Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DZ pompy ciepła jako GWC dla rekuperatora


Recommended Posts

Gdzieś tam mi wiewiórki doniosły, że istnieje możliwość wykorzystania dolnego źródła gruntowej pompy ciepła jako GWC do rekuperatora. Czy ktoś zastosował to w praktyce albo słyszał czy to możliwe i w jaki sposób to zrobić. Sama koncepcja jest interesująca - ciekawe czy wykonalna :|. Planuję pompę Nibe F1245 i reku Brink Renovent Excelent.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajesz "chłodnicę" na wlocie do chałupy, spinasz trójnikami z dolnym źródłem, doczepiasz pompkę i jakiś sterownik...

masz normalne GGWC tyle że w zimie parametry nieco gorsze , latem lepsze a przy okazji co nieco regeneracji będzie ...

 

Bardziej mi chodzi o lato niż o zimę. A jeśli chodzi o samą realizację to domyślam się, że tak to mniej więcej powinno wyglądać, ale bardziej mi chodziło o profesjonalne rozwiązania. Jakaś chłodnica, jakaś pompka, jakiś sterownik może jakoś zadziała a może nie ;) Poza tym nie jestem przekonany czy zwykłe trójniki wystarczą - bardziej chyba jakieś zawory sterowalne. Stąd moja ciekawość czy ktoś już tego próbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... wykorzystania dolnego źródła gruntowej pompy ciepła jako GWC do rekuperatora. Sama koncepcja jest interesująca - ciekawe czy wykonalna :|

Tu jest to opisane i policzone - "Ogrzewanie wentylacją":

http://www.taniaklima.pl/?p=galleryGalleryShow&iContent=6&iPhoto=1

http://www.taniaklima.pl/?p=galleryGalleryShow&iContent=6&iPhoto=2

Opór złoża w trakcie wentylacji ok. 40-50 Pa i przy klimatyzacji ok.120Pa - pełna wydajność GWC

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki - niestety tam jest tylko opis działania reku z GWC. A mnie chodziło o wykorzystanie DZ PC jako GWC. Na szczęście już wszystko wiem. Instalator od reku wyjaśnił pokazał mniej więcej o co kaman i podliczył koszty. Chłodnica + pompa obiegowa + sterownik automatyczny (a jednak :yes:) + montaż + itp.. ok. 3500 PLN. No i lekkie przewymiarowanie DZ. Chyba się zdecyduję :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć efekt latem, czy zimą ?

Jeśli latem, to niech Ci ten instalator policzy, jaką moc chłodniczą osiągniesz latem gdy ziemia będzie miała 15*, bo mniej więcej tyle osiągnie Twoje DZ jeśli jest poziome, przy pionowym będzie pewnie koło 10*. Załóż, że wentylacja będzie działać z wydajnością koło 200m3/h. Oprócz tego sprawdź, jaką maksymalną moc chłodniczą będzie miała ta nagrzewnica w takich warunkach. Dla porównania sprawdź, jakie przepływy powietrza mają klimatyzatory o mocy 2kW (będzie to pewnie koło 600-700m3/h) przy nawiewie poniżej 10*. Jak to policzysz, to będziesz mniej więcej wiedział czego się można spodziewać.

Jeśli zimą, to weź pod uwagę, że płyn niskozamarzający w dz nie jest przewidziany na -25-30*, tylko na okolice -15. Jeśli go zagęścisz, będą większe opory przepływu. jeśli zostawisz taki jaki ma być, to chłodnica/nagrzewnica przed reku może zamarznąć.

Pompacieplanazywo (wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213745-pompa-ciepla-na-zywo-)ma chłodzenie z wykorzystaniem jednostki wewnętrznej klimatyzatora podpiętego do pionowego dz. Pisał, że efekty nie były rewelacyjne.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem efekt ma być głównie latem. Instalator wydaje się rozsądnym człowiekiem. Od razu powiedział, żebym nie liczył jakieś spektakularne chłodzenie. Tak jak piszesz temperatura DZ będzie ok 10 st. więc uwzględniając przepływy powietrza temperatura powietrza nawiewanego ( uwzględniając oczywiście, że by-pass będzie włączony)będzie około 10 max 15 stopni niższa od temperatury powietrza na zewnątrz. To w zupełności wystarczy aby zapewnić sobie przyzwoity komfort w upały.

Wiadomą sprawą, że klimatyzatory byłyby znacznie bardziej skuteczne ale mają swoje wady - jednostkę i wewnętrzną i zewnętrzną trzeba gdzieś powiesić, zużycie prądu jest nieporównywalnie większe niż pompy obiegowej, trudno uzyskać jednakowy i stabilny rozkład temperatury zwłaszcza w dużym pomieszczeniu no i cena dobrej klasy sprzętu nie należy do najsympatyczniejszych ;)

Podjąłem decyzje o montażu więc będę się mógł podzielić obserwacjami - ku pomocy albo przestrodze innych Forumowiczów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 1 month później...

Najlepiej jest odwrócić PC i zrobić z niej klimatyzator. Ale (tu muszę zgodzić się z TB) wykorzystywanie WM do chłodzenia nie jest dobrym pomysłem.

Natomiast wykorzystanie DZ jako glikolowe GWC jest b.mało efektywne. Jakby mieć dostęp do jakiś dużych parowników i spiąć je w szereg w sporym kanale, oczywiście hobbystycznie "własnymi ręcami", delikatne zbicie temp. jest możliwe.

