Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna w domu ze stropami żelbetowymi


Recommended Posts

Witam.

 

Miałem od razu tutaj dać rysunki mojego domu z już naniesioną przeze mnie wizualizacją poprowadzonych rurek do WM, ale nie bardzo wiem, jak to ma wyglądać w domu ze stropami żelbetowymi...

Bo tak:

-jak jest dom z poddaszem i stropem z desek, to wszystko niby proste - rury w stropie na parterze (i tak jest sufit podwieszany) a na piętrze po skosach (w wełnie?)

- jak jest jakaś teriva to... to już nie wiem, jak ludzie robią, bo nie lubie tego typu stropów...

- no ale jak to zrobić, jak mam strop żelbetowy? Skąd moje pytanie? Już wyjasniam.

 

Tutaj jest jakis przykładowy rysunek rozmieszczenia anemostatów w budynku.

oix1g1.jpg

 

Jak widać, rurki biegną centralnie przez pomieszczenia, po skosie, jak tam im wygodniej.

 

1. W takim wypadku co, zostaje tylko sufit podwieszany w każdym pomieszczeniu ??

2. Wyciągi i nawiewy musza być gdzieś specjalnie umiejscowione (nad oknem, nad stołem, na środku pomieszczenia?

3. Czy można dawać kolanka 90 stopni/zginać rury pod tym kontem w większej ilość, czy najlepiej, jak rury sa w miare proste?

 

Przyznam się szczerze, że nie bardzo wiem, jak na te pytania sobie odpowiedzieć. Chcę mieć wentylacje mechaniczną, ale jeśli ma się ona wiązać z pokryciem 200 metrów sufitów lanych gips kartonami na całej powierzchni, to nie bardzo mi się to usmiecha...

 

Dopuszczam do wiadomości, że te rury trzeba zakryć i prowadzimy je po kątach ścian. Czy w takim wypadku anemostaty mogą być np centralnie na środku jednej ze ścian pomieszczenia, a nie jakoś na środku sufitu???

 

Z góry dziękuję mądrzejszym ode mnie nad pochyleniem się nad tematem. Skorzystam pewnie nie tylko ja.

 

PS. zna ktos jakiś mądry poradnik o zasadach tworzenia WM z głową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest drobiazgowo opisany w kilku wątkach.

W skrócie...

Płaskie prostokątne kanały na podłodze piętra na potrzeby wentylacji parteru.

Przepusty w stropach (np, rura fi 160, bo ma 150 wewnątrz) które jednocześnie są puszkami rozprężnymi.

Kanały w 5cm warstwie technologicznej styropianu na tej podłodze.

Ewentualna podłogówka nad kanałami...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest drobiazgowo opisany w kilku wątkach.

W skrócie...

Płaskie prostokątne kanały na podłodze piętra na potrzeby wentylacji parteru.

Przepusty w stropach (np, rura fi 160, bo ma 150 wewnątrz) które jednocześnie są puszkami rozprężnymi.

Kanały w 5cm warstwie technologicznej styropianu na tej podłodze.

Ewentualna podłogówka nad kanałami...

 

Adam M.

 

Ja tak wlasnie planuje, ale ... jest problem:

Wentylacje mechaniczna dla budowanego własnie budynku mieszkalno-użytkowego.

Na parterze gabinet stomatologiczny. Na pietrze pokoje mieszkalne.

Oczywiście dwa osobne systemy WM.

Przewody wentylacyjne dla gabinetu (np. prostokątne kanały albo uniflex+) chce umieścić w warstwie technicznej na stropie pod płytą ogrzewania podłogowego pietra.

Nic nadzwyczajnego, rozwiązanie, mniemam często praktykowane.

Niestety kierownik budowy kategorycznie się sprzeciwia ze względu na przepisy bhp i problemy ze sanepidem.

Napisał miedzy innymi:

 

1. Przewody wentylacyjne muszą być wykonane z materiałów niepalnych.

2. Muszą mieć dokument potwierdzający dopuszczenie do stosowania w budownictwie, np. znak CE.

3. Projektant i wykonawca wentylacji mechanicznej musi przemyśleć sposób czyszczenia przewodów wentylacyjnych.

4. Czyszczenie okresowe musi być w przyszłości udokumentowane.

 

Ma racje?

Czy spotkał się ktoś z takim problemem?

Mógłby się ktoś odnieść się do tych punktów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zrobić na stropie, w warstwie styro, pod posadzką

 

Aha, no w sumie o tym nie pomyślałem.

 

Problem jest drobiazgowo opisany w kilku wątkach.

W skrócie...

Płaskie prostokątne kanały na podłodze piętra na potrzeby wentylacji parteru.

Przepusty w stropach (np, rura fi 160, bo ma 150 wewnątrz) które jednocześnie są puszkami rozprężnymi.

