Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nawiewniki w oknach


Recommended Posts

Witam,

Proszę o poradę - wymieniam okna w domu (rysunki zalączone).

Poprzednio wymieniłem już oba okna balkonowe, oraz okno 4 (parter) i okno 9 (piętro) na plastikowe.

Na piętrze w sypialni i w gabinecie założyłem wówczas nawiewniki, żeby zapewnić wymianę powietrza.

Niestety pomimo tego robi mi się grzyb w łazience na piętrze (to zachodni narożnik domu).

Sprawdzałem drożność przewodów wentylacyjnych, założylem na dachu turbinę wywiewową - nic to niestety nie daje.

Dodam, że kiedyś nie było tego problemu, ale z uwagi na zimno uszczelniłem uszczelkami wszystkie okna. Może też jest za mało grzane w domu.

Teraz już sam nie wiem co jest nie tak, wydaje mi się, że wywiew słabo działa, może przez to, że jest słaby dopływ powietrza do domu.

 

Teraz pytanie:

Czy ktoś znający się na wentylacji może doradzić czy i w których oknach warto byłoby umieścić nawiewniki okienne, żeby zapewnić prawidłową wentylację po wymianie okien. Inaczej obawiam się inwazji grzyba, bo przecież nowe okna będą szczelniejsze. Niestety na korytarzu jest bardzo zimno, i z jednej strony obawiam sie grzyba, a z drugiej, żeby nie wiało.

 

Dziękuję bardzo za pomoc

parter0.jpg

pietro1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Ciekawe czy nawiewniki okienne zostały zamontowanie poprawnie czyli :

- posiadają poprawny otwór wentylacyjny (frez) ponieważ często firmy lub prywatni inwestorzy wykonują jedynie pojedyncze otwory wiertłem co powoduje zmniejszenie wydajności nawiewnika. Poniżej zdjęcie poprawnej szczeliny wentylacyjnej.

[ moderowano - reklama ]

 

- mają odpowiednia wielkość

 

Należy pamiętać, że nawiewnik okienny nie jest lekarstwem na wszystko

a więc czasem występują również inne czynniki negatywne, które wpływają na możliwość występowania wilgoci.

Edytowane przez ponury63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Nie do końca jestem pewien, ale czy w takiej sytuacji sprawy nie załatwiają nawiewniki higrosterowane?

 

Nie w tym rzecz.

Bradziej chodzi o to, czy powietrze nawiane do środka przez nawiewnik będzie miało wyciągnięte wentylacją grawitacyjną. Przy niesprawnej wentylacji montaż nawiewników niewiele da.

Rozwiązaniem mogą być np. zamontowane mechaniczne wywiewniki z automatyką - można w nich nastawić rządany poziom wilgoci w pomieszczeniu - po przekroczeniu się włączy i będzie wywiewał powietrze w kanał. Nie zawsze jest zgodne od strony formalnej (np. w blokach nie można tego montować w kuchniach) ale kit w to. Skoro masz grzyba w łazience i możesz podpiąć taki wywietrznik do prądu to tak bym zrobił.

Edytowane przez Lapeno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po kolei:

 

- nawiewników nie daje się w pomieszczeniach z kratką wentylacyjną. Wyjątek - już rzadko spotykany w budownictwie - gdy każde pomieszczenie ma kratkę wentylacyjną, wtedy w każdym musi być nawiewnik

 

- w pomieszczeniu w którym jest kratka wentylacyjna drzwi musza mieć albo kratkę albo otwory na dole ułatwiające przepływ powietrza. Jak ich nie ma można sobie darować nawiewniki

 

- kanał wentylacyjny musi mieć "cug" . Przeważnie kanały na piętrze tego "cugu" nie mają. Powodem jest za krótki komin i jego niska temperatura. Pomijam już kwestię podgrzewania kanałów wentylacyjnych przez kanał spalinowy. Do lamusa odchodzą normalne kanały umieszczone w bryle komina podgrzewające przy okazji kanały wentylacyjne i w sposób naturalny wymuszające znaczny ciąg w kominie. Poza tym , kominy na piętrze często są za krótkie by wogóle podwyższoną temperaturę osiągnąć. Dlatego w 99% wypadków pomieszczeń na piętrze, należy wspomóc przepływ albo kratką z wentylatorem albo wentylatorem na kominie (polecam zaznajomienie się z ofertą Aereco)

 

- każde pomieszczenie powinno być wyposażone w minimum jeden nawiewnik, jak wspomniałem z wyłączeniem pomieszczeń z kratką. Właściwie powinno się to dokładnie przeliczyć ale trzeba pamiętać, że obowiązujące normy dotyczące krotności wymiany powietrza są zawyżone. Bardziej usprawiedliwiały nieszczelną stolarkę z lat ich powstawania niż były wymuszone potrzebą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...