Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP w parterówce


Mario430

Recommended Posts

Witam

Na początku byłem zdecydowanie na TAK. Natomiast teraz czytając różne fora nabieram co raz to więcej wątpliwości. Mam domek parterowy w stanie jak to nazwę na tę chwilę surowym całkiem otwartym (bez dachu jeszcze). Więc jest czas do namysłu i decyzji. Domek ma powierzchnię ok. 150m2 + wybudowany garaż 2-stanowiskowy o powierzchni ok. 40m2. Głównym ogrzewaniem będzie u mnie podłogówka gazowa, a kominek ma pełnić funkcję grzewczą, czy dogrzewczą w okresach przejściowych (jesień, wiosna) oraz rekreacyjnie nie wiem z okazji świąt i czegoś tam.

Wiadomym jest, że nie rozprowadzę powietrza grawitacyjnie do pomieszczeń z uwagi na odległość-niektóre odległe o 6-8m od kominka, więc w grę wchodzi turbina.

I teraz tak:

- czy jedynym rozwiązanie jest, że wyloty rur będą w sufitach pomieszczeń, czy można je sprowadzić jakoś niżej?

- przyjmując, że najprościej jest, że będą w suficie to czy siła wylotu będzie dostatecznie duża, że zdoła przebić się na dół pomieszczenia i ogrzać je całe, czy ciepło będzie tylko przy górze?

- czy mocno będą się brudzić wyloty?

- a co jeśli kominek nie jest używany, czy czasem tymi wylotami nie będzie napływać zimne powietrze i wychładzać pomieszczenia?

 

Może więc jednak darować sobie cały ten DGP i pozostać przy samym kominku.

Ciekaw jestem Waszych opinii przede wszystkim z doświadczenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Niedawno skonczylismy domek 75m2... salon+kuchnia, sypialnia duza, sypanialnia mala, pom. gosp, kibelek, wiatrolap

 

Zrobilismy w nim kominek Tarnavva Unica14kw + DGP na turbinie.

 

DPP jest w sypialniach oraz w kibelku - nawiewy w suficie

 

wszedzie jest cieplo (grzejemy tylko kominkiem, bo gazu narazie brak), wiadomo w salonie najcieplej, ale dzieki DPG w innych pomieszczeniach tez jest cieplo i dodatkowo to cieplo rozchodzi sie duzo szybciej niz bez DPG - wiem bo np dzis nie mialem pradu cala noc i polowe dnia.

 

- jesli chodzi o nawiewy to mozesz dac pewnie gdzie chcesz, ale to nie zmeini tego ze cieple powietrze zbierac sie bedzie pod sufitem, a umieszczniem wylotu gdzies nizej bedziesz tylko robil niepotrzebny wiatr w domu :) jak napalisz i podniesiesz reke do gory to bedziesz czul wyraznie cieplejsze powietrze niz na wysokosci powiedzmy metra - fizyka

 

- palimy jakos od polowy wrzesnia, nic sie nie brudzi narazie, ale to moze dlatego ze jeszcze zanim zrobilismy tynki to wklad byl przepalany "pare" razy - niby jakeis farby smierdzace mialy byc na wkladzie... jak nic nie czulem przy tych pierwszych paleniach...

 

- jak nie uzywasz kominka to mozesz zamknac doplyw powietrza z zewnatrz - ja mam takie dwie galki do tego celu na obudowie wkladu...

 

polecam mechaniczne DPG - bardzo pomaga w szybszym ogrzaniu pomieszczen

 

pozdr,

gozdek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim poradzą Ci fachowcy , kilka uwag zwykłego użytkownika . Ja mam dom z użytkowym poddaszem i grawitacyjnym DGP . System sprawdza się na piętrze , natomiast na parterze raczej średnio . Wymuszony niewiele poprawi , praw fizyki nie zmienisz .Szczególnie , że masz tylko parter i podłogówkę , więc tym większy dyskomfort . Teraz najważniejsza rzecz , czyli koszty . Jeśli masz duży budżet i chcesz zrealizować swoje marzenia to nie ma sprawy . Dobry wkład , obudowa i dobrze zaprojektowany wymuszony system , to ponad 15 K . Jeśli budżet napięty , chcesz mieć głownie nastrój np. przy świętach , to kup sobie zwykły marketowy wkład + prosta obudowa i będziesz zadowolony . Dopiero w trakcie eksploatacji kominka widzimy jego mankamenty , że brudzi w salonie , że trzeba sporo pracy z przygotowaniem drewna , że kłopotliwe jest dokładanie , że wcale nie takie tanie ogrzewanie . Decyzja należy do Ciebie . Powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki gozdek za info. A powiedz mi czy słychać turbinę jak pracuje i czy jak staniesz w pomieszczeniu to czujesz napływ tego ciepłego powietrza od góry? Mam nadzieję, że w stopy nie jest zimno :-). Piszesz, że masz wkład o mocy 14kW na powierzchnię 75m2, to jaki ja muszę mieć ..., chyba nie dwukrotnie większy... I jeszcze jedno małe pytanko o ile można. Brałeś do tego fachowców, czy robiłeś sam?

