Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC i rekuperacja


Recommended Posts

Dużo na temat GWC nie wiem ale potrzeba mi wiedzieć czy muszę uważać na długość przewodu pod zimią??? czy jest możliwośc że rekuperacja nie "uciągnie" powietrza które ma wlot np. 20m dalej w kanale??? Muszę zastosować silniejszy rekuperator???

W sumie jeśli zassie powietrze z samego kanału to próżnia przecież tam nie zostanie. Jak to działa?

Teren prawie jak glina, mokra

Edytowane przez adrianoos966
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jakie? może dowiem się coś nowego

Ja np. w sklepie i mieszkaniu korzystam ( grzeję i chłodzę) z 350W pompy ciepła toshiby .

Pobór mocy jest identyczny jak przy centrali o wydajności 400m3/h tak by przy upałach dawała 2kW mocy chłodniczej .

Z tym, że tu mam chłodzenie - z termostatem i dogrzewanie.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest możliwośc że rekuperacja nie "uciągnie" powietrza Muszę zastosować silniejszy rekuperator???

Teren prawie jak glina, mokra

Poszperaj nt żwirowych GWC - sa bezobsługowe (np. inne GWC - pomp.skroplin,wym.filtrów), zajmują najmniejsza powierzchnię - kilkanascie m2 , opory w trakcie wentylacji ok 40-50Pa - czyli bardzo mało. Wieksze sa latem ok 120Pa przy ich pełnej mocy - wtedy mocą +/- 150W wentylatora jest zapewniona pełnowartościowa klimatyzacja CAŁEGO domu. Wtedy potrzebny jest wentylator kanałowy o wiekszej wydajności niż w rekuperatorze.

Podstawowa różnice w stosunku do klimatyzatorów - Przez GWC napływa cały czas świeże powietrze a nie w kółko wilokrotnie zużyte jak w klimatyzatorach/splitach itp.

Ponad to wielokrotnie mniejszy pobór prądu.

MOKRA GLINA - nie ma lepszego gruntu rodzimego do budowy GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o ogrzewaniu powietrza przez ziemię w wentylacji mechanicznej bez rekuperatora??

Ciekawy pomysł

W każdym razie "poszperam nt żwirowych GWC"

 

Mozna bez rekuperatora ale lepiej z nim:

Zwirowy GWC wstepnie zagrzewa powietrze do zasilania rekuperatora.

Przy -15C rekuperator po GWC otrzymuje powietrze o temp. +/-0C wtedy "swobodnie" zagrzeje je do temp ok 16-19C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieksze sa latem ok 120Pa przy ich pełnej mocy - wtedy mocą +/- 150W wentylatora

Może Pan podać:

- jakie opory ma żwirowe gwc?

-jaki wentylator 150W ma Pan na myśli?

-dlaczego opory w kanałach nawiewnych są mniejsze przy żwirowym gwc niż przy reku?

-jaką delta T Pan zakłada i jaką moc chłodniczą w kW da ww wentylator 150W?

-jak Pan steruje - nie ograniczając wentylacji - by chłodne powietrze szło do pokojów od południa i na poddasze użytkowe a nie do pokojów chłodnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu Pan sprzedaje klimatyzatory i ja rozumiem Pana niechęć do wszystkich GWC.

W odróżnieniu od Pana nie wypowiadam sie negatywnie w Pana "działce" j/w

Kiedyś postanowiłem nie polemizować z Panem - prosze więc mnie o nic nie pytać.

Jeżeli już Pan chce prosze wykorzystać Pana drugi lub trzeci Nick - wtedy odpowiem.

Pozdrawiam wszystkich

Witek

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna bez rekuperatora ale lepiej z nim:

Zwirowy GWC wstepnie zagrzewa powietrze do zasilania rekuperatora.

Przy -15C rekuperator po GWC otrzymuje powietrze o temp. +/-0C wtedy "swobodnie" zagrzeje je do temp ok 16-19C

 

Widze że nie wszyscy "kumają"

GWC grzeje z -15C do 0C nastepnie to powietrze idzie do rekuperator i z 0C do 16-19C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie będzie gwc - to po przejściu przez wymiennik RS 160 130m3/h z -15 bedzie miało ponad 19 st,C ! Może więc lepiej wymiennik ponad 90% dać?

 

Z drugiej strony jak będzie GWC i nomen omen RS ale z Ś to też mamy w domu ciepłe świeże powietrze .No i zostaje ciepłe zużyte do tego wilgotne.A to ciepłe wilgotne to można zużyć na podgrzewanie ZWU w domu do ok.20oC, można nim pędzić powietrzną PC do celów CO w domach ,,izolowanych"itd.

RS 160 eliminuje te możliwości .Robi blokadę na możliwość samowystarczalności energetycznej dla domu ,,izolowanego " RS 160 to złe urządzenie dla portfela inwestora jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

160 euro RS160 ... bardzo drogo. Ale ja mam krany bezdotykowe, prysznic bezdotykowy i 50-60 litrów ciepłej wody dziennie! m3 ścieków 14 zł .

 

A ja lubię pod prysznicem długo stać a żona lubi wannę .Co mam zrobić? Rozwieść się przez rekuperator?

GWC jest zakazane bo mają radon a u nas z wyjątkiem rejonu Jeleniej Góry ,problem nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...