Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja łazienki


Recommended Posts

Proszę o opinię oraz rady dotyczące wentylacji w łazience.

Wydzieliłem w kamienicy łazienkę z pokoju i planuję wykonać jej wentylację, przez pokój, następnie przez ścianę zewnętrzną na zewnątrz budynku.

Nie mam możliwości wykonania wentylacji grawitacyjnej ze względu na brak kominów.

Wstępnie zaplanowałem budowę kanały pod sufitem w pokoju, zgodnie z załączonym rysunkiem.

Mam jednak dwa warianty i nie wiem który będzie bardziej efektywny i sprawny.

Pierwszy wariant zapewnia zawieszenie rury z jednakowym spadkiem na całej długości.

W drugim wariancie dłuższy odcinek rury ze spadkiem ok. 1%, w narożniku pokoju prostka pionowa i dalej kawałek prostki i wyjście na zewnątrz.

Który z tych wariantów będzie lepszym rozwiązaniem, oraz jaki powinienem zainstalować wentylator w łazience aby zapewnić właściwą wentylację.

Wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie pierwszy wariant ma mniej oporów miejscowych, więc mniejsze straty ciśnienia.

Także to pochylenie powoduję, że skropliny będą się przemieszczać w stronę wylotu. Ale, że kanał będzie szedł przez ogrzewane pomieszczenie to argument nieistotny, bo skroplin raczej nie powinno być. Wentylator zainstaluj przy kratce w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie pierwszy wariant ma mniej oporów miejscowych, więc mniejsze straty ciśnienia.

Także to pochylenie powoduję, że skropliny będą się przemieszczać w stronę wylotu. Ale, że kanał będzie szedł przez ogrzewane pomieszczenie to argument nieistotny, bo skroplin raczej nie powinno być. Wentylator zainstaluj przy kratce w łazience.

 

Cały czas rozważam też wariant 2, ponieważ będę mógł wtedy zastosować mniejszą obudowę tego kanału, ale jeśli wentylacja nie będzie prawidłowo działa to z niego zrezygnuję.

A jeśli chodzi o wentylator, to jakiś specjalny muszę zastosować ze względu na długość tego kanału, czy nie ma to znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...