Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa kominka z odzyskiem ciepla DIY


Photomatic

Recommended Posts

Witam Wszystkich

Do tej pory bylem tylko biernym czytelnikiem tego forum.

W ramach przedstawienia sie informuje ze od maja tego toku walcze z remontem PRLowskiego klocka z mysla o zamieszkaniu w nim. Mam nadzieje ze jeszcze w tym roku uda mi sie wprowadzic. Wiekszosc prac wykonuje sam, a z zawodu jestem fotografem. Od poczatku projektowania salonu bylo wiadomo ze w kluczowym miejscu bedzie stal kominek obudowany kaflami. A jak kafle to i ciepla obudowa... Idac tym tropem doszedlem do tego ze chce miec odsyk ciepla ze spalin i podobnie jak kol. Pit79 planuje go wykonac wlasnymi rekami. W miedzyczasie wpadl mi w rece wklad kominowy marki Jotul o mocy ok 12kw oraz prosty kawalek stalowego, zaroodpornego, dwusciennego komina do ktorego musze dokupic brakujace elementy.

 

Wracajac do tego co w tej chwili wydaje mi sie wazne to to ze kominek ma miec max 150cm wysokosci (ograniczone oknem ktore jest i nijak nie daje sie przesunac, oraz wysokoscia wyprowadzenia spalin do komina ktore tez jest tam gdzie byc moze/musi) ksztalt kominka - narozny. Na chwile obecna widze 2 mozliwosci albo wklad pomiedzy 2 pionowymi komorami dymowymi laczacymi sie za kominkiem i wpadajaymi do komina. Albo kominek w kacie a obok pozioma lezanka z pionowymi kanalami.

 

tak jak pisalem bardzo staram sie zeby jeszcze w tym roku zakonczyc remont na tyle zeby dalo sie tam zamieszkac i wtedy na spokojnie realizowac kolejne projekty. Byloby bardzo dobrze gdyby moc juz teraz podpiac kominek do komina i jakby wmiedzyczasie nadeszla konkretniejsza zima to wspomagac ogrzewanie CO. Oczywiscie przewidujac ostateczny sposob podlaczenia kominka (wysoka cena ksztaltek zaroodpornych pasujacych do tego co juz mam). A teraz ide juz spac.

Pozdrawiam

 

ps. Nastepnym razem dorzuce troche rysunkow i zdjec to moze bedzie latwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem porownanie ale... Wiem ze wklad nie bardzo pasuje do tego co teraz chce zrobic ale... nie czuje sie na silach murowania paleniska. Oczywiscie zdaje sobie sprawe ze jak wsiakne w temat to co jakis czas bede mial ochote cos poprawic... przebudowac... Ale to przyszlosc. Teraz cel jest dosc jasny - wyciagnac mozliwie duzo z komercyjnego wkladu. Dodam ze kominek bedzie stal w ok 60cm zaglebieniu o powierzchni ok 12m2 polozonym ponizej posadzki salonu. Salon ma ok 50m2 i 2,15m wysokosci.

Wracajac do sensownosci zastosowania akumulacji. Mam wklad, ktory mi sie podoba. Wiec:

a) moge go obudowac (ktos gdzies pisal ze uzyl plyt granitowych ktore sie ponoc swietnie sprawdzily mi tez by pasowalo takie rozwiazanie bo do takich plyt mam dostep ale wstepnie bezpieczniej bedzie bazowac chocby na cegle szamotowej) zastosowac kratki wentylacyjne zapobiegajace przegrzewaniu wkladu i cieszyc sie z tego co mam

b) dodac do wyzej wymienionej opcji troche cegiel w postaci kanalow i wydobyc jeszcze troche mocy ze spalin i cieszyc sie ze mam wiecej niz fabryka dala

c) wyciac katowka ramke i drzwiczki i tak wybudowac palenisko zeby moc nimi zatkac wejscie do pieca. Piec zaopatrzyc w dopalacz, i solidny akumulator... brzmi pieknie ale jak na pierwsza konstrukcje i brak doswiadczenia w murowaniu na tak cienka spoine to wybieram bramke nr b lub ew. a ;)

 

ps. Spac mi sie jednak nei chce wiec:

a) zalozmy ze mam komin w postaci prostej rury stojacej na zewnatrz elewacji. na dole powienienem wiec dac trojnik, wyczystke i odkraplacz z podstawa przykrecana do sciany. tak?

Nastepnie do trojnika musze dac kawalek prawie poziomej rury i kolanko 90st do ktorego teoretycznie moglbym podlaczyc piec ale jesli mysle o powyzszych rozwiazaniach z kanalami dymowymi to chyba powinienem dolaczyc jeszcze raz trojnik i wtedy do idacego poziomo trojnika podlaczylbym z jednej strony komin, a z drugiej wklad z szybrem zalaczajacym dlugi obieg spalin, do dolnego koncowka dlugiego obiegu. Czy moze lepiej to wymurowac?

 

pps. Czy komin dwuscienny zaroodporny jest na tyle dobrze zaizolowany zeby byc bezpiecznym p/pozarowo? Szczerze mowiac nie szukalem jeszcze informacji na temat bhp i zasad prowadzenia przewodow kominowych wiec jak by ktos mial jakies info to z gory dziekuje.

Edytowane przez Photomatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcje drewniane to tylko w dachu krytym blacha. Reszta to silikat i pustaki.

Komin ma przebiegac tak:

kominek stoi w rogu. ok 130cm nad ziemia i 50cm od rogu jest wlot do przewodu kominowego. przez 50 cm idzie rura poziomo w scianie pomiedzy salonem a garazem (z tendencja do wychodzenia w garazu). wychodzi z budynku i wpada do komina ktory jest na elewacji mocowany za pomoca obejm tak zeby minac okap dachu (ok 20 cm) i wyjsc poza wplyw kalenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...