Kanały w 5cm warstwie technologicznej styropianu na tej podłodze.

Ewentualna podłogówka nad kanałami...

Adam M.

BYć może jest opisany, ale jak znaleźć konkretnie ten, w którym to (być może nawet Ty) ładnie opisałeś? Sam wiesz, jaki czasami jest offtop w tematach...

 

Czyli kanały układam bezpośrednio na stropie jakby w warstwie styropianu, który służy jako izolacja stropu piętra. A podłogówka na kanałach? Nie kłoci sie to ze sobą chyba nawet bardzo. Bo nawet jeśli się podłogówka trochę wychłodzi to i tak nawiew odda powietrze nagrzane... Tak sobie to tłumacze...

 

A ostre zakręty nie szkodza wydajności reku?

 

Adamie, może mniej więcej wiesz (być możę to Twój wątek) gdzie ładnie to jest opisane?

 

3. Projektant i wykonawca wentylacji mechanicznej musi przemyśleć sposób czyszczenia przewodów wentylacyjnych.

4. Czyszczenie okresowe musi być w przyszłości udokumentowane.

Pozdrawiam

 

Ja się nie znam, ale nawet Twój przedmówca kiedyś wspomniał, że chyba nikt nie czyści kanałów wentylacji grawitacyjnej, a przynajmniej ja nigdy o tym nie czytałem i nikogo takiego nie znam... Twoje punkty wydaja mi się nadinterpretacją albo wymysłem urzędniczym (wiem jak potrafią nadinterpretowac rózne przepisy, bo mam z tym na co dzień do czynienia. Zreszta pewnie jak każdy z na...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem są takie wymogi opisane w przedmiarach więc trzeba się tego trzymać bez znaczenia czy ma to sens czy nie, co do niepalności to ma koleś rację więc zrób ze stalowych i się odczepi, znaczek ce dostaniesz nawet na trawe w ogrodzie jak będziesz chciał

na koniec kierbud nie może sobie wymagać co mu pasuje tylko ma pilnować wykonania inwestycji zgodnie z projektem i sztuką, inaczej mówiąc jeżeli w dokumentacji nie masz o tym słowa to powiedz mu by się pałował albo zmień na innego, do opola za daleko więc w tym temacie nie pomogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem są takie wymogi opisane w przedmiarach więc trzeba się tego trzymać bez znaczenia czy ma to sens czy nie, co do niepalności to ma koleś rację więc zrób ze stalowych i się odczepi, znaczek ce dostaniesz nawet na trawe w ogrodzie jak będziesz chciał

na koniec kierbud nie może sobie wymagać co mu pasuje tylko ma pilnować wykonania inwestycji zgodnie z projektem i sztuką, inaczej mówiąc jeżeli w dokumentacji nie masz o tym słowa to powiedz mu by się pałował albo zmień na innego, do opola za daleko więc w tym temacie nie pomogę :)

 

Dzięki. Tylko jak przeskoczyć punkt 3 i 4?

Te przepisy to fakt (tylko już mnie nie pytajcie gdzie był ten §)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten kierbud SPOTKAŁ KIEDYŚ kogoś, kto czyścił wentylację w domu jednorodzinnym czy w przychodni dentystycznej?

 

Od lat na tym i na innych forach szukam takiej osoby!

 

Ja wiem, że są systemy wentylacyjne, które się czyści.

IDZIE FACET TAKA LUTNIĄ ZE SZCZOTĄ I ZAMIATA.

Są też takie fajne filmiki co pokazują robocika ze szczotą w kanale...

Tyle, że to nie są TAKIE obiekty!

 

W wentylacji jest ciągła wymiana powietrza i nie jest to RECYRKULACJA!

 

Ale jak trzeba, to...

DA SIĘ system tak zaprojektować, że lutnie z rewizjami co kawałek na hakach podwiesi się do sufitu.

Wnętrza będą wyglądały jak bunkier czy stalownia jakiej huty, ale skoro trzeba...

 

JEST JAKAŚ PRZYCHODNIA AKURAT TAK BUDOWANA?

GDZIE? Wskaże ten kierbud?

 

System wentylacyjny ma filtry EU3.

Filtry się wymienia.

WSZYSTKO, co przez nie przeleci wydmuchuje się puszczając system na MAX na 5 minut.

Te kanały, jak się nie spier... roboty, są zawsze SUCHE!!!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atesty i certyfikaty....

Szczególnie - na NIEPALNOŚĆ kanałów blaszanych....

No, można...

 

Prosimy producenta o ATESTOWANIE potrzebnej nam partii i PŁACIMY ZA TO!

Producent znajduje odpowiednią jednostkę naukowo-badawczą z uprawnieniami i zleca...

Atestujący wdraża procedurę sprawdzającą w tym starzeniową (czy się nie zapalą po jakimś czasie starzenia).

