Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC i rekuperacja


Recommended Posts

A ja lubię pod prysznicem długo stać a żona lubi wannę .Co mam zrobić? Rozwieść się przez rekuperator?

GWC jest zakazane bo mają radon a u nas z wyjątkiem rejonu Jeleniej Góry ,problem nie istnieje.

To jaka to oszczędność jak się długo stoi pod prysznicem ? Złotówka to złotówka - ogrzanie wody jest sporo tańsze od ścieków ! Wodę należy oszczędzać bardziej nie energię. Zamontowanie zasobnika z ppci + PV - rozwiązuje sprawę energii ale nie oszczędzania !!! Zwłaszcza wody. Czysta woda w Polsce jest towarem coraz bardziej brakującym .

Podobne "tłumaczenie" spotyka się u tych co montują kolektory! Tam zużycie dzienne cwu musi być powyżej 600m3 /24 h by inwestycja miała jakiekolwiek szanse zwrotu.

 

Podobnie jest z ogrzewaniem - by centralne z pompą ciepła mogło się zwrócić dom musi dużo zużywać .IM WIĘKSZE ZAPOTRZEBOWANIE TYM SZYBSZA STOPA ZWROTU.

Dom zaizolowany na poziomie 10kWh/m2 rocznie - "ogrzeje" się z odsetek bankowych za instalacje pompy i jeszcze zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To jaka to oszczędność jak się długo stoi pod prysznicem ? Złotówka to złotówka - ogrzanie wody jest sporo tańsze od ścieków ! Wodę należy oszczędzać bardziej nie energię. Zamontowanie zasobnika z ppci + PV - rozwiązuje sprawę energii ale nie oszczędzania !!! Zwłaszcza wody. Czysta woda w Polsce jest towarem coraz bardziej brakującym .

Podobne "tłumaczenie" spotyka się u tych co montują kolektory! Tam zużycie dzienne cwu musi być powyżej 600m3 /24 h by inwestycja miała jakiekolwiek szanse zwrotu.

 

To prawda TB. W domu pasywnym, gdzie CWU gra pierwsze skrzypce, ograniczenie zużycia to oszczędność zarówno wody jak i energii. Ale niestety, jest jeszcze coś takiego jak "chciejstwo", czyli chcę wziąć nie pięcio-, ale piętnasto-minutową kąpiel, chcę mieć 23oC w domu i biegać na golasa a nie 20oC i siedzieć w swetrze. Za to ludzi nie możesz "wyzywać". To ich wola, ale ze świadomością, że za to płacą.

 

Podobnie jest z ogrzewaniem - by centralne z pompą ciepła mogło się zwrócić dom musi dużo zużywać .IM WIĘKSZE ZAPOTRZEBOWANIE TYM SZYBSZA STOPA ZWROTU.

 

Dom zaizolowany na poziomie 10kWh/m2 rocznie - "ogrzeje" się z odsetek bankowych za instalacje pompy i jeszcze zostanie.

 

Ale z tym już nie do końca się zgadzam. Samymi odsetkami domu nie ogrzejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tym już nie do końca się zgadzam. Samymi odsetkami domu nie ogrzejesz.

Ile będzie kosztowało ogrzanie kablami za 5000zł domu 120 m2 zaizolowanego na poziomie zużycia 1000-1500kWh?

Ile wyniosą odsetki z różnicy z : koszt instalacji ogrzewania wodnego z pc?

W domu pasywnym, gdzie CWU gra pierwsze skrzypce, ograniczenie zużycia to oszczędność zarówno wody jak i energii. Ale niestety, jest jeszcze coś takiego jak "chciejstwo", czyli chcę wziąć nie pięcio-, ale piętnasto-minutową kąpiel
Baterie bezdotykowe "obcinają" wodę bezproduktywną!!!

Gdy się namydlamy pod prysznicem, podczas golenia, czy mycia zębów. Nie bardzo rozumiem jaki ma to wpływ na "chciejstwo".

U mnie ogrzanie m3wody to 8zł koszt samej wody 14 zł. Mało tego - w najbliższej przyszłości koszt ogrzania wody dzięki pv spadnie prawdopodobnie do zera a koszt wody wzrośnie co najmniej dwukrotnie. Szanowny Panie Berth3z - w naszych warunkach, można śmiało przyjąć, że dom buduje się do końca życia - dlatego znacznie bardziej interesuje mnie komfortowe oszczędzanie wody niż energii, dlaczego? Bo energię w sklepie już mam za darmo, a w mieszkaniu prawie za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Panie Tomaszu Pan sprzedaje klimatyzatory i ja rozumiem Pana niechęć do wszystkich GWC.

