Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC i rekuperacja


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 130
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Arturo72
A powiedz mi Arturo czy wierzysz w to że można wybudować dom pasywny o max. zapotrzebowaniu na ciepło przy -20oC na poziomie 10Wh/m2?

Tak czy nie? Bez dopisku typu a ile to będzie kosztowało.

Ale to nie ma nic wspólnego z chłodnictwem,gdzie przy -20st.C głównie zyski bytowe i zyski słoneczne wpływają na zużycie energii na ogrzewanie.

W takim domu ciężej będzie schłodzić niż zagrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu mają służyć te ankiety.Mam takie same parametry za GWC.

W zimie nie powodują zamarzania wymiennika w reku,latem nie dają nic.

W dzienniku budowy czytalem że Twoj GWC jest fi160

Do klimy trzeba powietrza z GWC 1,5-2wym./h dla całego domu - ta srednica bez hałasu nie da sie tego zrobic.

Możesz mieć klimę ale np tylko w salonie. Masz tak ocieplony dom że gdybys miał rurę fi200 i wentylator kanałowy w bypass'ie wokół rekuperatora miałbyś i klimę.

 

Czy żwirowy można zrobić za mniej niż 500zł ?

Bo tyle kosztował mnie mój 2x20m.

Pewnie tyle kosztowały rury - 15zł/m? A 40m wykopu + zasypanie na gleb. +/- 2m ile kosztowało?

Rekultywacja 40mb wykopu chyba też kosztuje - żeby chciało coś rosnąć.

U mnie 10ton ziemi kosztuje 500zł

Popraw mnie prosze jezeli sie myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ma nic wspólnego z chłodnictwem,gdzie przy -20st.C głównie zyski bytowe i zyski słoneczne wpływają na zużycie energii na ogrzewanie.

W takim domu ciężej będzie schłodzić niż zagrzać.

 

Arturo nie chcę się kłócić (musi być starzeję się) ale dla energii cieplnej jest bez różnicy czy delta T wynika z -5 a +20oC czy +20 a +35oC. Zyski bytowe są na niekorzyść w lecie a na korzyść w zimie. Rośliny albo jakie inne osłonięcie okien i masz z GWC klimę. Tyle że dom musi być odpowiednio zbudowany.Musi mu starczyć 10Wh/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W dzienniku budowy czytalem że Twoj GWC jest fi160

Musiały Ci się cyferki poprzestawiać,2x20mb z rury fi 125mm

Do klimy trzeba powietrza z GWC 1,5-2wym./h dla całego domu - ta srednica bez hałasu nie da sie tego zrobic.

Możesz mieć klimę ale np tylko w salonie. Masz tak ocieplony dom że gdybys miał rurę fi200 i wentylator kanałowy w bypass'ie wokół rekuperatora miałbyś i klimę.

Nie wystarczy,sądzę,że do klimy potrzeba znacznie więcej kubatur/h a to przy założeniu sporych kosztów dużej średnicy kanałów,mocnego wentyla czyni bezsens "klimy" z GWC

Ale ja nie potrzebuję klimy z GWC,nie taki był zamysł,prawdzimy klimatyzator,który ochłodzi mi prawdziwie dom,prawdopodobnie będzie tańszy niż GWC. (2-3tys.zł ?)

Pewnie tyle kosztowały rury - 15zł/m? A 40m wykopu + zasypanie na gleb. +/- 2m ile kosztowało?

Rekultywacja 40mb wykopu chyba też kosztuje - żeby chciało coś rosnąć.

U mnie 10ton ziemi kosztuje 500zł

Popraw mnie prosze jezeli sie myle.

Poprawię bo się mylisz,nic poza rurami mnie nie kosztowało,bo GWC był rozłożony przy okazji wykopu pod płytę fundamentową i leży w tym samym miejscu co płyta fundamentowa czyli znajduje się bezpośrednio pod domem.

Rekultywacja tego terenu nic nie kosztuje bo nic tam nie ma prawa rosnąć ;)

 

Grunt to myśleć przed budową o budowie :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Panie Brzęczkowski! Po dwóch sezonach z ciekawości szlam chciałem usunąć z mojej biologicznej POŚ-ki. Wiesz PAn co tam znalazłem na dole?Kozie bobki, właściwie coś co je przypominało. Ani z komory w poś nie śmierdzi typowym szambem, ani w studni chłonnej nie ma smrodu. Cuda Panie, cuda! Nie za 15 a za 7 tysięcy za wszystko plus 12-14zł za energię do pompki napowietrzającej i te 80zł co je wydałem niepotrzebnie na asenizację. W przyszłym roku powtórzę, tak ciekawości eksperyment " co my tu mamy na dole" : ).

2. Arturo! Raz twierdzisz że Ci Twoja rurka fi 160 wystarcza zimą, dwa że nie wierzysz w opowieści letnie. Może gdybyś miał fi 200 lub fi 250 to zmieniłbyś światopogląd? Bo ja więcej w tym roku w domu nie miałem niż 25 stopni( w największe upały, może z dwa razy). W zeszłym udało mi się "zagotować" GWC i szybko doceniłem wraz z rodziną WM opartą na rurowcu latem. W tym roku błędu już nie popełniłem i pilnowałem regeneracji.

3. Podsumowując jakąś dziką presję na oszczędzanie, zauważam że za chwilę zagonimy się w kozi róg! Komuś w skali 5-6 lat rachunki za energię spadły ze względu na używanie świetlówek kompaktowych i LED-ów? Ktoś policzył ile w skali tych lat wydaliśmy na te wynalazki porównując poprzednią 5-latkę? Myślę że kwoty są powalające i skutek jest jedynie taki, że często tęsknimy za starym dobrym światłem zwykłej żarówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GWC rurowy pod całym domem,używam od września ub.roku,w pierwszą zimę temperatura za GWC nie spadła poniżej 6st.C,na dzisiaj temperatura za GWC nie spadła jeszcze poniżej 13st.C.

