Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy mo?na dwa urz?dzenia w jeden kana??


Recommended Posts

Poszperałem troszkę na Forum i nic... :(

Może podpowiecie, sprawa wygląda tak:

U moich rodziców jest stary dom ze starą kotłownią w piwnicy.

Dochodzi tam tylko jeden przewód kominowy - spalinowy. Jest w niego włożona "kwasówka" fi 130 i podłączony kilkuletni, wiszący piec gazowy Termet. Komin wysoki na 9 metrów, ciąg jak diabli.

Pytanie, czy pod tą kwasówkę można podłączyć stosując trójnik zasobnikowe urządzenie wolnostojące firmy Richmond, gazowe, zbiornik pojemności 114 litrów?

Pytałem kominiarza, to powiedział, że spoko, będzie hulało jak trzeba. Tylko chciałem się upewnić, czy formalnie jest to dopuszczalne?

Dzięki.

 

Pozdrawiam

Rav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem specem, ale może coś wyjaśni: paragraf 175 Warunki Techn. PB: grzewcze urządzenia gazowe..... powinny być połaczone z indywidualnym kanałem spalinowym. W pomieszczeniu kotłowni dopuszcza się przyłaczenie kilku kotłów do wspólnego przewodu spalinowego pod warunkiem zastosowania wspólnego, skrzyniowego przerywacza siągu. UFF :D

jak to się ma do Twoich urządzeń? - kominiarz powinien wiedzieć (może zapytaj w cechu kominiarzy czy tym podobnej instytucji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dopuszcza się stosowanie zbiorczych przewodów systemów powietrzno-spalinowych przystosowanych do pracy z urządzeniami z zamkniętą komorą spalania , wyposażonymi w zabezpieczenia przed zanikiem ciągu kominowego" - Dz. Ustaw nr 75, par. 174, punkt 3. Bo wcześniej jest zapis o tym, że zabrania się stosowanie zbiorczych przewodów spalinowych z wyjątkiem przytoczonym powyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję.

Byłem pewien, że Majka nie ma racji:

Jest taka zasada, jeden przewód jeden kocioł /jedno pomieszczenie/.

Wydaje mi sie, ze kominiarz sie troche rozpędził.

 

ponieważ widziałem kilka dużych domów wielorodzinnych, gdzie kilka urządzeń podłączonych jest do wspólnego kanału kominowego...

 

W Waszych wypowiedzi wynika, że można podłączyć więcej niż jedno urządzenie, pod warunkiem, że ma zamkniętą komorę spalania, lub pod warunkiem zastosowania przerywacza ciągu... :-?

Zawsze to jakiś trop... :D

 

Pozdrawiam

Rav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę z innej beczki:

przebijam właśnie ścianę by zrobić dziurę fi 120 pod wyciąg w kuchni. Moje pytanie dotyczy zakończenia na zewnątrz budynku/ściany (naturalnie zrobię jakaś "zetkę", ale może są jakieś urządzenia które zamykają dopływ powietrza z zewnątrz np.w zimie lub gdy nie korzysta się z wyciągu. Dlaczego o to pytam? Mam tzw. otwarte mieszkanie, gdzie piętro nie jest odizolowane drzwiami od parteru. Na piętrze jest kominek, na dole kuchnia z wyciągiem. Chodzi mi o to by kominek nie wyciągał powietrza z zewnątrz za pomocą...wyciągu (tak w ogóle to czy wyciąg ma jakąś blokadę, która uniemożliwia nawiew z zewnątrz?), tylko ze źródła pod podłogą, które do tego przygotowaliśmy.

Aha i jak zakończyć ujście z wyciągu na ścianie, by skraplająca się para nie płynęła po ścianie? Pozdrawiam

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę z innej beczki:

przebijam właśnie ścianę by zrobić dziurę fi 120 pod wyciąg w kuchni. Moje pytanie dotyczy zakończenia na zewnątrz budynku/ściany (naturalnie zrobię jakaś "zetkę", ale może są jakieś urządzenia które zamykają dopływ powietrza z zewnątrz np.w zimie lub gdy nie korzysta się z wyciągu. Dlaczego o to pytam? Mam tzw. otwarte mieszkanie, gdzie piętro nie jest odizolowane drzwiami od parteru. Na piętrze jest kominek, na dole kuchnia z wyciągiem. Chodzi mi o to by kominek nie wyciągał powietrza z zewnątrz za pomocą...wyciągu (tak w ogóle to czy wyciąg ma jakąś blokadę, która uniemożliwia nawiew z zewnątrz?), tylko ze źródła pod podłogą, które do tego przygotowaliśmy.

