Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe na dwóch kondygnacjach - rozwiązanie


patrykq

Recommended Posts

Witajcie, chciałbym się Was poradzić w pewnej kwestii.

 

Mianowicie chcemy mieć u siebie w domku wszędzie ogrzewanie podłogowe, tj. parter i poddasze czyli 57m2 plus 50 m2.

Na dole ma być 7 pętli, na górze również 7 pętli. Nie będą one długie gdyż na takich powierzchniach nie ma gdzie poszaleć ;)

Chcemy zastosować dwa rozdzielacze oczywiście uzbrojone w głowice i przepływki.

 

Zasilanie będzie z pieca gazowego kondensacyjnego, który razem z pierwszym rozdzielaczem, pompą i osprzętem będzie zamontowany w garażu.

 

Czy właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej pompy na ten układ - wg mnie tak ze względu na niewielką powierzchnię, dodatkowo celem zmniejszenia oporów mogę zastosować rury Rotha o przekroju 17x2.

 

Instalacja była by wykonana wg poniższego schematu (system Ferro), z zastosowaniem zaworu 4drogowego. Cały Układ Wydaje mi się przemyślany jednak mimo wszystko prosiłbym o Wasze opinie. Zasilanie jak i powrót na poddasze będzie wykonane z rury miedzianej fi 22 i wpięte w rozdzielacz - czy dodatkowo go w coś jeszcze dozbrajać ?

 

ogrzewanie.jpg

 

z góry dziękuję za pomoc i informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

myślę, że niepotrzebnie komplikujesz instalację

 

na tak mały domek wystarczy pompa, w którą wyposażony jest kocioł i rozdzielacze podpięte bezpośrednio do kotła

nie ma potrzeby montażu zaworu 4-drogowego

 

jaki kocioł masz zamiar zamontować?

któryś z "najmniejszych mocowo" i o małym progu dolnej modulacji będzie najbardziej odpowiedni

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o Viessmann Vitodens 100-W z zasobnikiem. Zrezygnować z zaworu 4D - czyli wnioskuję, że przy układzie tylko podłogówka nie będzie on potrzeby ? nie będzie to miało wpływu na nieodpowiednią temperaturę powrotu ?

Kurczaczki, może faktycznie zrobić na początek tylko na pompie z pieca, a w razie co zawsze mogę ją jeszcze dołożyć.

 

Przyznam, że zabiliście mi ćwieka. Koszty instalacji polecą w dół, jednak mimo wszystko nie chciałbym z czegoś rezygnować niepotrzebnie.

 

dzięki za szybką reakcję.

 

p.s. podłogówka w całym domu będzie jak dla mnie małym eksperymentem ( drugim alternatywnym źródłem jest kominek z DGP na tęgie mrozy) dlatego chowam u góry w ścianach ślepe rurki i wyprowadzam je do kotłowni w razie potrzeby ewentualnych grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał poprzednik zawór 4D zupełnie niepotrzebny, jak najniższa temperatura powrotu jest mocno pożądana. Na taką instalację pompa z pieca powinna "wydolić".

 

Dobrze jak też jak dla bezpieczeństwa układu i dodatkowej możliwości regulacji dołożysz sobie zawór 3D termostatyczny (nie wiem jak wygląda to przy gazie i piecu kondensacyjnym, ale u mnie przy pętlach w granicach do 100m temperatura zasilania jest około 34C a powrotu 24). Wtedy wystarczy pompa z pieca CO i zwykły rozdzielacz z rotametrami. Rotametry też dobież z zakresem do 2,5l/min bo i tak więcej nie zobaczysz a na mniejszych lepiej się reguluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak dasz zawór 3D, który ma obniżyć temp to za nim będziesz musiał dać pompę

są piece, które tak nisko schodzą a czy ten model to nie wiem

 

Też to przemyślałem i już edytowałem posta, ale mnie ubiegłeś. 3D nie będzie prawidłowo działał przed pompą tylko za. Wystarczy spokojnie jak piec zejdzie do 40C i będzie się po prostu rzadziej włączał ( u mnie maksymalna wartość to 41C i chyba tylko ją użyje w największe mrozy, teraz jest ustawione 34C i tak pompa sporo odpoczywa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, przekonaliście mnie. Rezygnuję w takim razie z pompy i zaworu 3d czy też 4d. Zobaczę jak to będzie działało, jakby coś to zawsze można podokładać inne elementy. Póki co jutro montuję skrzynki i rozdzielacze, a dalej kręcimy rurki - namawiają mnie na Polski produkt Tweetop Pert-Al-Pert, dobre to ?

 

Ten kocioł jest w 3 wersjach, najmocniejsza ma ok. 35 W - więc jak pisaliście dużo za dużo. Ten 6,5 do 19 W powinien być OK, średnia moc to 6,5 - 27 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, przekonaliście mnie. ....

 

Tak jak piszą koledzy wyżej - staraj się uzyskać jak najprostszą instalację. Też miałem obawy i też mam zrobione podejścia do grzejników :). U mnie wszystko pędzi pompa z kotła Cała moja kotłownia wygląda tak jak załączonych fotkach. Drugi rozdzielacz mam na poddaszu.

 

Mój kocioł teraz (można to uznać za okres przejściowy, temperatury w okolicy zera) - wpuszcza w instalację wodę o temp. ok. 30-31 stopni i nie ma z tym problemu.

060220112749.jpg

060220112750.jpg

060220112751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik CWU to zupełnie oddzielna kwestia. Piec (kocioł) grzeje ją do 40-45 (nie pamiętam dokładnie ile ustawiłem), a wtedy temperatura zasilania to okolice 60 st - tyle idzie w wężownice zasobnika. Kocioł jednofuncyjny działa tak, że grzeje np. podłogówkę, a gdy temp. w zasobniku spada, przełącza się na grzanie zasobnika (w tym czasie nie grzeje podłogówki) - co nie jest żadną wadą, żeby nie było ;). Na pierwszym zdjęciu te dwie rury w szarej otulinie idą do właśnie do wężownicy w zasobniku. Dwie skrajne miedziane to zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki.

 

Masz mały domek - albo zastanów się nad kotłem z niższą mocą minimalną, albo może pompą ciepła. Na moje 212 mkw spokojnie starcza 14kW - a zaletą mojego kotła jest to, że startuje od 3 kW. Niska moc minimalna jest jednym z czynników ekonomicznego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...