Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka na zwykłych rozdzielaczach


MichalMwp

Recommended Posts

Witam

 

Zleciłem firmie wykonanie CO. Podłogówka na całej powierzchni domu, jakieś 100m2. Największy pokój 25m2, rurki co 15cm. Piec gazowy Buderus GB162. W układzie nie ma sprzęgła. Jest jeden obieg grzewczy.

Firma zrobiła w kotłowni dwie szafki z rozdzielaczami, coś takiego jak na zdjęciu:

IMG-20131031-00127.jpg

IMG-20131031-00128.jpg

Serwisant odpalający piec powiedział że to rozwiązanie nie ma racji bytu, nie zadziała ponieważ rozdzielacze są do zwykłych grzejników i nie mają możliwości ustawienia przepływu. Dodatkowo brak w układzie pompki do podłogówki a ta w piecu nie pociągnie takiego obiegu.

W rozdzielaczach wkręcone są zawory termostatyczne Herz do podłogówki (dane z faktury) z pokrętłami Herz Mini.

 

Piec odpalony. Po dwunastu godzinach grzania zmierzyłem pirometrem temperatury jastrychu w pokojach. Tylko w tym największym posadzka nie nagrzała się, była chłodniejsza o 3st od pozostałych. Poczekałem dobę i znów pomiar. Tym razem w domu cieplutko, w każdym pokoju taka sama temperatura posadzki (różnica max 0,3 stopnia). W tym czasie na zewnątrz temperatura wahała się od 0 do 11 st.

 

Moje pytania do ekspertów są następujące:

1. Czy jest sens wymieniać rozdzielacze na dedykowane do podłogówki (konieczne będzie przedłużenie rurek), czy raczej można to zostawić tak jak jest, bo działa ?

2. Jak takie coś może się zachowywać w najcięższe mrozy ?

3. Czy przez to uproszczone rozwiązanie nie dołożę poprzez zwiększone zużycie gazu ?

 

Pozdrawiam

MichalM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie napisałem. Mam dwa kaloryfery, po jednym na łazienkę które sa tylko do suszenia ręczników (w łazienkach oczywiście podlogowka). Sa one podłączone do tych samych rozdzielaczy i maja swoje kryzy, mogę im ograniczyć przepływ zarowno przy grzejniku jak i zaworkiem na rozdzielaczu.

 

Serwisant mówił ze największym problemem bedzie zapewnienie takiego samego przepływu wody w każdej pętli przez co temperatury będą się nierównomiernie rozkładać a i piec bedzie przez to trudniej sterowalny co przyłoży się na zwiększone zużycie gazu. Ale po tym jak teraz to działa, powątpiewam w jego teorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie napisałem. Mam dwa kaloryfery, po jednym na łazienkę które sa tylko do suszenia ręczników (w łazienkach oczywiście podlogowka). Sa one podłączone do tych samych rozdzielaczy i maja swoje kryzy, mogę im ograniczyć przepływ zarowno przy grzejniku jak i zaworkiem na rozdzielaczu.

 

Serwisant mówił ze największym problemem bedzie zapewnienie takiego samego przepływu wody w każdej pętli przez co temperatury będą się nierównomiernie rozkładać a i piec bedzie przez to trudniej sterowalny co przyłoży się na zwiększone zużycie gazu. Ale po tym jak teraz to działa, powątpiewam w jego teorie.

 

Masz instalacje zrobioną na zaworach RTL,jedynie co to porządnie ogranicz przepływ na ręcznikowcach i to zaworkami przy grzejniku (zawory kulowe nie nadają się do regulacji przepływu - szybką się skończą). Regulacje temperatury w pomieszczeniach regulujesz na zaworach RTL (podejrzewam że pomimo że ustawisz wyższą temperaturę na piecu to i tak zawór RTL zdławi przepływ i temperatura w pomieszczeniu się nie zmieni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że w układzie nie ma obniżenia temperatury na ręcznikowce i będą zasilane temperaturą jaką podaje piec, natomiast podłogówka będzie regulowana ograniczając powrót na RTL.