Aha i jak zakończyć ujście z wyciągu na ścianie, by skraplająca się para nie płynęła po ścianie? Pozdrawiam

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rav

Nie wolno podłaczac kotła CO gazowego typ Termet z innymi urzadzeniami. Prawo jednoznacznie zabrania.Termet nie posiada zamkniętej komory spalania. Proponuję pujsć do innego kominiarza.( coś mi się nie chce wierzyć , że kominiarz tak powiedział).

Pozdrawiam

 

Adamkom, kociołek Termet oraz podgrzewacz firmy Richmond to urządzenia z palnikami inżektorowymi więc z zastosowaniem skrzyniowego przerywacza ciągu nie powinno być problemów.

Oczywiście należało by to wszystko odpowiednio zaprojektować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz napisał

 

Adamkom, kociołek Termet oraz podgrzewacz firmy Richmond to urządzenia z palnikami inżektorowymi więc z zastosowaniem skrzyniowego przerywacza ciągu nie powinno być problemów.

Oczywiście należało by to wszystko odpowiednio zaprojektować.

 

Zgadzam się lecz Rav napisał:

 

Dochodzi tam tylko jeden przewód kominowy - spalinowy. Jest w niego włożona "kwasówka" fi 130 i podłączony kilkuletni, wiszący piec gazowy Termet. Komin wysoki na 9 metrów, ciąg jak diabli.

 

Mogłem się pomylić lecz kilkuletni kociołek to może być różny. Najlepiej by Rav podał dokładniejsze dane kociołka i podgrzewacza wody by wiedzieć więcej i lepiej się wypowiedzieć. Na pewno trzeba zaprojektować i obliczyć czy średnica i wysokość komina pozwoli na prawidłową prace obydwu urządzeń.

 

Pozdrawiam sedecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pearl,

chyba każdy, lub prawie każdy okap ma u nasady mechanizm zapobiegający odwrotnej cyrkulacji powietrza (taka klapka unoszona przez wypychane wentylatorem powietrze). Nawet to kiedyś zdjąłem, bo wydawało mi się, że grawitacyjną wentylację będę miał w kuchni. Tylko głupi nie pomyślałem, że przy mechanicznej wentylacji w łazience może to z soba kolidować - ale jak raz zassało mi spaliny do środka, to grzecznie zamontowałem klapkę z powrotem na swoim miejscu i wszystko jest ok :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Jesli chodzi o podgrzewacze pojemnościowe firmy Richmond, to:

http://www.richmond.pl/menu1.php

Natomiast jeśli chodzi o piec Termet, to nie wiem, bo ojciec kupował go kilka lat temu i muszę sprawdzić. Jakbym ja go kupował, pamiętałbym na pewno... :wink:

 

Myślę, że Kominiarz ma rację, ponieważ kominiarz :D powiedział mniej więcej podobnie, przerywacz ciągu jest rozwiązaniem i wtedy nawet formalnie będzie ok.

Nieformalnie już sprawdzaliśmy i śmiga jak trzeba, nic nie śmierdzi itd. nawet bez jakiegoś przerywacza... :D

Piwnica jest wysoka, wentylacja zgodnie ze sztuką...

 

Pozdrawiam

Rav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Kominiarz napisał

 

Adamkom, kociołek Termet oraz podgrzewacz firmy Richmond to urządzenia z palnikami inżektorowymi więc z zastosowaniem skrzyniowego przerywacza ciągu nie powinno być problemów.

Oczywiście należało by to wszystko odpowiednio zaprojektować.

 

Zgadzam się lecz Rav napisał:

 

Dochodzi tam tylko jeden przewód kominowy - spalinowy. Jest w niego włożona "kwasówka" fi 130 i podłączony kilkuletni, wiszący piec gazowy Termet. Komin wysoki na 9 metrów, ciąg jak diabli.

 

Mogłem się pomylić lecz kilkuletni kociołek to może być różny. Najlepiej by Rav podał dokładniejsze dane kociołka i podgrzewacza wody by wiedzieć więcej i lepiej się wypowiedzieć. Na pewno trzeba zaprojektować i obliczyć czy średnica i wysokość komina pozwoli na prawidłową prace obydwu urządzeń.

 

Pozdrawiam sedecznie

 

 

Czy jest ktoś kto ma podłączone (użytkuje) dwa urządzenia gazowe (piec+podgrzewacz) oczywiście (?) z zamkniętymi komorami spalania do jednego komina spalinowego?

Najlepiej zgodnie z obowiązującymi przepisami :)

Czy nie ma problemów np z uruchomieniem drugiego urządzenia jeżeli pierwsze pracuje z pełną mocą?

Jaka powinna być średnica komina dla pieca 10kW i podgrzewacza 8-9kW?

 

Tomek

 

PS.

interesuje mnie głównie odprowadzenie spalin, gdyż kotłownia ma i tak własny nawiew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...