Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt do sprawdzenia


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

1) Dwa nawiewy na strychu? Jak to ma być mało uczęszczane pomieszczenie na rupiecie to lepszy byłby maly wywiew. Chyba ze planaujesz tam codziennie używaną siłownie prze kilka osób...

2) Uważałbym na długości kanałów, masz spor różnice, np jedyny nawiew do sypialni 10m przy nawiewie gabinetu 3m. Może się okazac że do gabinetu leci 3x b. niż do sypialni.

3) Nie wiem czy nie podwoiłbym nawiewów do sypialni, szczególnie że mają 10m, kosztem strychu, a na strych wspomniany wywiew, zamiast tego z kuchni (kratka do spiżarni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, z tego "strychu" zrobił się właściwie normalny pokój. I jak widać jest duży. Zwykle będzie stał pusty i pełnił rolę np. suszarni ale czasem będzie pokojem dla gości. A kto wie czy za X lat tam po prostu ktoś z rodziny go nie zajmie? Stąd dobrane zostało jak dla dwóch osób.

 

Czy różnice długości kanałów są naprawdę takie ważne? Jeśli tak to już wolałbym wydłużyć sztucznie te bardzo krótkie: sypialnie dużą i gabinet. Co Ty na to?

 

W wiatrołapie chyba zrobiłbym jednak wywiew. Tylko skąd go "zabrać"? Może właśnie z kuchni i dodać kratkę między kuchnią i spiżarką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy różnice długości kanałów są naprawdę takie ważne?

Zobacz charakterystki oporu w kanałach. Dolicz ileś Pa na anemostat i zobacz jaki musi być przepływ aby spadek ciśnienia był taki sam.

Mi wyszło że anemostat to jakieś 6m kanału (licząc opór)i przy różnicy kanałów 3m i 10m miałbym jakieś 30% więcej w tym 3m.

 

Jeśli tak to już wolałbym wydłużyć sztucznie te bardzo krótkie: sypialnie dużą i gabinet. Co Ty na to?

Masz opcje:

- przesunąć skrzynkę aby skasować różnice

- wydłużyć kanał

- pogiąć kanał w ostre zakręty 180.

- przykręcić na anemostatcie

- dodąc przepustnicę (przesada wg mnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiatrołapie chyba zrobiłbym jednak wywiew. Tylko skąd go "zabrać"? Może właśnie z kuchni i dodać kratkę między kuchnią i spiżarką?

W spiżarce potrzebujesz naprawdę minimalny wywiew, więc kratka do kuchni jest OK. Wywiew możesz nawet zrobić w spiżarce,obstawiam że kratka wtedy zadziała jak wywiew z kuchni.

Druga opcja to podzielić kanał na spiżarke i wiatrołap.

 

I koniecznie zostaw tą grawitacjną went 14x14 w garażu. Podgrzana wilogoć z 2 aut to może być raj dla grzybów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spiżarce potrzebujesz naprawdę minimalny wywiew,
Nie wolno robić wywiewu przez spiżarkę!!!!

To pomieszczenie czyste i chłodne - przepuszczanie prze nie zepsutego powietrza z wilgocią - spowoduje gnicie produktów !!! Nie ziekszajmy zawilgocenia w spiżarkach - tam zawsze nic albo nawiew!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno robić wywiewu przez spiżarkę!!!!

To pomieszczenie czyste i chłodne - przepuszczanie prze nie zepsutego powietrza z wilgocią - spowoduje gnicie produktów !!! Nie ziekszajmy zawilgocenia w spiżarkach - tam zawsze nic albo nawiew!!!

 

Może i czyste i chłodne ale bez wentylacji nawet czyste pomieszczenie zacznie śmierdzieć stęchlizną. Tym bardziej jeśli jakieś przechowywane tam np. jabłko czy ziemniak po kryjomu zgnije. Co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Cały czas śledzę forum oraz korzystam z waszych uwag i tak powstały te obliczenia i projekt ( wymieniłem wywiew na nawiew w spiżarni i dołozyłem kanał w łazience ). Proszę zerknijcie czy tak było by już ok.

W spiżarni wpisałem, że dokładam 0,5 kanału - będę go jakoś dławił, najprawdopodobnie wydłużę trasę i skręcę anemostatem - ale czy tak będzie dobrze ??

 

wen rzut.JPGwen ostateczny.jpg

 

Skrzynki rozdzielcze wychodzą niestety nie standardowe będą przewymiarowane i częściowo zaślepiane no chyba, że smartflex robi na zamówienie nie standardowe.

 

Co myślicie o zastosowaniu różnych przekrojów kanałów nawiewnych i wywiewnych - jest to dopuszczalne ??

 

Największy problem mam z doborem centrali - szukam jakiejś na wydatek 300m3 przy 150Pa - czy nie powinna być mocniejsza ?? Może macie jakieś propozycję ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pomieszczenie czyste i chłodne - przepuszczanie prze nie zepsutego powietrza z wilgocią - spowoduje gnicie produktów !!!

