Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC zakopane pod garażem


Recommended Posts

Witam. Odgrzeję wątek rurowego GWC. Zaznaczam jednocześnie, iż trawiłem posty dotyczące GWC (temat o 100 sposobach na GWC przewertowałem do 260 strony ... i wymiękłem) jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

 

Otóż dokańczam dom z dobudowanym garażem.

Gdzieś w czeluściach Internetu natrafiłem na pomysł, by zamiast zakopywać GWC na działce poniżej głębokości przemarzania - zakopać je pod posadzką garażu (wykonałbym z rur dwie pętle by uzyskać wymaganą długość dla zadanej kubatury domu).

Garaż będę miał nieodgrzewany więc proszę nie skupiać się tym co stracę a co zyskam (chłodniejsza posadzka dla rowerów, kosiarki, taczki i auta jest dla mnie do zaakceptowania).

 

Czy ma ktoś doświadczenia z tego typu rozwiązaniem :confused:

Jak głęboko kopać i tego typu techniczne podpowiedzi:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

generalnie slaby to jest pomysł.

 

gwc zabiera energię z ziemi by oddać ją w domu. czyli zakopana rura w ziemi nie jest od tak dostarczycielem darmowej energii z ziemi. gwc musi się regenerować. tzn. powinno się takie gwc wyłączać na trochę by grunt miał możliwość regeneracji.

a najlepszym nośnikiem energii jest woda. czyli woda przepływająca przez grunt, a zakopując rurę pod garażem a nawet pod wjazdem do garażu z kostki brukowej zmniejszamy ilość przepływającej wody czyli wydłużamy czas regeneracji gruntu.

trochę masło maślane ale można chyba zrozumieć ideę.

 

pozdrawiam

michał dereń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy GWC zakopane pod domem. Regeneracja układu ma miejsce, ale jedynie latem. Po prostu w największe upały na noc i czasem w ciągu dnia, gdy nie ma nikogo w domu, system jest wyłączany. W tym roku miało to miejsce raz, w ubiegłym dwa lub trzy razy. Zima to wg mnie już sama przyjemność. Ze względu na niską wilgotność powietrza zazwyczaj obroty są minimalizowane poza okresami gdy ilość osób przebywająca w domu przekracza 3-4. Jeszcze nigdy temperatura nie spadła zima poniżej 6-7 stopni, mierzona na wlocie przy podłodze w kotłowni. Mamy idealne warunki dla tego systemu. Poniżej 1,5 m jest już glina z wodami gruntowymi na dosyć wysokim poziomie. Rury są w układzie Tichelmanna w ilości 48mb z czego prawie 35 jest pod domem. Docelow ważny jest montaż centrali z bypassem lub tak jak w moim przypadku samego bypassu( to mnie dopiero czeka), aby nie pompować, szczególnie wczesną wiosną, zimniejszego powietrza z rury niż to które mamy dostępne za oknem. Ważne też abyś określił czy rury nie będą stały w wodzie, aby miały spadek do trójnika pod czerpnią i generalnie abyś zadysponował przekrój minimum fi 200. Sam pomysł uważam za bardzo dobry, ale na forum są przeciwnicy jakichkolwiek systemów GWC, są zajadli zwolennicy glikolowych, ale tez i żwirowych. Znajdziesz też takich co polegli na etapie użytkowania systemów opartych na pustakach i takich którzy po przeliczeniu glikolowego uważają to za porażkę. Są równiez zwolennicy teorii trucia się takim powietrzem, ale oni twierdzą że od wiosny okien nie zamykają. I tak na koniec. Nie mam pojęcia w jaki sposób miałbym zimą tracić na tym że system leży pod domem? Podłogę mam przez to zimną? Nieprawda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Mam GWC rurowy pod całym domem,używam od września ub.roku,w pierwszą zimę temperatura za GWC nie spadła poniżej 6st.C,na dzisiaj temperatura za GWC nie spadła jeszcze poniżej 13st.C.

