Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocena projektu - wątpliwości


Recommended Posts

Witam

Wraz z projektem domu zrobiono mi również projekt wentylacji, ale...

Wentylacja01.jpg

Powyżej sam projekt. O ile samo ułożenie kanałów nie budzi jakichś moich wątpliwości o tyle dobór rekuperatora Systemair 700 DCV wydaje mi sie dużym przegięciem.

Dom ma 100 m2, jest parterowy. Wysokość pomieszczeń, to 3 m.

Czy moje wątpliwości są słuszne ? A może jeszcze jakieś inne "babole" tkwią w projekcie ? Jeżeli nie taki rekuperator to jaki ? Z moich przemyśleń i wywiadów wynika, że reku o wydajności 250 wystarczyłby w zupełności. Np. Onyx 250.

 

Dziękuję za uwagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słusznie !!! Zbyt sina wentylacja, to również zła wentylacja.

I należy pamiętać, optymalna prędkość powietrza w kanałach jest od 2 do 5-6m/sek.

Najważniejsze w domowej wentylacji jest - niesłyszalność.

O ile samo ułożenie kanałów nie budzi jakichś moich wątpliwości
Anemostatów w ciągach komunikacyjnych się nie robi. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

rekuperator 700 jest stanowczo przewymiarowany. za duża wentylacja jest błędem. oczywiście można wysterować na małą wydajność reku i mieć w zapasie dmuchnięcie ale po co.

 

rekuperator 300m3/h w zupełności wystarczy.

 

ja jeżeli można wtrącić się do dyskusji jestem zwolennikiem rekuperatorów z wymiennikiem obrotowym. nie zamarzają mają dużą sprawność i są bez problemowe.

tu np poleciłbym np.

http://www.ventermo.pl/oferta/r-vent/r-vent-roto/r-vent-roto-2-8-ve-ec.html

 

co do samego projektu to wydaje mi się też, że jest bardzo słaby. po pierwsze gdzie są tłumiki po drugie już się nie robi elastycznych końcówek instalacji. instalacja powinna być cała sztywna z ocieplanych rur spiro, a nie z rur typu flex.

Edytowane przez michał dereń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do samego projektu to wydaje mi się też, że jest bardzo słaby. po pierwsze gdzie są tłumiki po drugie już się nie robi elastycznych końcówek instalacji. instalacja powinna być cała sztywna z ocieplanych rur spiro, a nie z rur typu flex.

Wentylacja nie może być słyszalna... po co więc tłumiki.

Wentylacje domowe robi się na elastycznych przewodach - blacha jest wykluczona. Za duże średnice, możliwość hałasu, brak możliwości ewentualnego czyszczenia.

Co do rotorów - 5 % powietrza wraca, przy lepszym węchu możemy mieć zapachy z kibelka w sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez elastyczne przewody rozumiemy przewody plastikowe bez izolacji ? Przewody będą szły nieocieplonym poddaszem więc co z ochładzaniem się przewodów ? Izolować dodatkowo ?

Jeżeli instalacja jest w strefie nie ogrzewanej - to daje się przewody izolowane:

post 45 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219538-Dystrybucja-powietrza-z-centrali-wentylacyjnej/page3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...