Witek

 

Ja nie sprzedaje klimatyzatorów ale mam może nie niechęć do GWC ale uważam,że GWC nie zasługuje na głębsze zajmowanie się tematem.

Rozumiem ciebie,bo wykonujesz GWC żwirowe i masz z tego kasę ale jako inwestor i zwykły użytkownik stwierdzam,że GWC jest jedynie "grzałką" reku w zimie,nic poza tym.

Na pewno nie zrobiłbym drogiego żwirowego,jeśli już to zakopałbym bez kosztów ileś tam mb rury i tyle by starczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie sprzedaje klimatyzatorów ale mam może nie niechęć do GWC ale uważam,że GWC nie zasługuje na głębsze zajmowanie się tematem.

Rozumiem ciebie,bo wykonujesz GWC żwirowe i masz z tego kasę ale jako inwestor i zwykły użytkownik stwierdzam,że GWC jest jedynie "grzałką" reku w zimie,nic poza tym.

Na pewno nie zrobiłbym drogiego żwirowego,jeśli już to zakopałbym bez kosztów ileś tam mb rury i tyle by starczyło.

 

Żwirowy filtruje/oczyszcza Ci powietrze i w zimie dostarcza kilka % wilgotności. Ot co jeszcze można ewentualnie liczyć na plus. Czy warto wydać na to kasę, to już indywidualna sprawa każdego inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile będzie kosztowało ogrzanie kablami za 5000zł domu 120 m2 zaizolowanego na poziomie zużycia 1000-1500kWh?

Ile wyniosą odsetki z różnicy z : koszt instalacji ogrzewania wodnego z pc?

 

Nie pytaj. Odpowiedz.

 

Baterie bezdotykowe "obcinają" wodę bezproduktywną!!!

Gdy się namydlamy pod prysznicem, podczas golenia, czy mycia zębów. Nie bardzo rozumiem jaki ma to wpływ na "chciejstwo".

U mnie ogrzanie m3wody to 8zł koszt samej wody 14 zł. Mało tego - w najbliższej przyszłości koszt ogrzania wody dzięki pv spadnie prawdopodobnie do zera a koszt wody wzrośnie co najmniej dwukrotnie. Szanowny Panie Berth3z - w naszych warunkach, można śmiało przyjąć, że dom buduje się do końca życia - dlatego znacznie bardziej interesuje mnie komfortowe oszczędzanie wody niż energii, dlaczego? Bo energię w sklepie już mam za darmo, a w mieszkaniu prawie za darmo.

 

Masz rację! Ale jak nydar ma odmówić zonie kapiel w wannie ? To jest to "chciejstwo"

BTW. Dużo płacisz za ścieki. Ja płacę chyba ze 4zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Żwirowy filtruje/oczyszcza Ci powietrze i w zimie dostarcza kilka % wilgotności. Ot co jeszcze można ewentualnie liczyć na plus. Czy warto wydać na to kasę, to już indywidualna sprawa każdego inwestora.

Narazie nie zauważyłem nadmiernego wysuszania powietrza w domu,wilgotność jest stabilna,na reku przypuszczam są sprawniejsze filtry,poza tym cena zwirowego nie uzasadnia wykonania tego GWC,zresztą dotyczy to również GGWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytaj. Odpowiedz.

 

 

 

Masz rację! Ale jak nydar ma odmówić zonie kapiel w wannie ? To jest to "chciejstwo"

BTW. Dużo płacisz za ścieki. Ja płacę chyba ze 4zł.

Nie mam wanny... ale np. bratowa, koniecznie chciała, nawet sobie nie wyobrażała inaczej. Wstawili 300l . Potem się człowiek wprowadza, przyzwyczaja, przychodzą rachunki, nowość domu mija... Zapytałem bratową ile razy od 2000r korzystała z wanny? 8! i już 5 lat nie.