Aczkolwiek GWC traktuję tylko jako grzałkę do reku,żeby wymiennik nie zamarzał bo w lato GWC nie daje nic mimo chłodniejszego wyjścia niż na zewnątrz.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod nowymi marketami bardzo modne jest teraz układanie GWC (przypomnę, że halach wielkopowierzchniowych nie daje się styropianu do posadzki, gdyż nie ma to sensu ekonomicznego - na dużej powierzchni podłogi wpływ temperatury zewnętrznej jest znikomy), świetnie się regenerują, ba! Nawet do +16'C nawiewa z tego zimą, jak się tylko odpowiednio płytko pod podłogą rury ułoży :-) Jest to podawane na oficjalnych szkoleniach firmy R., chyba największego producenta GWC rurowych :-)

 

Wadą GWC pod domem jest naruszenie struktury gruntu - po co kopać dziury 2m pod chatą, później będzie to siadać, a ściany pękać. Można oczywiście dać więcej zbrojenia, pancerne ławy i będzie OK, tylko po co, skoro można wykopać obok chaty. Drugim argumentem przeciw są już wspomniane wcześniej przez kolegów złe warunki regeneracji - garaż jest pod dachem, czyli opady tam nie wsiąkają - a przenikająca przez glebę woda deszczowa jest głównym czynnikiem regenerującym GWC. Poza tym, jest to Twój dom, i co sobie wkopiesz i na jakiej głębokości, to będzie działać; czy lepiej czy gorzej to nie ma w sumie żadnego znaczenia - rekuperator zimą, niezależnie czy na wyjściu z GWC będzie -2 czy +13 i tak się nie będzie rozmrażał, a temperatura nawiewanego powietrza nie zmieni się. Latem też żadnego efektu chłodniczego nie będzie, niezależnie czy zakopiesz kilometr rury na -20m, czy 10mb 0,5m pod posadzką garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

99% GWC powstaje, aby wspomagać reku, a w takim układzie czy wleci -2 czy +9 nie ma znaczenia.

 

Przy braku reku, jak logika wskazuje, wydajność GWC i osiągane parametry są bardzo ważne, a same GWC trzeba zaplanować i wykonać bardzo starannie. Czyli na 90% (chyba że działka mała, a wody gruntowe stabilne) nie pod domem :-) Jaki ma sens odbieranie ciepła spod domu, co zwiększa straty przez podłogę? Znowu oczywiście można się rozpisywać, że ktoś ma np. płytę fundamentową z 30cm styro i mu wisi czy pod płytą jest -20 czy +10, ale znowu pod płytą kiepsko się regeneruje, chyba że wody gruntowe, itd. itp. - tak można bez końca :-)

Tylko po co rozważać tutaj nieskończoną ilość wariantów, skoro i tak kumaty instalator przyjedzie na budowę, i za 5 minut wszystko będzie jasne :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie warianty należy spełnić, aby krotom był zadowolony z inwestycji już napisałem. Z wychładzaniem gleby pod domem nie będę polemizował, bo musielibyśmy obliczać zaraz straty dla różnych gruntów, o różnej przepuszczalności i różnej wilgotności. Ja podłogi mam ciepłe zima i chłodne latem. Przyznasz, że przynajmniej latem musiałbym mieć je ciepłe, gdyby założyć że Twoje sceptyczne sugestie potwierdziłyby się w rzeczywistości. Poza tym krotom napisał ze chce to zmontować pod nieogrzewanym garażem, więc.... itd itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem już 7mb gwc!

Wymiennik w central ma 4-6m2 powierzchni ( poza wymiennikami RecAir) a 10mb kanału fi 200m - 6m2. Dlaczego ma to nie schłodzić czy ogrzać?

 

Tak , to zadziała, ale tylko jeśli timer wstawimy w zasilanie wentyli i będziemy powietrze przepuszczać co pół godziny, albo przełączymy na drugą dziesiątkę itd, itd. : ). Chyba sobie wymiennik do rekuperatora własnej roboty wykonam z rury fi 200 wsadzonej w rurę fi 250, hehe. Panie Tomaszu, z całym szacunkiem, ale proszę o podanie choć jednego przykładu działającej i tak skonstruowanej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , to zadziała, ale tylko jeśli timer wstawimy w zasilanie wentyli i będziemy powietrze przepuszczać co pół godziny, albo przełączymy na drugą dziesiątkę itd, itd. : ). Chyba sobie wymiennik do rekuperatora własnej roboty wykonam z rury fi 200 wsadzonej w rurę fi 250, hehe. Panie Tomaszu, z całym szacunkiem, ale proszę o podanie choć jednego przykładu działającej i tak skonstruowanej instalacji.