Zwykle jest to 1000 godzin po 150zł godzina laboratoryjna.

(inne przepisy taki tok badań NAKAZUJĄ)

I wychodzi nam 1mb kanału z atestem po jakieś 999zł.

 

Przerabiałem to nieraz.

Obudowa kamery do warunków "trudnych", przemysłowych - 1000zł.

TA SAMA obudowa dla strefy Z1 ale atestowana - 86000zł netto.

 

Można...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźmy sobie, że jest tam wentylacja grawitacyjna...

Też potrzebny atest niepalności na kanały murowane z cegły?

A co z ich czyszczeniem?

A TAKIE kanały często działają jak chcą.

Raz w jedną raz w drugą stronę i bywa, że zamakają od deszczu...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten kierbud SPOTKAŁ KIEDYŚ kogoś, kto czyścił wentylację w domu jednorodzinnym czy w przychodni dentystycznej?

 

Adam M.

 

Nie, ale zna rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. W § 39 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia nakłada się obowiązek okresowego czyszczenia lub (te słowo LUB może tu być kluczowe!) przeglądu instalacji i urządzeń wentylacji mechanicznej i klimatyzacji oraz przechowywania dokumentacji, która to potwierdza.

Inne przepisy z prawa budowlanego (nie pytajcie jakie paragrafy) nakazują projektantowi i wykonawcy budowę tych instalacji w taki sposób, żeby późniejsze czyszczenie było możliwe (klapy rewizyjne itd.)

Kierbud proponuje przeprowadzenie tej instalacji pod stropem parteru. Tylko, że ja tak nie chcę. Więc pytam się grzecznie, czy ktoś już tak miał.

Pzdr

 

Ps. Zapraszam Pana Adama do skrzynki mailowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzację się czyści i odgrzybia OBOWIĄZKOWO!

Wentylację - przegląda, konserwuje, czasem przedmuchuje jak uznamy, ze warto.

Książkę konserwacji się prowadzi tak, jak dla wielu innych instalacji.

 

Klimatyzacja to problem legionelli...

DLATEGO oblig czyszczenia, zwykle totalnie olewany, dopóki się co nie stanie.

Czy ktokolwiek odgrzybia skraplacz sprężarki lady chłodniczej w byle sklepie?

A powinien, jak w tym wnętrzu spędza połowę życia...

Nie wiedzą, nie myślą.... nie odgrzybiają....

 

Belki chłodzące NIE MAJĄ PRAWA się rosić, to ich problem nie dotyczy.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Ifarrg, że Ci wlazłem z butami w Twój wątek :wiggle:

Luz, tak działa większość for. Ważne, że masz info, które chciałeś mieć. Ja jak już będę wiedział wszystko, wrzucę do 1 posta, może komuś się przyda i obędzie sie bez szukania.

 

Jak chcesz, mogę Ci przesłać excela i rzuty z przepustami z mojej czałupy.

Tyle, że ja też amator :)

Ciekawie się zapowiada Twój dziennik.

Pzdr.

 

Będę niezmiernie wdzięczny. Zawsze to jakiś start łatwiejszy. Mnie w chwili obecnej głównie chodzi o przepusty gdzie i co, żeby w stropie zostawić, ale jak będe miał szerszy plan to tylko lepiej dla mnie ;) . A dziennik? Sam się go boję, co będzie dalej. Jak wszyscy chciałbym, żeby wszystko wyszło jak najlepiej. A żeby tak było, trzeba szukać wiedzy, gdzie się da. Bo już doświadczyłem tego, że jak coś się komuś nie powie, to zlewka totalna i robią jak chcą/umieją/wg widzimisię własnego/bez pomyślunku/etc/etc...

 

Ifarrg

 

Poszukaj "o wentylacji - co i po co" oraz "o wentylacji mechanicznej"

Będzie łatwiej ruszyć problem dysponując pełną wiedzą.

Zobacz też "obrzęd gromniczny", bo sporo wyjaśnia.

 

Adam M.

 

Dzięki śliczne, szukać zaczynam. Potem zrobie jakis plan i go tutaj wrzucę. Liczę na weryfikacje moich wypocin wg chęci i czasu weryfikatorów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę, kompendium wiedzy jest niezłe i chwała piszącym, że się dzielą informacjami. Ja z tego czerpię garściami, ale wszystkiego sam i tak człowiek nie wymyśli od razu, żeby dobrze było, a eksperymentować na własnym domu trochę drogi gips. Więc bogatszy o wiedzę chciałbym skonsultować moje przemyślenia z Wami, mądrzejszymi 100 razy ode mnie .