Przewidując pewne sprawy - zamontowaliśmy z bratem oddzielną termę do wanny, więc kilkaset litrów wody nie stoi non stop "pod parą"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągłe na siłę zmniejszanie zużycia kosztem komfortu itd. to idiotyzm

Nie sztuka całkiem wszystko wyłączyć i mieszkać w krzakach. Większa ekologia jest gdy zużywamy wielkie ilości a myślimy, odzyskujemy jak najwięcej

Rozwija się technologia i skuteczność ekologii będzie coraz większa. Możemy obniżyć o 100%standardy wszystkich ludzi, za 50? lat ludzi będzie 2 razy więcej niż teraz i będziemy na poziomie sprzed dzisiejszym, czyli źle. Nawet jeśli będzie mieszkało 50mld ludzi na planecie i orbicie, będziemy potrafili super sprawnie zarządzać planetą i chronić przyrodę to jej to nie zaszkodzi. Oczywiście nie będzie to niczym dzika przyroda.

Jest niczym kapitał, zainwestowany będzie procentował a nie zainwestowany będzie zawsze na tym samy poziomie

Edytowane przez adrianoos966
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wanny... ale np. bratowa, koniecznie chciała, nawet sobie nie wyobrażała inaczej. Wstawili 300l . Potem się człowiek wprowadza, przyzwyczaja, przychodzą rachunki, nowość domu mija... Zapytałem bratową ile razy od 2000r korzystała z wanny? 8! i już 5 lat nie.

Przewidując pewne sprawy - zamontowaliśmy z bratem oddzielną termę do wanny, więc kilkaset litrów wody nie stoi non stop "pod parą"

 

TB, masz rację w tym co piszesz. Trzeba uświadamiać ludzi, że oszczędność wody to nie tylko być eko, ale można poczuć na portfelu.

 

Ale jest jeszcze taka opcja:

A co jeśli wykopię sobię studnię, zrobię POŚ oraz założę solary, panele PV - jestem wtedy samowystarczalny, i większe zużycie wody nie musi być problemem, bo zostanie ona i tak "zrewitalizowana".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB, masz rację w tym co piszesz. Trzeba uświadamiać ludzi, że oszczędność wody to nie tylko być eko, ale można poczuć na portfelu.

 

Ale jest jeszcze taka opcja:

A co jeśli wykopię sobię studnię, zrobię POŚ oraz założę solary, panele PV - jestem wtedy samowystarczalny, i większe zużycie wody nie musi być problemem, bo zostanie ona i tak "zrewitalizowana".

Dobre POŚ to minimum 15000zł - a z tą samowystarczalnością to przesada. Trzeba wybierać szlam - rzadko bo rzadko ale zawsze. A szambiarki mają zniknąć. Takie pojedyncze przypadki ( bo POŚ-ów mimo wszystko nie jest wiele ) mogą kosztować tyle co kanalizacja przez dwa trzy lata.

 

Ja jestem cały czas za małym zużycie wody i energii. Wtedy i PV są tanie, bo małe i ścieki... Tylko, że wtedy kombinacje z odzyskiem ciepła ze ścieków, z gwc z gmc - są po prostu nonsensem . Przy zużyciu 0.7-0.8 kWh na dwa prysznice i mycie rąk , przy domu zaizolowanym na poniżej 2000kWh

termos z 40cm styropianu - reku 90% - kable grzewcze z termostatami w podłodze, termy 10 - 15 litrów niecentralnie lub 300litrów z PPCi do łazienek i mała w kuchni pod zlewem.

jako opcja - PPCI kanałówka o mocy do 1kW podłączona do DSCN3279.jpg - nawiewy w pokojach na ścianach 40-90cm nad podłogą - wywiew w głównym holu ( przedpokoju)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....GWC nie zasługuje na głębsze zajmowanie się tematem. ...zwykły użytkownik stwierdzam,że GWC jest jedynie "grzałką" reku w zimie,nic poza tym.

Przepraszam że sie powtarzam ale tych ankiet chyba nie czytałeś - tu jest odpowiedz czy GWC trzeba budowac:

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta1.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta2.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta3.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta4.jpg

 

...Na pewno nie zrobiłbym drogiego żwirowego,jeśli już to zakopałbym bez kosztów ileś tam mb rury i tyle by starczyło.