Z całym Szacunkiem - ale o pojemność cieplną gruntu bym się nie obawiał - myślałem, że powierzchnia wymiennika za mała.

10mb - kanały zakopanego w piachu.

pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg Jak Pan widzi - by zagrzać ( czy schłodzić - zima) o 1 st.C 1 m3 piachu i utrzymać ten stan przez sezon ( około 1/2 roku ) potrzeba 400kWh -

10mb kanału fi 200 i 50cm ( przyjęte do obliczeń ) piachu wokół tego kanału - to 10m3 - by to zagrzać o 1 st. i utrzymywać ten stan pokrywając straty ciepła do reszty gruntu - potrzeba 4000kWh - centrala 400m3/h przy delta T 15 st.C ( temperatura na 1.5m latem to 14-15 st.C na zewnątrz 29030 st.C ) to 2.4kW mocy grzewczej dla tegoż gruntu.

4000 : 2.4 =1666 h - Czyli 70 dób non stop, musiałoby by być 29-30 st.C - żeby 0,5m "walec" piachu wokół 10m b rury fi 200 zagrzał Pan o 1 st.C i ten stan utrzymywał.

Nie się Pan więc nie obawia ogrzania Ziemi. Słońcu potrzeba wiele dni na to a operuje 1,2kW/m2 nie 0.24!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że ma Pan rację. Chciałbym jednak taką działającą instalację zobaczyć zimą z termometrem wpiętym na wejściu. Może być półgodzinny film wrzucony na YT lub zdjęcia robione co godzinę w ciągu dnia. Jeśli to się potwierdzi to na forum nie będzie wtedy dyskusji o tym czy warto, tylko będą dyskusje z czego, gdzie i jak wykonać tak tanie wspomaganie energetyczne domu. Ba, nawet ludzie zaczną swoje powietrzne PC wpinać w tradycyjne, długie GWC. Przecież i tak działają zazwyczaj cyklicznie, więc nie będzie problemu z regeneracją złoża. Ech Panie Tomaszu, na następną długą dyskusję niech się Pan szykuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że ma Pan rację. Chciałbym jednak taką działającą instalację zobaczyć zimą z termometrem wpiętym na wejściu. Może być półgodzinny film wrzucony na YT lub zdjęcia robione co godzinę w ciągu dnia. Jeśli to się potwierdzi to na forum nie będzie wtedy dyskusji o tym czy warto, tylko będą dyskusje z czego, gdzie i jak wykonać tak tanie wspomaganie energetyczne domu. Ba, nawet ludzie zaczną swoje powietrzne PC wpinać w tradycyjne, długie GWC. Przecież i tak działają zazwyczaj cyklicznie, więc nie będzie problemu z regeneracją złoża. Ech Panie Tomaszu, na następną długą dyskusję niech się Pan szykuje.

Ponieważ mam 23 lata doświadczenia w temacie domów do 20kWh/m2 rocznie - a wentylację z odzyskiem ciepła robiłem w domach jako pierwszy (od 1989). Dyskusji się nie boję. Od lat nie robię gwc ani do wentylacji ani do PC. Jak ktoś lubi drogo i źle... Np w Norwegii GWC do wentylacji są w ogóle wykluczone.

A jeżeli Pan chce się osobiście przekonać o możliwościach rozpraszania ciepła przez grunt : Należy podpatrzeć fachowców od GWC - zawsze przed jego założeniem testują grunt ( za małe lub za duże GWC to błąd) - Wystarczy użyć testera do GWC - i będzie Pan wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to gdzieś działa to powinno być opisane. Nie znalazłem NIC! Wielkie NIC! Sprzedaje Pan te testery gruntu? Bo mi to nie jest potrzebne i nie wiem po co Pan o tym pisze? Jeszcze raz. Niech Pan poda choćby jeden przykład na tym forum gdzie działa GWC z rurą 7 do 10mb, niech będzie że liczone bez czerpni pionowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...