 

Dokładnie tak, ręcznikowce podłączone są do rozdzielaczy bez zaworów termostatycznych. Mają swoje zawory "przy sobie" w łazienkach.

 

Jeszcze jedna sprawa mnie niepokoi. Doczytałem się, że zawór RTL Herz może sterować gałęzią maksymalnie 15m2. U mnie w największym pokoju leży 20m2 podłogówki (odliczając marginesy) a rurki są co 15 cm. Co wtedy się dzieje ? Mniejszy przepływ, dłużej posadzka się nagrzewa czy jeszcze coś innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, ręcznikowce podłączone są do rozdzielaczy bez zaworów termostatycznych. Mają swoje zawory "przy sobie" w łazienkach.

 

Jeszcze jedna sprawa mnie niepokoi. Doczytałem się, że zawór RTL Herz może sterować gałęzią maksymalnie 15m2. U mnie w największym pokoju leży 20m2 podłogówki (odliczając marginesy) a rurki są co 15 cm. Co wtedy się dzieje ? Mniejszy przepływ, dłużej posadzka się nagrzewa czy jeszcze coś innego ?

 

Podejrzewam że 25% nie zrobi różnicy (też nie wiadomo jak herz to liczył- pewnie standardowo rozstaw co 10cm), jakby była większa różnica to jedynie można się obawiać prędzej przegrania podłogi (zawór jest na powrocie i przy dużej pętli powrót będzie zimniejszy i błędnie zawór będzie się przymykał - dopuści do przegrzania początkowej pętli).

Prędzej napisz jaki masz kocioł aby ustalić jakie masz najbardziej ekonomiczne ustawienie kotła i ustawienie zasilania aby regulacji na RTL nie brakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie mogę się powstrzymać... .Od takich fachowców uchowaj nas Panie - jak dla mnie klasyczny przykład jak skomplikować sobie życie - fachowiec zapytany na pewno odpowie tak się robi proszę Pana - ale ja jestem zdania że fachowcy nie płaca potem rachunków za gaz i maja w d... to jak to potem działa.

 

Jak zrobił bym to ja:

Wszystko podłączył bym do rozdzielaczy z przepływomierzami - wcale nie było by drożej, a na pewno prościej/ ładniej i przejżyście by się tym sterowało.

A skąd moja przemyślenia:

Od 3 lat mam 160m2 czystej podłogówki i nie wyobrażam sobie jak można ustawić dobrze zaprojektowana instalację bez znajomości wielkości przepływu, a "ręcznikowce" w takim przypadku skręcił bym tak by mi nie zaburzały przepływu (małe opory przepływu) i suszyły te ręczniki (bo rozumie ze do tego maja służyć) nie widzę sensu stosowania głowic jak na obrazku w takim przypadku.

W sumie to moje przemyślenie a nie opinia:)

 

PS. No jest jeszcze pytanie czy instalacja była zaprojektowana czy po prostu rurka co 10 albo 15cm "bo tak sie robi"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie mogę się powstrzymać... .Od takich fachowców uchowaj nas Panie - jak dla mnie klasyczny przykład jak skomplikować sobie życie - fachowiec zapytany na pewno odpowie tak się robi proszę Pana - ale ja jestem zdania że fachowcy nie płaca potem rachunków za gaz i maja w d... to jak to potem działa.

 

Jak zrobił bym to ja:

Wszystko podłączył bym do rozdzielaczy z przepływomierzami - wcale nie było by drożej, a na pewno prościej/ ładniej i przejżyście by się tym sterowało.

A skąd moja przemyślenia:

Od 3 lat mam 160m2 czystej podłogówki i nie wyobrażam sobie jak można ustawić dobrze zaprojektowana instalację bez znajomości wielkości przepływu, a "ręcznikowce" w takim przypadku skręcił bym tak by mi nie zaburzały przepływu (małe opory przepływu) i suszyły te ręczniki (bo rozumie ze do tego maja służyć) nie widzę sensu stosowania głowic jak na obrazku w takim przypadku.

