Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odpowietrzenie instalacji zamknietej c.o.


Recommended Posts

Witam!

 

Rury rozdzielacza tj. zasilanie i powrót mają przygotowane gwinty na odpowietrzniki. Ja mam i na zasilaniu i na powrocie automatyczne odpowietrzniki. Myślę, że tak się robi na każdej instalacji tym bardziej, że koszt jednego odpowietrznika nie jest chyba tak wysoki.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze ma to do siebie, że zbiera się w różnych miejscach - nie tylko przy rozdzielaczach. Odpowietrznik automatyczny powinien być zastosowany na końcówkach pionów (jeśli takowe istnieją), zalecane jest także to, aby każdy z grzejników miał możliwość odpowietrzenia (własny odpow). Oczywiście wszystko z umiarem. Oprócz zamontowania O w rozdzielaczach proponuję zamontować je w najwyższym punkcie instalacji. O powinien być zawsze otwarty - proponuję montować go z zaworem kulowym, co umozliwia jego odcięcie w przypadku przecieku (co niestety zdaża się często przy kiepskich producentach, zanieczyszczonej instalacji itp.). O powinien być zmontowany na rurce pionowej minimum 20-30cm od poziomu gałązki/ podejścia do np. grzejnika. Wtedy skutecznie będzie odpowietrzał i nie będzie się zawieszał.

A tak na marginesie napełnianie instalacji c.o. powinno odbywać się baaaardzo powoli, aby napływające z wodą powietrze zdążyło uciec przez odpowierzniki - należy szczególnie o tym pamiętać jak są one zamontowane jedynie na rozdzielaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym końcu pionu powinien być odpowietrznik, co skutecznie je odpowietrza i nie trzeba dawać już kolejnego odpowietrznika bo takowy znajduje się z pewnością na którymś z pionów.

A tak na marginesie mówimy tu przede wszystkim o instalacjach pracujących w układzie zamknietym z naczyniem przeponowym. W przypadku układów tzw. otwartych, które MUSZĄ funkcjonować tam gdzie występuje palenisko (kotły węglowe, miałowe, na drzewo, kominki z płaszczem wodnym itd.) rolę głównego opowietrznika spełniają naczynia przelewowe.

 

Pa :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 16 years później...

Witam,

mam kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny VCW-306/5-5, zasilanie CO pociągnięte do rozdzielacza zasilającego grzejniki (bez ogrzewania podłogowego). Instalatorzy tak zamontowali rurki łączące rozdzielacz z kotłem, że nie mogę wkręcić odpowietrznika automatycznego na belce zasilającej rozdzielacza. Twierdzą, że nie jest potrzebne tam odpowietrzenie, gdyż w kotle jest odpowietrznik. Wkręciłem odpowietrznik tylko na powrocie. Czy instalatorzy mówią prawdę i może tak zostać, czy jednak powinienem mieć odpowietrznik na belce zasilającej rozdzielacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...