Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna w projektowanym budynku.


Recommended Posts

Witam,

 

jestem na etapie adaptacji projektu budynku mieszkalnego, w którym planuję instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Chciałbym się dowiedzieć na co zwrócić już uwagę na tym etapie aby wyeliminować zbędne wydatki oraz błędy.

Adaptowany budynek będzie jednopiętrowy o powierzchni użytkowej 95 mkw, bez garażu, ogrzewany kotłem gazowym kondesacyjnym

jednofunkcyjnym z zasobnikiem (ogrzewanie podłogowe).

 

Z tego co udało mi się dotychczas przeczytać to:

a) mogę zrezygnować z komina wentylacyjnego,

b) w kuchni zamiast tradycyjnego okapu planuję pochłaniacz (powiązane z pkt a),

c) planuję zamontować część okien nieotwieralnych typu fix

d) spodziewam się, że przy takiej powierzchni użytkowej oraz zastosowaniu WM możliwe będzie zastosowanie kotła o mocy poniżej 21 kW, co

pozwoli zastosować koncentryczny przewód powietrzno - spalinowy wyprowadzony z kotłowni przez ścianę. To z kolei oznacza możliwość

rezygnacji komina spalinowego.

 

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę przy WM? Jak wygląda wentylacja kotłowni, w której będzie kocioł oraz reku?

Czytałem jeszcze coś o zachowaniu w drzwiach szczelin wentylacyjnych. Może ktoś przybliżyć ten temat?

 

Z góry dzięki za wszelkie uwagi i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do punktów;

a) musisz zrezygnować Nie wolno łączyć WM z naturalną. Chyba że zamurujesz w kominie wszystkie kratki, ale jaki to ma sens?

b) oczywiście pochłaniacz, nie okap. Szczerze to nawet bez okapu jest ok, użytkuję właśnie taką kuchnię.

c) fixy jak najbardziej. Jeśli to piętrowy dom, to na piętrze otwierane, wygodniejsze mycie od wewnątrz niż z drabiny. No i tarasowe.

d) przy takiej powierzchni, nawet ocieplony "na normę", będzie potrzebował kotła do 14-16 KW. Żadnego komina w domu nie potrzebujesz. Jeśli dobrze ocieplisz, to może rozważ grzanie prądem, koszt instalacji żaden, oczywiście bieżące rachunki będą wyższe, ale to pokaże OZC.

Oczywiście drzwi wewnętrzne z podcięciami wentylacyjnymi, umożliwiającymi swobodny przepływ powietrza. Takie drzwi wykonuje praktycznie każdy producent, trzeba to tylko uwzględnić przy zamawianiu drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem na etapie adaptacji projektu budynku mieszkalnego, w którym planuję instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Chciałbym się dowiedzieć na co zwrócić już uwagę na tym etapie aby wyeliminować zbędne wydatki oraz błędy.

Adaptowany budynek będzie jednopiętrowy o powierzchni użytkowej 95 mkw, bez garażu, ogrzewany kotłem gazowym kondesacyjnym

jednofunkcyjnym z zasobnikiem (ogrzewanie podłogowe).

 

Z tego co udało mi się dotychczas przeczytać to:

a) mogę zrezygnować z komina wentylacyjnego,

b) w kuchni zamiast tradycyjnego okapu planuję pochłaniacz (powiązane z pkt a),

c) planuję zamontować część okien nieotwieralnych typu fix

d) spodziewam się, że przy takiej powierzchni użytkowej oraz zastosowaniu WM możliwe będzie zastosowanie kotła o mocy poniżej 21 kW, co

pozwoli zastosować koncentryczny przewód powietrzno - spalinowy wyprowadzony z kotłowni przez ścianę. To z kolei oznacza możliwość

rezygnacji komina spalinowego.

 

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę przy WM? Jak wygląda wentylacja kotłowni, w której będzie kocioł oraz reku?

Czytałem jeszcze coś o zachowaniu w drzwiach szczelin wentylacyjnych. Może ktoś przybliżyć ten temat?

 

Z góry dzięki za wszelkie uwagi i sugestie.

 

witam

 

oczywiście wentylacja w kotłowni z kotłem fazowym musi być grawitacyjna

no i jeszcze wentylacja grawitacyjna w garażu jeżeli takowy będzie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...