W sumie to moje przemyślenie a nie opinia:)

 

PS. No jest jeszcze pytanie czy instalacja była zaprojektowana czy po prostu rurka co 10 albo 15cm "bo tak sie robi"...

 

nie panikuj - teraz wszyscy radzą jak zoptymalizować stan zastany.

 

wiadomo, że tak jak piszesz jest najrozsądniej, ale czasami ludzie z biedy różne rzeczy robią, między innymi podłogówki na rtl-ach, czasami nie masz wpływu jaki fachowiec ci się trafi - ten potrafił tylko tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie panikuj -że tak jak piszesz jest najrozsądniej, ale czasami ludzie z biedy różne rzeczy robią, między innymi podłogówki na rtl-ach, c.

 

 

Wiem - ale musialem, zaglądnąłem tutaj po kilku latach przerwy jakos tak musiałem napisać ze to partactwo :( moge współczuć. Jak dla mnie zrobienie tego na RT-L i rozdzielaczu z przepływomierzami to nie jest wielka różnica na starcie - teraz pewno tak no bo trzeb by kupić co njamniej belki z przepływomierzami (z bieda te zaworki kulowe by wytrzymały parę lat...)

 

Po prostu to jest tanie na starcie ale bedzie kosztować w trakcie eksploatacji bo komplikuje to sterowalność która w przypadku takiego ukłądu była by bajką - piec na niskiej temperaturze -> odpowiednie przepływy = spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie mogę się powstrzymać... .Od takich fachowców uchowaj nas Panie - jak dla mnie klasyczny przykład jak skomplikować sobie życie - fachowiec zapytany na pewno odpowie tak się robi proszę Pana - ale ja jestem zdania że fachowcy nie płaca potem rachunków za gaz i maja w d... to jak to potem działa.

 

Jak zrobił bym to ja:

Wszystko podłączył bym do rozdzielaczy z przepływomierzami - wcale nie było by drożej, a na pewno prościej/ ładniej i przejżyście by się tym sterowało.

A skąd moja przemyślenia:

Od 3 lat mam 160m2 czystej podłogówki i nie wyobrażam sobie jak można ustawić dobrze zaprojektowana instalację bez znajomości wielkości przepływu, a "ręcznikowce" w takim przypadku skręcił bym tak by mi nie zaburzały przepływu (małe opory przepływu) i suszyły te ręczniki (bo rozumie ze do tego maja służyć) nie widzę sensu stosowania głowic jak na obrazku w takim przypadku.

W sumie to moje przemyślenie a nie opinia:)

 

PS. No jest jeszcze pytanie czy instalacja była zaprojektowana czy po prostu rurka co 10 albo 15cm "bo tak sie robi"...

 

Dokładnie tak jak pisał wyżej nie piszę że trzeba rozkuć cały do i wszystko wymienić tylko jak to poustawiać aby było dobrze i wcale nie jest powiedziane że będzie gorzej. Ja mam teraz podłogówkę w jednym pomieszczeniu na RTL-u i wcale nie odczuwam różnicy w ogrzewaniu niż było wcześniej na kaloryferze, ale w nowym domu robię na przepływomierzach i podejrzewam że po wyregulowaniu też różnicy nie będzie, po za tym że na przepływomierzach jest bardziej uniwersalna co do temperatury zasilania i źródeł zasilania (mając kocioł gazowy kondensacyjny można obniżyć temperaturę zasilania i wyjdzie ekonomiczniej)

 

Jak jest to piec gazowy to jest dużo prościej, zobacz przy jakiej temperaturze piec ma najwyższą sprawność i taką ustaw. Poreguluj RTL-ami (na początku w połowie skali) tak abyś w każdym pomieszczeniu miał taką samą temperaturę lub jak ci w pomieszczeniu odpowiada. Do pieca potrzeba sterownik pokojowy zamontowany w pomieszczeniu nie narażonym na duże przeciągi i szybkie zmiany temperatur i zamontowany w nienasłonecznionej ścianie. Na sterowniku ustaw temperaturę odpowiednią dla tego pomieszczenia i piec będzie się załączał jak temperatura spadnie i automatycznie w innych pomieszczeniach temperatura będzie się sama regulowała do pomieszczenia wzorcowego w której jest sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant mówił ze największym problemem bedzie zapewnienie takiego samego przepływu wody w każdej pętli przez co temperatury będą się nierównomiernie rozkładać a i piec bedzie przez to trudniej sterowalny co przyłoży się na zwiększone zużycie gazu. Ale po tym jak teraz to działa, powątpiewam w jego teorie.

