Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC zakopane pod garażem


Recommended Posts

Jeśli to gdzieś działa to powinno być opisane. Nie znalazłem NIC! Wielkie NIC! Sprzedaje Pan te testery gruntu? Bo mi to nie jest potrzebne i nie wiem po co Pan o tym pisze? Jeszcze raz. Niech Pan poda choćby jeden przykład na tym forum gdzie działa GWC z rurą 7 do 10mb, niech będzie że liczone bez czerpni pionowej.

Jak czegoś nie ma w necie to nie ma tego w ogóle?

Przecież są różne grunty, różnie rozpraszają ciepło, założenie każdego gwc powinno się zaczynać od testu. Tylko tak - inwestor tego nie zrobi

Bo mi to nie jest potrzebne
a montujący... Po co? Przecież jak Panu zrobi 40m gwc zamiast 15 -tu to więcej zarobi. A to, że powietrze z 15 m wyjdzie takie same jak z 40-tu TO PRZECIEŻ INWESTOR SIĘ O TYM NIGDY NIE DOWIE. Kto więc ma wg Pana taki test zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dalej nalegam na prezentację lub link do takowej. Jestem niedowiarkiem i nie uwierzę dopóki nie zobaczę lub choćby przeczytam wiarygodnej relacji, najlepiej użytkownika takiego 7-10m zestawu.

 

Przeanalizuj ankiety użytkowników GWC - może tu jest odpowiedz jaki GWC trzeba budowac:

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta1.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta2.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta3.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta4.jpg

Pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kroton. Nie szkodzi oponie twojego rowerka chłód więc możesz tam dać GWC.

Ale zadbał bym aby było conajmniej 70cm pod posadzką a przy przejściu przez fundament na długości 100cm przed i za ,zaizolował bym tą rurę aby nie zamroziła fundamentu.

Zyskasz temperaturę zimą na pograniczu zera co dla rekuperatora będzie wystarczające ale również zyskasz sporą ilość zimnego gruntu pod garażem na lato. Takie GWC będzie sprawniejszą klimą niż GWC zewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj ankiety użytkowników GWC - może tu jest odpowiedz jaki GWC trzeba budowac:

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta1.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta2.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta3.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta4.jpg

Pozdrawiam

Witek

 

Witku, ja już kiedyś w którymś burzliwym wątku te ankiety widziałem. Tam niestety nie ma info o rodzaju instalacji, jej długości i kosztach, a to teraz jest najważniejsze w świetle 7-10mb rury wg teorii p. Tomasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czegoś nie ma w necie to nie ma tego w ogóle?

Przecież są różne grunty, różnie rozpraszają ciepło, założenie każdego gwc powinno się zaczynać od testu. Tylko tak - inwestor tego nie zrobi a montujący... Po co? Przecież jak Panu zrobi 40m gwc zamiast 15 -tu to więcej zarobi. A to, że powietrze z 15 m wyjdzie takie same jak z 40-tu TO PRZECIEŻ INWESTOR SIĘ O TYM NIGDY NIE DOWIE. Kto więc ma wg Pana taki test zrobić?

 

To opiszę Panu jak to powinno wyglądać wg mnie i zapewniam, że żadne testery nie są konieczne. Otóż świadomy inwestor powinien o czymś takim jak GWC myśleć już na etapie projektu, choćby ze względu na wielkość działki, powierzchnię domu i docelowy rodzaj wentylacji. Jeśli się decyduje na montaż, powinien sprawdzić, choćby dopytując sąsiadów, a ostatecznie sprawdzając to podczas wykonywania wykopów pod fundamenty, jaki ma poziom wód gruntowych. Zbyt wysokie dyskwalifikują często rurowca lub kanałowca, żwirowy również może odpaść i pozostaje wtedy glikol. Co z tego, że zbada grunt, jeśli zrobi to w roku suchym, zdarzającym się tu rzadko? Co zrobi w następnym gdy wszystkie rury będzie miał pod wodą, lub też na odwrót, będzie tam tylko suchy piach? I teraz jest decyzja, gdzie instalację położyć? Pod domem, np w glinie, czy może w drugim końcu działki, ponieważ tam i tylko tam jest w miarę wilgotny grunt?

 

Wracając do 7-10mb rury. W takim razie ile zna Pan takich działających instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witku, ja już kiedyś w którymś burzliwym wątku te ankiety widziałem. Tam niestety nie ma info o rodzaju instalacji, jej długości i kosztach, a to teraz jest najważniejsze w świetle 7-10mb rury wg teorii p. Tomasza.

 

Jeśli masz dopływ powietrza do kominka z zewnątrz to z ciekawości pomierz zimą temperatury powietrza jakie z niego wychodzą,gwarantuje,że będziesz zaskoczony,a to jest tylko parę metrów pod domem z minimalną średnicą rury.

