Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dach deskowany, papa - otwór w kalenicy


lazy_moose

Recommended Posts

Taśma kalenicowa nie zabezpiecza w 100% raz z racji swojej budowy a po drugie czasami odstaje od dachówki. Koniecznym staje się zatem wykonanie dodatkowego zabezpieczenia otworu w kalenicy np. paskiem folii szerokości około 40 cm. Najlepiej ten pasek mocować na kontrłacie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję !

 

Powinien Pan napisać książkę - byłbym pierwszym, który poleciałby do księgarni !

W mojej branży (informatyka) to dość popularne - ludzie z ogromnym doświadczniem piszą książki.

Zawsze mógłby Pan odpisać na forum - "proszę szczegóły przeczytać w mojej książce na stronie XY ..."

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna jest jeszcze membrana, tak jak piszesz. Ja u siebie nie dopilnowalem tego i na częsci dachu mam otwór w kalenicy niezabezpieczony. Przez kilka miesięcy było dobrze, ale jak na początku grudnia powiało mocniej to taśmę poderwało w dwóch miejscach i nawiało śniegu na stryszek. Teraz dekarz będzie musiał to poprawic.

 

Zastanawiam sie tylko czy jak zdejmie gąsiory, oderwie taśmę kalenicową, zdejmie pas dachówek, założy membranę na kontrłaty to czy potem bez problemu będzie dało się przykleic nawą taśme. Na dachówkach zostaną ślady starej. Trzeba to jakoś czyścic? Pytam bo nie chciałbym aby w przyszłości taśma odchodziła.

Edytowane przez if22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby prosta sprawa a będzie dużo roboty. Zdjęcie gąsiorów to prosta sprawa natomiast z taśmą może być gorzej bo jak klej dobrze trzyma to trzeba to robić bardzo powoli i z opalarką tak aby taśma się za bardzo nie zdeformowała. Kleju z dachówek można nie usuwać bo taśmę nalepi się w tym samym miejscu. Może być natomiast problem z ponownym skutecznym przylepieniem taśmy. Niezbędna będzie wówczas dodatkowa butylowa taśma klejąca. Może się zatem okazać, że lepiej zerwać byle jak starą taśmę nie tracąc czasu i zastosować nową. Z folią też będzie trochę zabawy bo są wsporniki łaty kalenicowej więc albo odcinki pomiędzy wspornikami z pewnym zapasem, albo dłuższe kawałki nacinane i starannie sklejane. połączenie wspornika z folią należy uszczelnić np. specjalistycznym silikonem dekarskim. Krótko mówiąc współczuję dekarzowi ale inaczej się nie nauczy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam ponownie. Mam u siebie pełne deskowanie i papę. Niestety deski były mokre, a papa poprzybijana dość gęsto że teraz po wyschnięciu desek miejscami ją porozrywało. Nie jest tego dużo, ale jednak.Chcę żeby było szczelnie. Jestem również w trakcie wyboru blachodachówki na dach i było u mnie na pomiarach dwóch dekarzy. Powiedzieli że na połaciach załata się podczas przybijania łat a w koszach jeden chce dodatkowo dogrzać pas(połowę) papy termozgrzewalnej, a drugi przeciąć papę w koszu i podłożyć kawałki blachy. Która opcja lepsza?

Drugie pytanie jest już na temat. Mając nie ogrzewany i nie ocieplony strych wystarczy zastosować kominki wentylacyjne przy kalenicy, czy lepiej wywalić deski i papę w samej kalenicy, aby zapewnić lepszą wentylację wełny między krokwiami. Dodam że w skosach jest jej na długości 2 metrów. (od ścianki kolankowej do podłogi strychu).Dakarze (obaj) mówili że się rozetnie papę w kalenicy i wystarczy.???

Trzecie pytanie dotyczy obróbki przy rynnie. Jedna cześć to pas blachy okrywający deskę czołową. Trzecia to pas nadrynnowy odprowadzający wodę opadową, a druga odprowadza wodę z krycia wstępnego. Dakarze powiedzieli że wywinie się papę do rynny i wystarczy. A w instrukcji blachodachówki panelowej venecja jest dodatkowy pas blachy podłożony pod krycie wstępne. Tylko że tam jest folia wstępnego krycia a nie papa. Czy warto go zastosować przy papie, czy to zbędny wydatek.

Czwarte pytanie dotyczy właśnie blachodachówki panelowej. Czy rzeczywiście potrzeba jej mniej przy skomplikowanym dachu (projekt domu Dom w tamaryszkach 7) od blachodachówki zwykłej. I czy mając spore pojęcie o budowaniu można położyć ją samemu.

Chciałem również podziękować za dobre rady z forum, bo pomino że się nie udzielam to sporo czytam i często podejmuje decyzje odnośnie budowy domu na podstawie tych rad. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kryciu wstępnym materiał powinien być jednorodny czyli w koszu papa (może być wgrzana). W kalenicy szczelina po 5 cm na stronę i przecięta papa. Jak widać obaj dekarze o wykonaniu okapu mają dość miałkie pojęcie. Wystarczy jeden pas nadrynnowy ale trzeba wiedzieć jak wykonać okap. Krycie wstępne bez względu na jego rodzaj powinno być zakończone obróbką blacharską. Blachy panelowej wyjdzie mniej. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...