 

Jak nie masz rotametrow, to zostaje Ci stara indianska metoda - "na macanko". ;)

Jak juz uklad CO popracuje z godzinke, to wez i pomacaj lapka powroty poszczegolnych petli na rozdzielaczu. Jak ktoras jest wyraznie cieplejsza od pozostalych, to na niej ograniczasz przeplyw. Jasli ktoras zimniejsza i jest mozliwosc zwiekszenia to zwiekszasz przezplyw.

Trzeba bedzie pare razy poschylac sie przy szafkach, ale spokojnie to wyregulujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobił bym to ja:

Wszystko podłączył bym do rozdzielaczy z przepływomierzami - wcale nie było by drożej, a na pewno prościej/ ładniej i przejżyście by się tym sterowało.

 

Uwierz, ja też tak bym zrobił ale wykonawca zrobił inaczej. Koszt porównywalny bo belki i zaworki kosztowały mnie około 1,5 tys.

Zadałem pytanie bo nie wiem czy zastosowanie zwykłego rozdzielacza jest wielkim błędem czy raczej kosmetyką, czymś na co będzie działało tylko inaczej (nie znaczy że od razu gorzej). Staram się rozsądnie podchodzić do życia. Mogłem wymusić na wykonawcy wymianę, postraszyć wstrzymaniem zapłaty itd. ale nie chcę niepotrzebnych przeróbek które osłabiają układ (każde przedłużenie rurki to potencjalne miejsce rozszczelnienia).

 

W świetle tego co piszą koledzy, uważam że nie ma większego sensu wymieniać rozdzielaczy. Jestem z zamiłowania elektronikiem i uzbroiłem dom w szereg kabelków i czujników. Dam na każdy powrót czujnik temperatury i powinienem bez problemu wyregulować układ. Jedyne co zapewne zmienię to dołożę przepływomierze w obwodach ręcznikowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz rotametrow, to zostaje Ci stara indianska metoda - "na macanko". ;)

Jak juz uklad CO popracuje z godzinke, to wez i pomacaj lapka powroty poszczegolnych petli na rozdzielaczu. Jak ktoras jest wyraznie cieplejsza od pozostalych, to na niej ograniczasz przeplyw. Jasli ktoras zimniejsza i jest mozliwosc zwiekszenia to zwiekszasz przezplyw.

Trzeba bedzie pare razy poschylac sie przy szafkach, ale spokojnie to wyregulujesz.

 

Regulacja na RTL-ach nie polega na mierzeniu temperatury powrotu (bo od tego jest RTL) tylko na ustawieniu odpowiedniej temperatury w danym pomieszczeniu. RTL sam ogranicza przepływ jeżeli powrót jest cieplejszy niż ustawiona na nim temperatura, a przepływy i temperatury powrotów na poszczególnych pętlach mogą się różnić w zależności od długości pętli i zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło. Regulacja układu polega tylko na ustawieniu temperatury w pomieszczeniach i cyklicznych włączeniach pieca w celu wyrównania temperatury, jedynie może okazać się że w czasie dużych mrozów pomimo już ciągłej pracy pieca będzie zimniej niż ustawiona temperatura i wtedy potrzeba zwiększyć temperaturę powrotu na RTL-u (dlatego lepiej regulować RTL-y w czasie większych mrozów lub ustawić od razu wyższą temperaturę powrotu z większymi przerwami pieca. Oczywiści przy podłogówce zmiany na RTL-ach powinno się pobić nie częściej niż przynajmniej 4 godziny lub raz dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...