Pzdr

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na parę twoich pytań . Palę trzeci sezon z turbiną i wylotami w suficie . Nic się nie brudzi . Ciepełko równo rozprowadzane po całym pomieszczeniu . Czuć wyraźnie nawiew ciepłego jak staniesz pod kratką wylotu . Turbinę słychać - ale nie jest to jakiś wielki dyskomfort . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki gozdek za info. A powiedz mi czy słychać turbinę jak pracuje i czy jak staniesz w pomieszczeniu to czujesz napływ tego ciepłego powietrza od góry? Mam nadzieję, że w stopy nie jest zimno :-). Piszesz, że masz wkład o mocy 14kW na powierzchnię 75m2, to jaki ja muszę mieć ..., chyba nie dwukrotnie większy... I jeszcze jedno małe pytanko o ile można. Brałeś do tego fachowców, czy robiłeś sam?

Pzdr

Mario

 

Czesc,

 

turbine slychac, ale mam wrazenie ze im dluzej pracuje tym robi sie cichsza :) Jak wlaczam TV to nie slysze jej.

Nie jest to w zaden sposob uciazliwe...

 

ja przezornie zamontowalem sobie takze regulator transformatorowy w pom. gosp i moge sterowac predkoscia turbiny (ma forum jest opis jaki regulator kupic, cos kolo 250zl kosztowal), ale i tak jest caly czas na maxa ustawione bo tak jak pisalem po 15min nie slyszysz juz tego niby szumu

 

Jesli staniesz pod nawiewem to czuc gorace powietrze - w lazience moge wlosy suszyc (od turbiny do wylotu jest ok 1-1,5m)

W sypialniach juz nie ma az tak duzego ciesnienia jak w kibelku ale mozna tym jako tako sterowac poprzez wkrecanie i wykrecanie anemostatow.

Ja akurat mam wszedzie wyjete te dlawiki i cieple powietrze wpada swobodnie do pomieszczen bo madrze kazalem monterom dobrac dlugosci kanalow :).

 

Moj wklad to Tarnavva (pisana przez 2 V) Unica 14kW, moc nominalna to 9,5kW - cokolwiek to znaczy :)

 

U mojego kolegi od 5 lat dziala Tarnava (jedno V) 16kW, dom ma parterowy 110m2 z sufitem na wysokosci 4-5mm i wielkim oknem/szyba 2,5x3m w tym dachu/suficie :) Dodatkowo ma DGP tylko ze grawitacyjne i tu popelnil blad bo DGP grawitacyjne slabo sie sprawdza na plaskim.

Niby cos tam leci za tym nawiewow ale ograc pomieszczenia to tym sie nie da...

Dodatkowo kominek ma wyizolowany welna i chyba przez to juz po tygodniu czy 2 palenia mial zolto naokolo nawiewow.

 

kominka sam nie robilem, wzialem fachowcow ale duzo sie najpierw naczytalem i wypytalem co warto a co nie - mysle ze swoj drugi kominek zrobie sam :)

 

Lacznie kosztowalo mnie to jakies 12-13tys zl.

obudowa jest z pustakow 6 lub 8cm wyizolowana od srodka takimi drogimi plytami krzemianowo-jakimistam (nie pamieta juz nazwy) - nie ma nigdzie welny.

 

Przy obecnych temp. na dworzu czyli kilka st pon., zera w salonie trzymamy temp 21-25C, w pozostalych pomieszcerniach jest ok. 2C mniej.

Zobaczymy jak bedzie -20 :) Palimy 1-2x w cigu dnia. Np. na wieczor rozpalimy kolo 19 do tych 24-25C... posiedzimy do 22-23 i idziemy spac.

Rano jak sie budzimy kolo 8 to w salonie jest 20-21C a w reszcie pomieszczen 1-2C mniej. Nie zamykamy drzwi zeby cieplo sie przenosilo lepiej.