 

Pokrótce. Mój dom to:

- 220 m2

- dwa stropy żelbetowe

- 2 pełne pietra (bez skosów)

- silikaty drążone 24 cm ściany zewnętrzne i nośne

- silikaty pełne 12 cm ściany działowe

- dach 4 spadowy bez okien dachowych

 

W projekcie mam wentylacje grawitacyjną. Chcę mechaniczną.

W projekcie mam kocioł na ekogroszek. Chciałbym pompę ciepła. Jaką - powietrzną czy gruntową? Melodia przyszłości. W chwili obecnej nie wiem, na jaka będzie mnie stać.

W projekcie mam kominek i chcę kominek. Drogo? Wiem, ale uważam, że trzeba mieć alternatywę dla prundu. A kominek jest taką alternatywą oraz ew. w pomaganiem w -20 stopniach.

 

Zaczniemy od podstaw, czyli od rozmieszczenia urządzeń w pomieszczeniu technicznym, anemostatów itp.http://imageshack.us/a/img62/6379/v2nr.jpg

Opis.

1 . Pomieszczenie ma drzwi zewnętrzne (miała być kotłownia). Nie musi ich być, ale dobrze by było, gdyby były. To samo z oknem. Fiks. Pytanie. Czy wyrzutnia może być w tym miejscu, gdy jest okno fiks i drzwi zewnętrzne? Drzwi używane będa sporadycznie.

 

2. . Czerpnia od strony północnej. Czy może być na rogu domu nad lub obok bramy garażowej??? (nie planuję GWC)

 

3. Czy w schowku pod schodami musi być wyciąg? Chyba wg norm musi być, ale czy jest tam potrzebny? To będzie mała spiżarka.

 

4. Czy w garażu muszę mieć went. grawitacyjną? Jelsi tak, to czy muszę ją ciągnąc aż do dachu?

 

5 Czy dawać wyciąg w wiatrołapie

 

6. Co sądzicie o rozmieszczeniu nawiewów/wywiewów?

 

7. Co sądzicie o rozmieszczeniu sprzętów w pom. gosp? Gdzie ew. dać odkurzacz centralny? Tam czy garaż?

 

Z góry dziękuję za pomoc wszystkim chętnym do pomocy

 

wentylacja parter.JPG

Edytowane przez Ifarrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że zadanie domowe odrobiłeś solidnie!

 

Czerpnia i wyrzutnia - ok.

Schowek zrób tak, że drzwi podcięte na 1cm a pod sufitem kratka. Tam się nie "mieszka".

Garaż raczej na grawitacji. Kratka przy podłodze i druga przy suficie. Nie ocieplaj ściany między garażem a domem.

Straty domu to ogrzewanie garażu do niewielkiego plusa. BEZ cudów, grzejników itp.

Nawiewy/wywiewy ok. Na wyciągniętą rękę od ściany.

W wiatrołapie (jak szczelny) dałbym i nawiew i wywiew.

Jak nieszczelny - starczy wywiew.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

 

Doprecyzujmy.

 

1. Okno typu fix nie przeszkadza w tym, żeby zrobić koło niego wyrzutnie?

 

2. Kratka w spiżarce wykuta w ścianie i skierowana na zewnątrz? Czy do środka? Może głupie pytanie, ale..

 

3. Garaż - to samo pytanie, co przy spiżarce, tylko co, obie kratkii na ścianie zewnętrznej, jakoś po przeciwległych stronach czy jak? Tego jeszcze nie rozgryzałem

 

4. Garaż dalej. Nie będzie grzejników, nie będzie podłogówki. Ma być więcej niz zero, powiedzmy po części z ciepła ziemi. W projekcie jest ocieplenie ściany między domem 5 cm. Mam silikaty, to dość chłonny materiał jeśli chodzi o ciepło. Jak nie ocieple, to w zimniejsze dni nie będzie się tam skraplać rosa na ścianach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie przeszkadza DLATEGO że fix.

2 Kratka spiżarki oczywiście do wnętrza domu.

3. Kratki garażu oczywiście na zewnętrznej ścianie.

5. Otynkuj grubo (ze 4cm) Tynkiem perlitowym.i ZAPOMNIJ o tym problemie.

 

Poczytaj co o perlicie.

Przyda się w wielu miejscach.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

4. Garaż dalej. Nie będzie grzejników, nie będzie podłogówki. Ma być więcej niz zero, powiedzmy po części z ciepła ziemi. W projekcie jest ocieplenie ściany między domem 5 cm. Mam silikaty, to dość chłonny materiał jeśli chodzi o ciepło. Jak nie ocieple, to w zimniejsze dni nie będzie się tam skraplać rosa na ścianach?

 

Wykraplania w garażu na pewno nie będzie, jeżeli już to w pomieszczeniach ogrzewanych przyległych, ale jak zwiększysz opór ciepła na ścianie np. korzystając z rady adam_mk to nie będzie kłopotu, chociaż nie wiem czy nie prościej te 5cm styropianu przykleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...