Generalnie jak byś miał komuś za to zapłacić to nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy dziala u mnie gruntowa pompa ciepła na glikolowym gwc. Na razie grzeję chałupę:) a jak będą się miały sprawy przy chłodzeniu latem, to czas pokaże.
W XXI wieku gruntową montują?

 

Pompa ciepła jest urządzeniem odwracalnym. Transportuje ciepło z temperatur niższych do wyższych. Parowanie ( dolne źródło ) można podgrzewać, co nie jest najbardziej efektywne, lub obniżać ciśnienie, co jest efektywniejsze.

Górne źródło, im mniejsza temperatura tym lepiej dla efektywności. Dlatego, nie łączy się ogrzewania domu i cwu w jednym.

Najekonomiczniej i najbardziej komfortowo jest chłodzić kanałówką, a ogrzewanie, to mariaż kanałówki z podłogowym elektrycznym.

Niestety, takie rozwiązanie ma swoją ogromną i podstawową wadę: Jest bardzo proste w wykonaniu i bardzo tanie ( tańsze od instalacji na węgiel) Dlatego tak znienawidzone, przez ciepłowników, sprzedawców, producentów systemów ogrzewania.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,W XXI wieku gruntową montują?"

 

Abstrahując od ceny, nie wymyślono lepszej technologii dla klimatu na wschód od Wisły.

 

Przecież obniżanie ciśnienia jest efektywniejsze od podgrzewania. A ogrzewanie czy chłodzenie bezpośrednie, jest efektywniejsze, bo niższa temperatura jest DZ. Gruntowe pompy, to porażka, nawet gdyby były tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruntowe pompy, to porażka, nawet gdyby były tańsze.

To chyba wszystkie pompy są porażką w myśl zasady:

Mnie uratował inventer
Przecież to w Polsce nie zadziała ! Były już próby robione od 1998 roku! To zamarznie!!!

17 lat badań inwentorów to chyba już jakaś porażka.

Gruntowe nie, inwertory nie to chyba zostały już tylko inwertey.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W XXI wieku gruntową montują?

 

Pompa ciepła jest urządzeniem odwracalnym. Transportuje ciepło z temperatur niższych do wyższych. Parowanie ( dolne źródło ) można podgrzewać, co nie jest najbardziej efektywne, lub obniżać ciśnienie, co jest efektywniejsze.

Górne źródło, im mniejsza temperatura tym lepiej dla efektywności. Dlatego, nie łączy się ogrzewania domu i cwu w jednym.

Najekonomiczniej i najbardziej komfortowo jest chłodzić kanałówką, a ogrzewanie, to mariaż kanałówki z podłogowym elektrycznym.

Niestety, takie rozwiązanie ma swoją ogromną i podstawową wadę: Jest bardzo proste w wykonaniu i bardzo tanie ( tańsze od instalacji na węgiel) Dlatego tak znienawidzone, przez ciepłowników, sprzedawców, producentów systemów ogrzewania.

W XXI wieku montują pompy ciepła nad głową? (jak inaczej nazwać te kanałówki?) U mnie stoi normalnie na podłodze.

Człowieku, czy Ty masz chociaż dom, rodzinę? Samo podgrzanie c.w.u. to więcej niż połowa kosztów ogrzania domu w ciągu roku. U mnie świetnie współpracuje gruntowa pompa ciepła z grzałką elektryczną w jednym zbiorniku.

Wiesz co to w ogóle jest warstwowy rozkład temperatur? Wirujący zład?

Co do kosztów...Własna twórczość, ogrzewanie podłogowe, zbiornik c.o/c.w.u, grzałka elektryczna, pompa ciepła zamknęło się w 13 tys zł, można jeszcze doliczyć całe glikolowe gwc, 700zł koparka, materiały 600zł, nagrzewnica/chłodnica wstępna 1700zł, glikol 300zł.

 

Pewnie usłyszę:

 

''W tym przypadku kanałówka sprawdziłaby się najlepiej''

 

Prosta zasada, tam gdzie mało trzeba na ogrzewanie, tam jeszcze mniej na chłodzenie.

 

Drugi sezon wentylacja z gwc, do lipca wszystko ok, kiedy zaczęły się upały po tygodniu gwc się po prostu przegrzał. Przekazanie ciepła i wyrównywanie temperatur w gruncie to bardzo powolny proces. Pompa ciepła ma tutaj zadanie stabilizacji temperatury.

Dziś temperatury gruntu na 2m trochę drgnęły do góry z +3 do +4. Po 2h 6KW pompa 200m wymiennika liniowego pracuje na temp. +1/-3. W całym obiegu jest około 80litrów glikolu. Ze względu na dużą moc chłodniczą (4,5KW) zmiany temperatury 80 litrów nośnika są widoczne od razu.

Są takie spece, które twierdzą, że muszę uważać, bo zamrożę grunt i przez całe lato nie zdąży mi się to rozmrozić:)

Pompa podłączona od początku minionego grudnia, obliczeniowo do tej pory wypompowałem z gruntu około 3420kwh energii a pojemność cieplną gruntu szacuję na kilkukrotnie wyższą niż potrzeby domu.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Podbijam temat

Mam pompę z pionowym dz, wentylacje mechaniczną i chłodnice kanałową podpiętą na nawiewie. Tyle że nie jest podpięta pod dz pompy. Wiem że jest potrzebna pompka obiegowa, odpowietrznik, zawór zwrotny... Mógłby ktoś obeznany opisać jak to połączyć, gdzie co ma być, jakie rurki miedź czy zgrzewane? Ma to działać tylko latem. Centrala wentylacyjna to air pack 400. Nie liczę na niewiadomo co ale skoro już mam większość kiedyś tam kupioną to bym skorzystał. Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...