Aczkolwiek GWC traktuję tylko jako grzałkę do reku,żeby wymiennik nie zamarzał bo w lato GWC nie daje nic mimo chłodniejszego wyjścia niż na zewnątrz.

 

Cytuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturku droczysz się.10Wh/m2 to max.moc cieplna dla domu.I jak taką będziesz miał plus zacienienia okien latem to GWC może robić za klimę z możliwością zejścia do 20oC wewnątrz domu. Ja tak nie mam bo nie mam zacienienia od zachodniej strony.Za trzy -cztery lata będę miał jak sosny podrosną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Cytuję

A gdzie tam masz przytoczoną prze Ciebie średnicę rury fi 160mm ?

2. Arturo! Raz twierdzisz że Ci Twoja rurka fi 160 wystarcza zimą, dwa że nie wierzysz w opowieści letnie.

Mam GWC z fi125mm i jak najbardziej zimą przy wylocie +6st.C z GWC się sprawdza jako "grzałka" reku ale latem przy wylocie z GWC +17,+18st.C nie wpływa odczuwalnie i odczytowo na obniżenie temperatury w domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturku droczysz się.10Wh/m2 to max.moc cieplna dla domu.I jak taką będziesz miał plus zacienienia okien latem to GWC może robić za klimę z możliwością zejścia do 20oC wewnątrz domu. Ja tak nie mam bo nie mam zacienienia od zachodniej strony.Za trzy -cztery lata będę miał jak sosny podrosną.

 

Samo prowda! baby mam takie, że zawsze im zimno. Latem dzięki temu mogłem wspomniana wcześniej regenerację rurek przeprowadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam masz przytoczoną prze Ciebie średnicę rury fi 160mm ?

 

Mam GWC z fi125mm i jak najbardziej zimą przy wylocie +6st.C z GWC się sprawdza jako "grzałka" reku ale latem przy wylocie z GWC +17,+18st.C nie wpływa odczuwalnie i odczytowo na obniżenie temperatury w domu.

 

Gdybym był złośliwy to napisałbym, że mam to info z Twojego dziennika.

 

I teraz będę złośliwy. Spieprzyłeś następną sprawę u siebie. Za małe fi dałeś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I jak taką będziesz miał plus zacienienia okien...

 

I to jest clou programu-zacienienie okien,tylko i wyłącznie to wpływa na utrzymywanie temparatury w domu zdecydowanie poniżej temperatury zewnętrznej.GWC nie ma tu nic do rzeczy ze swoją wydajnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Gdybym był złośliwy to napisałbym, że mam to info z Twojego dziennika.

 

I teraz będę złośliwy. Spieprzyłeś następną sprawę u siebie. Za małe fi dałeś!

Następny...

Dawaj zatem cytat z mojego dziennika gdzie piszę o "mojej" rurce fi 160 w moim GWC.

2x20 fi 125mm jak najbardziej sprawdza sie jako grzałka reku.

Co ciekawe mam takie same dane za GWC jak w przytoczonych ankietach witka z "pro" GWC ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest clou programu-zacienienie okien,tylko i wyłącznie to wpływa na utrzymywanie temparatury w domu zdecydowanie poniżej temperatury zewnętrznej.GWC nie ma tu nic do rzeczy ze swoją wydajnością.

 

Arturo.System systemów.Drzewa ,okiennice czy inne osłony i GWC jest pełnoprawną klimą. Ot co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo.System systemów.Drzewa ,okiennice czy inne osłony i GWC jest pełnoprawną klimą. Ot co.

No właśnie,że nie.

Dom bez okien też będzie klimą samą w sobie ?

Oczywiście są różne punkty widzenia,Ty masz zbliżony do jaśkowego,który zużycie prądu na kosiarkę do trawy traktuje jako energię na ogrzewanie...

Ja kąpiel w wannie traktuję jako przyjemność a Ty jako koszt ogrzewania domu,podobnie jest z "posiedzeniem" w WC,Ty na to patrzysz jako dobroć dla domu a ja patrzę na to jako na g..o ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo .Jesteś niesprawiedliwy. Kąpiel traktuję jako przyjemność,a tą przyjemność chcę jedynie wykorzystać dla energooszczędności.A że nie jestem ortodoksyjny,to powiem ci że lubię jak jest 23-24oC w domu a nie 20oC.I nie interesuje mnie czy wtedy chałupa bierze 10 czy 15Wh/m2 . Mam to w d..pie.

Przypomnę ci że kanalizację mam rozdzieloną na szare i g...niane ścieki ,więc ich los mało mnie obchodzi.Z punktu widzenia energetycznego oczywiście:)

 

ps.:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A że nie jestem ortodoksyjny,to powiem ci że lubię jak jest 23-24oC w domu a nie 20oC.I nie interesuje mnie czy wtedy chałupa bierze 10 czy 15Wh/m2 . Mam to w d..pie.

Tyle mam na teraz w domu,bez GMC,bez RSŚ czyli bez patrzenia się na gó...nka.

Także nie patrzę się na nic,ma być,musi być i tyle ;)

Zużycie energii na dzisiaj,żeby otrzymać taką temperaturę to 2kWh

3.jpg

 

Z GWC w tej chwili idzie 13,7st.C,wydajność 100m3/h

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...