Cena wykonania jest najniższa z wszystkich GWC a i teren nie jest rozkopany - tylko kilkanascie m2

Tu jest przybliżona cena budowy żwirowego GWC

http://taniaklima.pl/?p=galleryGalleryShow&iContent=7&iPhoto=1

http://taniaklima.pl/?p=galleryGalleryShow&iContent=7&iPhoto=2

http://taniaklima.pl/?p=galleryGalleryShow&iContent=7&iPhoto=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem cały czas za małym zużycie wody i energii. Wtedy i PV są tanie, bo małe i ścieki... Tylko, że wtedy kombinacje z odzyskiem ciepła ze ścieków, z gwc z gmc - są po prostu nonsensem .

 

Raczej nie nonsensem (te słowo wogóle tu nie pasuje) lecz mniej rentowne. Załóżmy, że 4 osobowa rodzina zużywa rocznie 3000kWh na CWU (pranie, zmywanie, kąpiel itp.) Przy oszczędzaniu na wodzie mogą zejść do 2000kWh. 2000kWh grzane prądem to 2000 x 0,55 = 1100zł. Jeśli zastosujesz układ do odzysku 50% ciepła ze ścieków za 500zł (syfon jaśkowy) to zwróci Ci się w ciągu roku. Nie warto ?

 

termos z 40cm styropianu - reku 90% - kable grzewcze z termostatami w podłodze,

 

Taka izolacja i jeszcze kable w podłogę ?!

Ten dom http://www.pasivnydom.net/ ma taką izolację:

http://3.bp.blogspot.com/-I1ORXyBagWY/T4P9MbU_uLI/AAAAAAAAA4I/BBOLAfvMAgo/s1600/moje_zaklady-mio-nulovy-dom.jpg

A jego zapotrzebowanie roczne to 5kWh/m2.

"Pan izoluje czy ogrzewa !?"

 

jako opcja - PPCI kanałówka o mocy do 1kW podłączona do [ATTACH=CONFIG]223179[/ATTACH] - nawiewy w pokojach na ścianach 40-90cm nad podłogą - wywiew w głównym holu ( przedpokoju)

 

I jeszcze do tego ogrzewanie nawiewowe !? O matko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przepraszam że sie powtarzam ale tych ankiet chyba nie czytałeś - tu jest odpowiedz czy GWC trzeba budowac:

 

Cena wykonania jest najniższa z wszystkich GWC a i teren nie jest rozkopany - tylko kilkanascie m2

Tu jest przybliżona cena budowy żwirowego GWC

]

Nie wiem czemu mają służyć te ankiety.Mam takie same parametry za GWC.

W zimie nie powodują zamarzania wymiennika w reku,latem nie dają nic.

 

Czy żwirowy można zrobić za mniej niż 500zł ?

Bo tyle kosztował mnie mój 2x20m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu mają służyć te ankiety.Mam takie same parametry za GWC.

W zimie nie powodują zamarzania wymiennika w reku,latem nie dają nic.

 

Czy żwirowy można zrobić za mniej niż 500zł ?

Bo tyle kosztował mnie mój 2x20m.

 

Nie można twierdzić,że GWC latem nie daje nic bo jest to półprawda.

GWC może spełniać z powodzeniem funkcję klimatyzatora dla dedykowanego domu . Garażu blaszanego nim nie schłodzisz ale dom o zapotrzebowaniu max. ciepła na poziomie 10-15Wh/m2 i owszem. Skoro 100m2 dom 10-cio watowy potrzebuje przy -20oC 1kWh energii cieplnej do ogrzania,to co stoi na przeszkodzie aby przy +35oC przy pomocy GWC utrzymać + 20oC wewnątrz domu?.Co zresztą jest za niską temperaturą we wnętrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
to co stoi na przeszkodzie aby przy +35oC przy pomocy GWC utrzymać + 20oC wewnątrz domu?.Co zresztą jest za niską temperaturą we wnętrzu.

Takie "cuda"to tylko u nydara w domu i nie chce mi się już tych bzdur prostować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ogrzewanie a chłodzenie. Można dogrzewać powietrze lecz jest to nieodczuwalne - to tyle co z wentylacji 20-30m3/h na nawiewniku.

Grzejnik konwekcyjny mocniej dmucha . A podgrzanie powietrza z COP 4 nie zaszkodzi.

 

W domu z 40cm izolacji wokoło chcesz instalować dedykowane kanały nawiewny tylko do chłodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...