach - dom ma już trochę lat, kanałów z wentylacji grawitacyjnej nie da rady wykorzystać do wyrzutni bo są zbyt małe - wejdzie w nie ledwo co rura 100 bez izolacji.

 

Czy dobrze kombinuję, że izolacja kanału czerpni powinna być zdecydowanie grubsza niż do wyrzutni?

Zakładam następujące delty temperatur:

- czerpnia/reku - ok. delta 45 stopni (25 stopni w pomieszczeniu, -20 temp.zewnątrz i w rurze)

- wyrzutnia - delta 20 stopni (wyrzut z reku ok. 0 stopni, przy temp. zewnątrz minus 20)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacji grawitacyjnej nie da rady wykorzystać do wyrzutni bo są zbyt małe - wejdzie w nie ledwo co rura 100 bez izolacji.
a po co tam pchać cokolwiek?

Wyrzutni na elewacji się nie robi. Bedzie mokra i nie "wspomaga" wentylacji.

czerpnia/reku - ok. delta 45 stopni (25 stopni w pomieszczeniu, -20 temp.zewnątrz i w rurze)

- wyrzutnia - delta 20 stopni (wyrzut z reku ok. 0 stopni, przy temp. zewnątrz minus 20)

Robi ktoś tak fatalne reku? Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja się starałem uprzejmie zapytać o grubość izolacji na przewodach do czerpni i wyrzutni lub na co zwrócić uwagę przy wyrzutni na elewacji, bo mam w tym temacie wątpliwości.

 

Zdaję sobie sprawę z zalet wyrzutni dachowej ale jest to dla mnie duża demolka w już istniejącym starym domu.

Nie mam możliwości zrobienia wyrzutni dachowej, jedynie na elewacji.

Może wystarczy nieco wysunąć rurę wyrzutni z muru aby nie moczyła elewacji?

 

Temperatury podane wzięte z kapelusza a nie z reku. Jedynie do rozważań o grubości izolacji w możliwie najbardziej niekorzystnych warunkach.

A jakie powinny być przyjete w takim razie temperatury dla "przyzwoitego" reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy nieco wysunąć rurę wyrzutni z muru aby nie moczyła elewacji?
Tylko wyrzutnia pionowa - "potrafi" bez problemów wyrzucić wilgotne powietrze.

Proszę zauważyć, że powietrze wychodzące z rekuperatora zimą, ma praktycznie zawsze 100% wilgotności względnej. Tak więc gdy cokolwiek ochłodzi się na wyrzutni, wykropli się i zamarznie. Im mniejsza sprawność wymiennika - tym cieplejsze powietrze na wyrzutni i tym więcej będzie tam wody. Wyrzutnia może zamarznąć a na elewację i tak pocieknie.

Nie mam czasu szukać, ale na pewno, są tu wpisy tych co mają wyrzutnię na elewacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tych wszystkich zalet zdaję sobie sprawę.

O wyciekach na elewację czy lodowiskach pod ścianą również czytałem.

 

Ale pomyślałem też czy nie sprawdziłaby się redukcja rury wyrzutni na mniejszą średnicą np. zamiast 200 zredukować do 150 celem zwiększenia prędkości i ciśnienia w kanale wyrzutowym aby nieco dalej wyrzucało to wilgotne powietrze.

 

Z drugiej strony mam wyrzut spalin z kotła gazowego przez ścianę - nie wiem czy tam własnie nie jest tak rozwiązane, że jest duża prędkość wyrzutu, bo w zimie na elewacji nie miałem nigdy ani kropli wody.

 

Druga kwestia, która mi teraz zaświtała w głowie. Reku mam na poddaszu - czy gdyby dać na wyjście z reku trójnik 150/ 2x 100 i wpuscić obie rury 100 w kanały wentylacji grawitacyjnej i zrobić z nich 2 wyrzutnie dachowe.

Czy to zdałoby egzamin z tym, że wtedy izolacja rury 100 zmiesciłaby się maksymalnie na 5 cm - wymiar kanału chyba ok. 14x 20 cm. Ma to jakiś sens i czy przy 5cm izolacji nie będzie mokra wełna?

Edytowane przez tomx_krk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Pan zrobić na trójniku, może Pan też dać wyrzut do jednego kanału fi 100 - Przecież zimą i tak wentylacja chodzi na 100-150m3/h a letnią wyrzutnię na elewacji - gdy jest gwc - to latem wentylacja chodzi na "maxa"

W kanale fi 100mm przy 150m3/h jest 5m/sek. a więc nie będzie "hamowało"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zdałoby egzamin z tym, że wtedy izolacja rury 100 zmiesciłaby się maksymalnie na 5 cm - wymiar kanału chyba ok. 14x 20 cm. Ma to jakiś sens i czy przy 5cm izolacji nie będzie mokra wełna?
A tak w ogóle - po co izolować wyrzutnię z reku? Ma to sens tylko gdy kanał przechodziłby przez ogrzewaną strefę!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie kwestia przełączanych wyrzutni lato/zima przemknęła mi przez myśl ale nie brałem pod uwagę bo myślałem, że to będzie upierdliwe. Ale pomysł w sumie wydaje się być dobry.

 

Nad brakiem izolacji rury wyrzutni w kanale wentylacji grawitacyjnej w sumie się nie zastanowiłem. Bałem się, że z różnicy temperatur w rurze może coś się wykraplać i spływać w dół ale po zastanowieniu przyznaję rację, że izolacja tu nie ma sensu. A w dół od stropu i tak kanały będą odcięte więc mam nadzieję, że nie będą się wyziębiać.

Zaizoluję jedynie dojście od reku do wejścia kanału.

 

Czyli jednak uda się zrobić zgodnie ze sztuką i będę miał "wspomaganie" wentylacji :)

Edytowane przez tomx_krk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem, żeby nie wprowadzać całej rury 100 do szczytu komina a jedynie wystarczy kawałek rury tylko wprowadzić w kanał grawitacyjny a resztę załatwi długość komina?

Do szczytu komina od stropu mam ponad 3 metry wiec byłoby to ułatwienie, ale z drugiej strony mam wątpliwość czy wilgotne 100% powietrze operujące praktycznie 24H przez kilka miesięcy nie zniszczy komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem, żeby nie wprowadzać całej rury 100 do szczytu komina a jedynie wystarczy kawałek rury tylko wprowadzić w kanał grawitacyjny a resztę załatwi długość komina?

Do szczytu komina od stropu mam ponad 3 metry wiec byłoby to ułatwienie, ale z drugiej strony mam wątpliwość czy wilgotne 100% powietrze operujące praktycznie 24H przez kilka miesięcy nie zniszczy komina?

Zawsze takimi "kominami" wychodziło powietrze cieplejsze i mające więcej wody niż to z rekuperatora. Nie ma więc obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...