 

 

Nogi Ci nie zmarzna :) Chyba ze nie masz izolacji pod podloga :) Pamietaj ze aby bylo cieplo to DGP musi troche podmuchac aby ta poduszka cieplego powietrza ktora kumuluje sie pod sufitem byla coraz grubsza i siegala nizej.

 

 

 

Jak bedziesz mial jeszcze jakies pytania to wal smialo.

 

pozdr,

gozdek

Edytowane przez gozdek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odzew i informacje. Widzę po Waszych wypowiedziach, że jednak DGP może działać w parterówce, przynajmniej u Was się sprawdza. Więc dla mnie w zasadzie pozostaje już tylko jedno pytanie. Czy przy funkcji jaką u mnie miałoby ono pełnić jest sens, czy jak to inaczej określić robić je. Po prostu muszę zastanowić się ile kasy mogę na to przeznaczyć i finito.

Gozdek Tobie szczególnie dziękuję za tak szczegółowe wyjaśnienia. Powiedz mi jeszcze, czy przy wyłączonej turbinie leci coś z tych nawiewów. Wspomniałeś tez kosztach, możesz podać ile kasy poszło na instalację DGP, a ile na sam kominek?

pzdr

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Przy wylaczonej turbinie praktycznie nic nie leci z nawiewow - jak chcesz zrobic grawitacyjnie to szkoda kasy.

Nie nagrzejewsz w ten sposob parteru.

 

Samo DGP kosztowalo mnie 1200zl (w tym 300 robota), reszta to turbina, rury, tasmy, paski itp.

Do tego doszedl jeszcze ten ragulator transformatorowy za ~250zl. Ale tak jak pisalem wczesniej wg mnie jest zbedny.

 

 

Ja to sobie tak wymyslilem ze kazdy pokoj ma czujnik temp, ktory powiazany jest z silownikiem na rozdzielaczu CO gazowego (ktorego narazie nie uzywam z powodu braku gazu, a ktore bedzie docelowo podstawowym systemem grzewczym). Chodzi o to ze ja lubie palic w kominku i nie chce sytuacji takiej ze pokoje z DGP beda przegrzewane...

Czyli: dziala podstawowe ogrzewanie czyli gazowe, jest wieczor, przychodza znajomi, odpalam kominek, zalacza sie DGP i dogrzewa pokoje...

czujnik w pokoju/sypialni/kibelku ustawiony jest np na 21C i gdy osiagnie ta temp odcina grzejnik -> grzeje wtedy juz tylko DGP

Zawsze to jakas oszczednosc gazu - tak mi sie wydaje przynajmniej :) No i dane pomieszczenie nie nagrzeje sie do jakiejs absurdalnej temperatury...

 

 

Jesli szkoda Ci teraz kasy na DGP, a poddasze masz takie ze da sie tam wejsc jakos to powiedz monterowi od kominka zeby Ci wyprowadzil z obudowy na to poodasze rure do DGP i ja jakos zaslepil - za jakis czas bedziesz mogl podlaczyc turbine.

Aha, sprawdz czy dasz rade potem zrobic w suficie dziury pod nawiewy, czy trzeba by je zrobic juz teraz.

 

pozdr,

gozdek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie chce grawitacyjnego, bo wiem, że to nie ma sensu, pytam tak tylko czy przy wyłączonej turbinie coś leci. Mogę więc przyjąć, że u Ciebie kominek to koszt ok. 10tys., a reszta, czyli DGP z osprzętem to te ok. 3tys., czy inaczej? Nieźle to wymyśliłeś z tymi czujnikami. Wydaje mi się, że jest to całkiem logiczne. Piszesz, że nie masz jeszcze gazu... Ja planuję przeprowadzkę na jesień 2014r., a Umowę na gaz podpisałem prawie 2 miechy temu. Chyba zdążą się wyrobić, aczkolwiek pewien nie jestem. A masz już kocioł gazowy. Można wiedzieć jaki? Ja wiem, że u mnie na pewno będzie kondensat, tylko nie wiem, czy 1f z oddzielnym zasobnikiem, czy 2f z wbudowanym zasobnikiem warstwowym. A wracając do DGP szkoda nie szkoda kasy, ja tak do końca nie wiem jak często będę ewentualnie z tego korzystał, czy będę lubił palić, ale przygotówkę chyba warto pociągnąć. Ja będę miał stropy drewniane, tak, że łatwiej zrobić w nich otwory niż w betonowych..

