Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OZC i modernizacje systemu ogrzewania


aki007

Recommended Posts

witam

Mieszkam 2 lata w nowo wybudowanym domu, wydawalo mi sie ze odrobilem prace domowa i zaplanowalem wiekszosc rzeczy w domu starannie, ale po tym okresie sadze, ze chyba przekombinowalem oraz ,ze jest cos w stwierdzeniu, ze pierwszy dom dla wroga itd

 

Mam kotlownie opalana na wegiel, zwykly piec zasypowy 17 kW + bufor 1000l. To rozwiazanie nie sprzwdza sie u mnie, gdyz pozno , koncze prace, bufor nie wytrzymuje , tyle czasu - ile sadzilem, Zatem palic musze codziennie - co jest czasami niemozliwe. A dodatkowo w kotlowni jestem ze 20 razy, przez kilka godzin.

Mam 25 cm na scianach + 20cm w podlodze +30 welny na dachu. Wlasnie chce wstawiac grzalki do bufora na II taryfe.

Jak zmienic kotlownie, aby byla bardziej zautomatyzowana i w co pojsc, prad - ale jakie to sa koszty, czy przerobic piec na z podajnikiem?

Jakosc wegla u mnie katastrofalna, za 800zl wegiel z syberii, po ktorym zostaje pelno spiekow i popiolu. Lepszy za 1000zl + transport kilka stuwek. Drewno u lesnika na zapisy.

Moze ktos zrobilby OZC i przeliczylby "ile realnie" zuzywa chalupa. Bo dochodza mnie sluchy, ze w moim przypadku opalanie weglem, tylko o kilka stowek jest tansze od pradu????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili zasypuje piec okolo 15 kg wegla, rozpalam od gory wsad drewnem. Jest dmuchawa , ale jej nie uzywam. Na poczatku drzwiczki na dole musza byc zamkniete bo sie dypci, pozniej otwarte, ale lekko, jak temp , za wysoka zamkniete itd

reguluje temp, otwierajac mniej lub wiecej drzwiczki, inaczej albo gasnie albo wode w piecu zagotuje albo puszcze cieplo kominem, a bufora nie naladuje.

Jak nie mam czasu dogladac pieca, zasypuje na maksa ustawiam temp, dmuchawe i niech sie dzieje co chce......

tylko wtedy, wegiel zostaje nie dopalony. to tak w skrocie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi tu głęboko nie pasuje, kotły zasypowe to dolniaki, je trzeba od dołu rozpalać, może dlatego kopci, prycha i wali spieki, bo na siłę palisz od góry w dolniaku, a po drugie, jak to możliwe że bufor 1000L nie nadąża z odbiorem mocy z kotła ?? czyżbyś miał niepotrzebną dmuchawę a nie miał wymaganej pompki CO ?? Edytowane przez mxxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam sie . ale wydaje mi sie ze zasypowe moga byc dolniaki i gorniaki. Ja mam dolniaka.

Jak pale w nim jak w normalnym dolniaku, zostaja spieki i resztki wegla. Jak zapale go od gory wegiel wypala sie idealnie.

Bufor laduje grawitacyjnie, pompa CO jest.

Jak laduje bojler CWU temperauta rosnie , nawet powyzej 95C na piecu, jak wylacze CWU, bufor laduje sie stabilnie od samego poczatku do konca.

Dlatego nie wlaczam CWU o no nagrzewa sie grawitacyjnie , bez pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu sa zdjecia instalacji, bo nie moge z nia dojsc do ladu.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/817eaf25e2bcf60d.html

 

Wiem, ze jest kilka bledow, ktore musze poprawic, ale jeszcze nie wiem czy to wszystkie.

1. Za male naczynie wzbiorcze okolo 15l (na moje oko) powinno byc 50l

2. na obiegu kotlowym, brak zaworu kulowego, tylko klapowy przez co temperatura powrotu jest za niska, po mimo zaworu termoregulacyjnego

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/39f38a1e05dd6c0a.html

3. u gory, miedzy piecem i naczyniem wzbiorczym znajduje sie zawor klapowy (jeszcze nie wiem, po co)

 

Jak ktos zauwazy, jeszcze jakies bledy bede wdzieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawaj więcej zdjęć oraz schemat połączeń, bo masz to wszystko jakoś dziwacznie podłączone, z tego co wkleiłeś nijak się nie da rozeznać

 

PS byłeś już w wątku o buforze ??

 

Czytalem, wiele miesiecy......

instalacja jest wedlug tego schematu

http://www.atmos.cz/poland/images/zapojeni/13.gif

tam gdzie 18 zawor klapowy, instalacja w systemie otwartym,

tam gdzie 16 zawor trojdrozny z silownikiem + sterownik.

Pompa CO podpieta do sterownika zaworu trojdroznego, sterownik ma temp we (przed zaworem)

temp wy za zaworem

temp powrotu

stereownik: http://www.termoeko.com/Sterownik_regulator_zaworu_mieszajacego_pompy_ST_430_TECH-235.html

 

 

temp we - rura od bufora gorny krociec

temp za zaworem - za zaworem trojdroznym

temp powrot - powrot z podlogowki

 

w piecu sterownik kotla , obslugujacy 2 pompy:

pompa obiegu kotlowego Co oraz CWU

Rozpalam piec, od razu wlacza sie pompa obiegu kotlowego. Pompa CO chodzi niezaleznie od pieca, w zaleznosci od ustalonych temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...