Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

TYNKOWANIE ŚCIAN DREWNIANYCH w domu z lat 60.


puras

Recommended Posts

WITAM

 

Dostałem w spadku drewniany dom z lat 60. Konstrukcja ścian wykonana jest z bali długości 1,5 m oraz słupków które idą są rozstawione co 1,5m . Ani to kanadyjka ani typowy dom z bali Ściany częściowo otynkowane tynkiem wapiennym albo cementowo-wapniennym, wykonany na drewnianych listewkach przybitych do ściany.

Chciałbym od nowa położyć tynki. I teraz pytanie, jakim tynkiem to zrobić żeby nie odpadł mi tynk i nie popękał. Czy trzeba zastosować siatkę Rabitza?? Jakie inne rozwiązanie możecie mi polecić w jaki sposób mogę wykończyć ściany, obicie płytą OSB i potem jakiś tynk na to. Pomożecie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz poziomych czy pionowych belek tylko sumiki i łątki czyli dom jest postawiony w technologi sumikowo łątkowej https://www.google.pl/search?q=sumikowo+%C5%82%C4%85tkowy&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vkvAUre8KuOn0QWK2oGIDw&ved=0CDIQsAQ&biw=1600&bih=798

nie ma sensu tynkować raz że spęka a dwa będzie wilgoć zbierać .

Stelaż(dyletacja ) i regips lub obiciówka drewniana , jeśli dom jest nieocieplony z zewnątrz to można go jeszcze docieplić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...Przepraszam za niebyt, ale końcówka roku zawsze mocno daje w kość, szczególnie tym z branży budowlanej.

Do rzeczy.

Puras, jak najbardziej możesz swój dom otynkować...rozumiem , że chodzi o wewnętrzne tynki?

Generalnie sytuacja nie zmienia się od wieków...ta sama technologia a więc, bal, nabite listewki a na to tynk...gliniany. Dlaczego gliną? To proste, jest elastyczna, kapitalnie optymalizuje i wyrównuje problem wilgoci, jest świetnym izolatorem. Te właściwości zostały dawno docenione i obecnie zdarza się, że właśnie tak inwestorzy wykonują tynki w nowych domach.

U ciebie sytuacja jest o tyle prosta, że masz praktycznie martwy bal ( chodzi o zjawisko zlegu ) oraz co 1,5 m słupy. Nie wiem, czy będziesz ocieplał bal, czy nie - ma to ogromne znaczenie. Jeżeli nie to najlepsza będzie glina na nabite listewki - nikt nie wymyślił lepszego sposobu, niestety osób to wykonujacych coraz mniej a szkoda.

Jeżeli natomiast chcesz ocieplać albo pójść na łatwiznę to na bal daj folię wiatroszczelną, wysoko paroprzepuszczalną. Następnie na pionowe słupy nabij kantówki 6 x np 12 ( 12 to grubość ocieplenia). Między słupy mozesz dać np deskę 3 x 12 ( dla oszczędności ). Następnie paroizolacja i do wyboru, osb albo rigips i na to tynk, najlepiej Goldband. Zamiast balików mozesz dać stelaż, oblicz co taniej.

Niektórzy robia tez cos takiego, że stawiają sobie ścianki od wewnatrz, o ile jest fundament. Robia to z pustaka, z cegły - najczęściej 12 cm i tynkuja albo zostawiają cegłe.

Jeszcze inni dają tylko mała dylatację około 3 cm i na to od razu płyta k.g, osb albo fermacell i tynk. Możliwości kilka a wybór twój.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maćku to nie błąd tylko brak sztuki, o której pisałem wcześniej, że jest coraz mniej osób które to potrafią.

Na zdjęciach nie widzę gliny tylko coś cementowo - wapiennego może z dodatkiem gliny!! To poważny błąd. Drugi błąd to olejna farba w pięknym jagodowym kolorze:stirthepot: To musiało tak się skończyć jak na zdjęciu. Gdyby była sama glina...tzn w zależności od tłustości z piaskiem miałkim, najlepiej spod drzew iglastych, odpowiednio długo namaczana, mieszana i z dodatkiem niewielkim soli to taka sytuacja nie miałaby miejsca. Zależało to jeszcze od precyzji wykonania samej ciesielki. po odparowaniu wody bieliło się glinę wapnem - a wapno jak to wapno tez ma swoje właściwości i oddycha.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za dosc wyczerpujace porady, chyba zdecyduje sie na obmurowanie scian betonem komorkowym, by dalej otynkowac tynkiem cem-wap. Posadzki mam drewniane na legarach. Planuje wywalic drewniana posadzke, wokol scian wylac cos w postaci fundametu pod sciany. Raczej nieobejdzie sie bez adaptacji budynku, bo chcialbym zrobic scianki kolankowe ktore zwieksza mi powierzchnie poddasza.

Czy moze ktos wykonywal u siebie cos takiego w tego typu kontrukcji???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Widziałem rozwiązanie które opierało sie na stelażu z płyt OSB, następnie była nałożona w odpowiedni sposob siatka rabiza i na to normalny ale mocniejszy tynk cementowo wapienny. Takie rozwiązanie widziałem podczas budowy bardzo dużego domu z bali i tam ta metoda sprawdziła sie i byla trwała. Po 2 latach widziałem ten dom i nie było nic niepokojącego na ścianach poza narożami gdzie możliwe jest pękanie ale tego cieżko jest uniknąć. Różne obciążenie ścian wewnetrznych i zewnętrznych prowadzi do różnego osiadania, pracy, domu z bali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Ciekawa jestem jaką opcję tynkowania wybrał Puras? Ja posiadam troszkę starszy domek, ale niestety bale w nie najlepszym stanie. Zdarłam 85 letnie " farbowisko" i przymierzam się do tynkowania gliną. Myślę zamiast desek położyć matę trzcinową i glinę . Totalny eksperyment, dla pewności matę kłaść pionowo? Kolejna wątpliwość, między balami mam mech i na tym była glina , część odpadła część została, czy najpierw dolepić glinę czy po prostu położyć matę ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...