Pzdr

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo DGP kosztowalo 1200zl (czesci + robota)

ten sterownik to juz moj wymysl byl i go nie wliczam

 

reszta kominka ~10,000 - 10,500zl (wklad, rury kominowe, plyty izolacyjne, kratki) aha - nie mam jakiejs wymyslnej obudowy z kamienia itp

pewnie trzeba by doliczyc na to pare tysiecy - my akurat mieliemsy wizje prostej sciany...

 

foto mas zna dole - sorry za burdel ale to bylo zaraz po przeprowadzce :)

 

najdrozszy byl wklad oraz te plyty izolacyjne

 

jesli chodzi o gaz to ja go mam na dzialce, tylko w drugim domu, jakies 40m od tego malego ktory wlasnie postawilismy...

musze tylko pociagnac przylacze...

 

piec Termet 2F (Elegant czy jakos tak) z zamknieta komora spalania

 

 

jesli chodzi o zasobniki to ja nigdy nie bylem przekonany do tego rozwiazania... moze to jakies uprzedzenie z czasow szkolnych gdy na kolonii ciagle slyszalem - "skonczyla sie ciepla woda"

 

wtedy tego nie kumalem bo cale zycie miaszkalem w domach z przeplywowym piecykiem :)

 

teraz przejsciowo uzywamy termy elektrycznej Biawar Hit 60L i wiem to za mala pojemnosc dla nas dwojga.

Wody starcza na jakies 25 min ciaglego lania o temp 40-42C (tyle mamy ustawione na baterii termostatycznej, ale nie wiem jak jest skalibrowana)

Potem woda robi sie coraz chlodniejsza.

 

Dla mnie to malo... lubie postac pod prysznicem. Lipa jest jak sie maja dwie osoby umyc jedna po drugiej. Da sie to zrobic ale dla mnie 10min to malo czasu :)

 

Mysle ze 100L by bylo OK :)

 

pozdr,

gozdek

kom 2013-09-19 20.27.15.jpg

Edytowane przez gozdek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Może więc jednak darować sobie cały ten DGP i pozostać przy samym kominku.

Przemyśl to jeszcze raz, bo warto :yes:

Wszystko zależy, czy masz mocny sen, czy śpisz jak zając. Hałas turbiny

w dzień, to "mały pikuś". Najgorzej słychać w nocy. Mnie przeszkadza w nocy nawet cichutki szmer pompy mieszającej, a turbiny to bym pewnie nie zniósł! Mając "parterówkę" można taniutko ogrzać wszystkie pomieszczenia bez DGP! Jeden warunek - wszystkie drzwi muszą być pootwierane "na oścież" i najlepiej wykonać t.zw. "ciepłą" obudowę kominka (poczytaj o nich, bo warto!). Będziesz miał wtedy i tanio i cicho (w nocy) :)

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JTD ma racje, jak sie pootwiera drzwi to cieplo roznosi sie blyskawicznie.

Zreszta DGP przy zamknietych drzwiach tez slado dziala... bo aby wpompowac cieple powietrze to zimne musi gdzies uciec...

 

Ja bym "zaryzykowal" DPG mechaniczne... to jakies 10% wartosci calego kominka

 

co to za roznica czy wydasz 12 czy 13 tys :)

 

albo tak jak napisalem wczesniej, wyprowadzic przynajmiej rure do DGP na poddasze

 

pozdr,

gozdek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszej turbiny nie słychać, ale to efekt betonowego stropu. Nawiewy po dwóch pełnych sezonach czyste. Ruch powietrza siłą rzeczy wymusza u nas WM, ale też i sam system DGP mieli przecież powietrzem zasysając go do kratek pod kominkiem. Tych nie żałuj i będziesz zadowolona. Turbina ma regulator od jakiej temperatury ma się uruchomić. Po ostygnięciu wkładu nic się już nie dzieje pod warunkiem, że ustawisz te 30-40 stopni. Zastanawiałem się czy turbina na nieużytkowym poddaszu załączy się latem podczas upałów tam panujących. Nic takiego nie miało miejsca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Jest taka podobno opcja ze turbinę mozna wykorzystac latem do wentylowania pomieszczeń.

 

Np włączamy ją wieczorem aby wychłodzić chłodnym powietrzem dom. Tylko jak uruchomic turbinę latem ?

 

Ma ktos doswiadczenie ? Przepustrnice jaka montować przed aparatem nawiewnym z wyprowadzeniem rury na zewnątrz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...