Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Powietrze do paleniska i pomieszczenia - czy z jednej czerpni?


Recommended Posts

Pomóżcie dobrzy ludzie!

Mam doprowadzone powietrze przewodem z zewnątrz pod kominek, który zamierzam właśnie montować.

Mam zamiar dogrzewać grawitacyjnie ciepłem kominka pomieszczenia nad pokojem kominkowym. Jest dla mnie jasne, że jeżeli nie doprowadzę powietrza do pokoju kominkowego, to skąd niby ma się uzupełniać powietrze, które w zamyśle będzie dogrzewać górne pokoje. Natomiast jako niedoświadczony w tym temacie mam obawy, czy zimne powietrze, które będzie dopływać z zewnętrznej czerpni nie będzie ziębić "po nogach" w tym pokoju.

Przyjmuję z pokorą zarzuty, że jestem leniem i nie chce mi się szukać po forum: przejrzałem kilkanaście stron z kilkuset na forum murator i bezpośredniej odpowiedzi nie znalazłem. Widocznie odpowiedź na mój problem jest tak oczywista, że nikt na tym forum nie ośmieszył się z podobnym pytaniem. Ja się odważę w takim razie pomimo ryzyka wykpienia. A tym bardziej mnie pili (goni czas), że właściwie to powinienem już się brać za montaż, a nie poznawać teorie.

A może jednak ktoś odpowie, ostatecznie po to istnieje to forum.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam!

Marek

Edytowane przez O_Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawmy sprawę inaczej - gdzie się podzieje ciepłe powietrze, które popłynie do góry? Po prostu "zepchnie" chłodniejsze klatką schodową na dół, w okolice sprawcy podciśnienia, czyli kominka, i cykl się zamyka. Bardzo pomagają w tym naturalnym obiegu szczeliny pod drzwiami.

Do komory spalania trzeba doprowadzić powietrze osobnym przewodem.

Żadna czerpnia zewnętrzna do powietrza do ogrzewania nie jest potrzebna*

 

*Rozumiem, że rozmawiamy o NORMALNYM domku jednorodzinnym z NORMALNYM kominkiem -daję gwiazdkę, bo tu sporo "kombinatorów" jest :-)

 

 

A tak poza tym, nigdy w życiu nie wolno żadnej czerpni łączyć z doprowadzeniem powietrza do spalania*

 

*Chyba, że u wrednej teściowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozmawiamy o NORMALNYM domku jednorodzinnym z NORMALNYM kominkiem!

Dziękuję za odpowiedź. Zdezorientowały mnie normy określające średnicę przewodów doprowadzających powietrze do kominka; 200 cm2 lub w innym miejscu: średnica 160 mm. Właśnie przyglądałem się wlotowi powietrza do komina (niektóre kominki mają miejsce na takie doprowadzenie) szczelina przez którą powietrze będzie dopływać do paleniska ma przekrój 10 (słownie: dziesięć) cm kwadratowych. Więc po co normy narzucają tak dużą średnicę przewodów doprowadzających? Z tą niewielką szczeliną akurat się zgadzam, gdyż obserwując pracę innych kominków zauważyłem, że aby płomień nie był zbyt obfity pozostawia się praktycznie minimalną szczelinę na dolot powietrza, praktycznie są to milimetry kwadratowe. Więc właśnie zmylony tymi 200 cm2 sądziłem, że jest to także dopływ powietrza do ogrzewania.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...