Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkład kominkowy bez doprowadzenia powietrza- jak dorobić?


Jacek1986

Recommended Posts

Niestety mój wkład kominkowy nie posiada doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz. Dom jest podpiwniczony i pod kominkiem mam wyciągniętą rurę z piwnicy więc mogę doprowadzić tą rurą świeże powietrze z pola. Tylko tu mam pytanie- czy w żeliwie można wiercić? I czy takie doprowadzenie powietrza pomoże w paleniu.

Wydaje mi się, że gdy w pomieszczeniu (67 metrów sześciennych) temperatura sięgnie ok. 21 st C to spalanie jest jakby wolniejsze- jakby brakowało tlenu.

Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1 kg drewna do spalenia potrzebuje w zależności od fazy spalania tlenu zawartego w 5 - 15 m3 powietrza. Powiedzmy że jest to średnio 10 m3.

Średnio jednego wieczoru spalasz pewnie w kominku ok. 5-10 kg drewna. No to policz teraz przy swojej kubaturze ile powietrza Ci zostaje w domu ... :rolleyes: wychodzi że nic ... no to nic to nie całkiem prawda, bo powietrza to wchodzi Ci pewnie przez czerpnię ciągniętą z piwnicy każdą możliwą szparą w piwnicznych oknach, drzwiach i wentylacją. Ten moment, który opisujesz to pewna granica, po przekroczeniu której ewidentnie zaczyna już brakować powietrza nawet tego "włażącego" do domu - ciśnienie w domu spada drastycznie a w kominku zaczyna się spalanie niezupełne z ograniczoną ilością tlenu. Wynikiem tego spalania jest powstawanie zamiast CO2 ogromnych ilości CO (tlenek węgla - czad) i spadek mniej więcej o połowę ilości energii (ciepła) powstałej przy procesie spalania. Spadek ciśnienia w domu powoduje tylko złe samopoczucie i uczucie zaduchu czy też "nieświeżości" powietrza. Natomiast teoretycznie jeżeli w tym momencie miałbyś cofkę w kominie spowodowaną np. jego przytkaniem, odlepieniem się kawałka sadzy w przewodzie dymowym, czy też niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, to zostawiając Twój kominek palący się w nocy, możesz już się rano nie obudzić. Twoja rodzina również.

Ewidentnie brakuje kominkowi w Twoim domu powietrza ... nie mówiąc już o domownikach ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...