Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanał wentylacyjny


Recommended Posts

Mam komin na środku chałupy /kanał dymowy + kanał wentylacyjny/. W kanale wentylacyjnym są dwa otwory /z kratkami/ naprzeciw siebie. Jest to jedno pomieszczenie. Przyszedł kominiarz i okazało się, że w tym kanale nie ma ciągu. Kazał zamurować jedną kratkę /otwór/. Nie jest to duży problem, komin jeszcze nierozliczony, murarze poprawią, ale oni twierdzą, że tak właśnie się robi.

Jak to właściwie jest? Jeden kanał - jeden wlot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak właśnie jest, jedna kratka jeden przewód, na każde pomieszczenie osobny przewód wentylacyjny (za wyjątkiem pokoi, chyba że chcesz - chociaż ostatni aneks do PN która mówi o wentylacjach przewiduje ile powietrza ma zostać odprowadzone pośrednio lub bezpośrednio z pokoi).

Nie masz się nad czym zastanawiać, a jeżeli masz nierozliczonych murarzy to proponuję policzyć czy z każdego pomieszczenia (kuchnia, łazienka, pralnia, WC, garaż, spiżarka czy inne pomocnicze pomieszczenia) jest osobny przewód wentylacyjny - dla własnej wygody w późniejszym użytkowaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aru nie, są dwie kratki na jednym przewodzie w dwóch różnych pomieszczeniach (przebite na wylot) dlatego jedną trzeba zamurować, żeby nie doszło do sytuacji gdy powietrze zamiast iść do przewodu kominowego i ponad dach przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego. Taka sama sytuacja gdy na jednym przewodzie są dwie kratki ale na różnych kondygnacjach (chyba że blok i system wentylacji zbiorczych- ale to inna bajka)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli murowany z cegły : 0,14x0,14 m, jeżeli okrągły z pustaczków wentylacyjnych: fi 0,15 m, systemowe: zależy jakie ma producent.

To zalecane i najczęściej stosowane.

Jeśli chodzi o przepisy: (DzUNr 75 poz 690 - Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie)

par. 140 ust. 5

przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...