 

Ja mam 2*20mb ale średnicy fi125mm,zimą przy wydajności 100m3/h temperatura za GWC nie spadła poniżej 6st.C,reku działał bez zarzutów,latem za GWC 17-18st.C ale nie odnotowałem zauważalnego schłodzenia domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur, 40m rury to nie 7-10. Ja mam 6 stopni wtedy gdy mamy na zewnątrz poniżej 20-25 na minusie. Przy temp. do - 5-10 bliżej mi +10 na wlocie niż 5-6. Dla mnie to taki hicior, że centrali chyba raczej już nie kupię. Jedynie bypass ze sterownikiem mnie czeka, bo jednak są okresy, że z gleby nie warto ciągnąć 15 stopni gdy na zewnątrz mamy idealne 20-22. Kominek mam zasilony płaskim kanałem pod podłogą i styro, a na płycie podłogowej. Tak więc nie ma po co tego mierzyć.

Powtórzę, dalej nie wierzę w krótki odcinek ruracza, dający takie efekty.

I teraz podsumowanie. Od mniej więcej grudnia do marca włączamy piec olejowy(550l w pierwszym sezonie-500l w drugim ). Reszta sezonu, który zaczyna się zazwyczaj we wrześniu(początek bo las naokoło i cienia sporo) to kominek z DGP i mieścimy się w 4- 4,5 tysiącach za grzanie C.O. Poprzedni sezon to brykiet, ten to grab. CWU(oceniam je na +- 80zł/mc w skali roku) lata na PC z zasobnikiem z poborem powietrza w sezonie grzewczym z garażu i siłą rzeczy ssie to z domu ciepełko. Niektórzy nie mogą w to uwierzyć, tym bardziej, że mamy w lesie niższą temp. o 1-1,5 stopnia. Pewnie kiedyś gdy pompki stanieją kupię coś do C.O. Czy to będzie gruntowa czy powietrzna nie wiem. Jestem zdania że to zasługa wydajnego GWC i w miarę wysokich wód gruntowych, co widzę po wodzie stojącej w studni chłonnej połączonej z oczyszczalnią( to był również strzał w 10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę, dalej nie wierzę w krótki odcinek ruracza,
Dla Pana to kwestia wiary, dla mnie praktyka i proste wyliczenia. Nie chce Pan testera... może nie chce Pan nadszarpnąć Swojej wiary.

Dla przykładu - pole wymiany w tym http://www.vent-axia.com/range/hr200xl.html reku wynosi 0.9m2 zwykłego plastiku z jakiego jest też obudowa -

Dlaczego uważa Pan że 6 m2 nie będzie lepsze od tych 0,9m2?

Może coś rurowego: Nie jestem fanem wymiennika rura w rurze - ale... Bartosz 220mm ma powierzchnię wymiany taką jak 10m rury fi200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie sytuacja jest inna , w garazu nie będzie posadzki jako takiej tylko kostka na gruncie. Cel to w nieogrzewanym garażu pozyskanie ciepła z podłogi. Kilku kolegom sie sprawdziło. Ale pomysł z rura pod garażem aby nie zamarzał reku powstał niedawno. No i nie wiadomo czy to można pożenić.

 

Kroton. Nie szkodzi oponie twojego rowerka chłód więc możesz tam dać GWC.

Ale zadbał bym aby było conajmniej 70cm pod posadzką a przy przejściu przez fundament na długości 100cm przed i za ,zaizolował bym tą rurę aby nie zamroziła fundamentu.

Zyskasz temperaturę zimą na pograniczu zera co dla rekuperatora będzie wystarczające ale również zyskasz sporą ilość zimnego gruntu pod garażem na lato. Takie GWC będzie sprawniejszą klimą niż GWC zewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Pana to kwestia wiary, dla mnie praktyka i proste wyliczenia. Nie chce Pan testera... może nie chce Pan nadszarpnąć Swojej wiary.

Dla przykładu - pole wymiany w tym http://www.vent-axia.com/range/hr200xl.html reku wynosi 0.9m2 zwykłego plastiku z jakiego jest też obudowa -

Dlaczego uważa Pan że 6 m2 nie będzie lepsze od tych 0,9m2?

Może coś rurowego: Nie jestem fanem wymiennika rura w rurze - ale... Bartosz 220mm ma powierzchnię wymiany taką jak 10m rury fi200.

 

Chyba przyzna Pan że w przypadku Bartosza czy innego podobnego technicznie urządzenia sytuacja jest zgoła inna? Niech Pan nie czaruje rzeczywistości. Grunt nie ma temperatury nawet zbliżonej do tej która wpada do centrali po stronie WYWIEW : ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie sytuacja jest inna , w garazu nie będzie posadzki jako takiej tylko kostka na gruncie. Cel to w nieogrzewanym garażu pozyskanie ciepła z podłogi. Kilku kolegom sie sprawdziło. Ale pomysł z rura pod garażem aby nie zamarzał reku powstał niedawno. No i nie wiadomo czy to można pożenić.

 

Teraz to masz przegwizdane. Kogo słuchać? Wychładzać w ten sposób garaż, montować przy zewnętrznej ścianie kilka metrów rury, uciekać na zewnątrz czy w ogóle odpuścić, bo to być może nie ma sensu.... : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie sytuacja jest inna , w garazu nie będzie posadzki jako takiej tylko kostka na gruncie. Cel to w nieogrzewanym garażu pozyskanie ciepła z podłogi. Kilku kolegom sie sprawdziło. Ale pomysł z rura pod garażem aby nie zamarzał reku powstał niedawno. No i nie wiadomo czy to można pożenić.

Mam Pan rację - gdy chodzi o utrzymanie dodatniej temperatury bez ogrzewania - izolacja od gruntu jest błędem. Natomiast pobieraniem ciepła przez gwc naprawdę bym się nie przejmował.

Zimą wentylacja działa na 100-150m3/h ogrzanie takiej ilości powietrza o 10 st.C to 0.5kWh - ochłodzenie ( lub ogrzanie) 1m3 piachu o 1 st.C w stosunku do układu i utrzymanie tego stanu przez sezon - to 400kWh pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

Średnia temperatura w okresie grzewczym w Polsce waha się koło 0 st.C - NIE MA WIĘC MOŻLIWOŚCI, BY GWC OD WENTYLACJI OBNIŻYŁ PAN TEMPERATURĘ GRUNTU POD GARAŻEM NAWET O 0.5 st.C

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przyzna Pan że w przypadku Bartosza czy innego podobnego technicznie urządzenia sytuacja jest zgoła inna? Niech Pan nie czaruje rzeczywistości. Grunt nie ma temperatury nawet zbliżonej do tej która wpada do centrali po stronie WYWIEW : ).

Co ma temperatura? Grunt jest cieplejszy, delta T jest mniejsza - więc przy mniejszej powierzchni wymiennika temperatury się (prawie) zrównają. Pan zakopie sobie metr czy dwa rury i się przekona!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to masz przegwizdane. Kogo słuchać? Wychładzać w ten sposób garaż, montować przy zewnętrznej ścianie kilka metrów rury, uciekać na zewnątrz czy w ogóle odpuścić, bo to być może nie ma sensu.... : )

 

masz całkowita rację. Ale twój pomysł puścić przy zewnetrznej ścianie jest ciekawy. W ostateczności mogę przebić się przez ogród zimowy . Wtedy tylko "zachaczę " tylko o garaż. W moim przypadku garaż ma ok 60m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Pan rację - gdy chodzi o utrzymanie dodatniej temperatury bez ogrzewania - izolacja od gruntu jest błędem. Natomiast pobieraniem ciepła przez gwc naprawdę bym się nie przejmował.

Zimą wentylacja działa na 100-150m3/h ogrzanie takiej ilości powietrza o 10 st.C to 0.5kWh - ochłodzenie ( lub ogrzanie) 1m3 piachu o 1 st.C w stosunku do układu i utrzymanie tego stanu przez sezon - to 400kWh [ATTACH=CONFIG]223142[/ATTACH]

Średnia temperatura w okresie grzewczym w Polsce waha się koło 0 st.C - NIE MA WIĘC MOŻLIWOŚCI, BY GWC OD WENTYLACJI OBNIŻYŁ PAN TEMPERATURĘ GRUNTU POD GARAŻEM NAWET O 0.5 st.C

Pozdrawiam

 

jeśli faktycznie temperatura gruntu spadłaby o ok 0,5st to nie musiałbym się gimnastykować z ogrodem zimowym. Ba , nawet w zimie mogę sobie własnoręcznie wykopać taki rowek. Pytanie, na jakiej głębokości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma temperatura? Grunt jest cieplejszy, delta T jest mniejsza - więc przy mniejszej powierzchni wymiennika temperatury się (prawie) zrównają. Pan zakopie sobie metr czy dwa rury i się przekona!

Pan poda nam przykład z życia wzięty z czyjegoś domu z kawałkiem rury i wtedy możemy rozmawiać dalej. To z mojej strony na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli faktycznie temperatura gruntu spadłaby o ok 0,5st
60m 2... tylko rozpatrując metr w głąb. By GWC obniżyło to o 0.5 st.C i utrzymało ten stan przez zimę - potrzeba 60m3 x 200kWh = 12 000kWh - Niech 130 m3/ h ogrzewa się od gruntu nawet o 20st.C z - 18 do +2 ( to jest 1kWh) czyli - 18 st. musiałoby by być przez 12 000h czyli jakieś 500 dni.

Gwarantuję Panu, że wtedy grunt pod nieogrzewanym garażem przemarznie ale nie z powodu GWC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan poda nam przykład z życia wzięty z czyjegoś domu z kawałkiem rury i wtedy możemy rozmawiać dalej. To z mojej strony na tyle.

Za 20 zł kupi Pan wentylator kanałowy 70900.jpg do tego dwa metry (lub więcej ) kanału 6193269.jpg termometr z dwoma czujnikami lub dwa termometry - i się Pan przekona jak mało powietrzu potrzeba by się ogrzało czy ostygło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...