A ile wynosi średnia wilgotność powietrza w salonie, bo takie wpadnie do spiżarni?

Czym to powietrze jest w salonie "zepsute"?

Spiżarka na projekcie tego domu (otoczona ogrzewanymi pomieszczeniami) nigdy nie będzie chłodna.

Ile wynosi różnica temperatury pomiędzy wywiewem a nawiewem w domu z rekuperatorem?

Ja tam mimo wszystko wole nie rozprowadzać zapachów ze spiżarni po domu.

Z drugiej strony nawiew do tej spiżarni i tak w większości skończy w kuchennym wywiewie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Cały czas śledzę forum oraz korzystam z waszych uwag i tak powstały te obliczenia i projekt ( wymieniłem wywiew na nawiew w spiżarni i dołozyłem kanał w łazience ). Proszę zerknijcie czy tak było by już ok.

W spiżarni wpisałem, że dokładam 0,5 kanału - będę go jakoś dławił, najprawdopodobnie wydłużę trasę i skręcę anemostatem - ale czy tak będzie dobrze ??

 

[ATTACH=CONFIG]235169[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]235170[/ATTACH]

 

Skrzynki rozdzielcze wychodzą niestety nie standardowe będą przewymiarowane i częściowo zaślepiane no chyba, że smartflex robi na zamówienie nie standardowe.

 

Co myślicie o zastosowaniu różnych przekrojów kanałów nawiewnych i wywiewnych - jest to dopuszczalne ??

 

Największy problem mam z doborem centrali - szukam jakiejś na wydatek 300m3 przy 150Pa - czy nie powinna być mocniejsza ?? Może macie jakieś propozycję ??

Jaki Ma Pan problem - do centrali 300m3 6 x 63 mm jest akurat

A najmocniejsze wentylatory z 300tek ma ONYX drem200 ( przy instalacji 150Pa - 280m3/h) - przy okazji to najcichsza centrala i najoszczędniejsza i zmieści się Pan w 8500 brutto 23%

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę sobie nie dworować - tu ludzie potrzebują rady.

Bardzo proszę przy radach używać argumentów, a nie prywatnych przekonań ;)

 

Tylko kompletny szkodnik może pisać o wywiewie w spiżarni. Nawet Pan nie wspomina o tym, bo jeszcze jakiś inwestor to zrobi!!

Miliony mają już konwekcyjny wywiew w spiżarni od dekad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki Ma Pan problem - do centrali 300m3 6 x 63 mm jest akurat

A najmocniejsze wentylatory z 300tek ma ONYX drem200 ( przy instalacji 150Pa - 280m3/h) - przy okazji to najcichsza centrala i najoszczędniejsza i zmieści się Pan w 8500 brutto 23%

 

Panie Tomku nie dokońca tak jak Pan pisze bo na nawiewie wychodzi 7 kanałów ale 90mm lub 13kanłów 63mm - chyba że sknocone są obliczenia

Na wywiewie jest 9 kanałów 75mm.

Z tąd było moje pytanie czy mogę stosować różne przekroje kanałów.

Dlatego też moja prośba o pomoc z doborem centrali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 mm 2m/sek 16m3/h 5/sek 40m3/h

63 mm 22m3/h 55m3/h

68 mm 26m3/h 65m3/h

82 mm 38m3/h 95m3/h

102mm 58m3/h 150m3/h

127mm 90m3 225m3/h

160mm 145m3/h 360m3/h

200mm 226m3/h 565m3/h

Przy prezewymiarowaniu kanałów nawet o 20 % poziom generowanych szumów nie wzrasta na tyle by "wyszedł" ponad 30dB - czyli to co słyszy człowiek

Ważne też by ścianki wewnętrzne nie były idealnie gładkie .

kanały.jpgkanał.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewymiarowanie nie generuje szumów przy paramertach jakie mają domowe centralki
Muszą być jeszcze gładkie ścianki.

Powietrze płynąc zbyt dużym kanałem ma "przylega" do ścianek (im gładsze ścianki tym bardziej) , wtedy powietrze płynące środkiem wyprzedza to przy ściankach i rozpręża się - powstaje dudnienie. Inna sprawa, to to, czy je usłyszymy. Jedni słyszą od 18 Hz inni od 25 jedni słyszą od 25dB inni od 35dB

 

Czy Pan uważa, ze do kranu też lepiej dać dwa razy większą rurkę niż optymalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewymiarowanie nie generuje szumów przy paramertach jakie mają domowe centralki
Centrala nie ma tu nic do rzeczy. Muszą być jeszcze gładkie ścianki.

Powietrze płynąc zbyt dużym kanałem "przylega" do ścianek (im gładsze ścianki tym bardziej) , wtedy powietrze płynące środkiem wyprzedza to przy ściankach i rozpręża się - powstaje dudnienie. Inna sprawa, to to, czy je usłyszymy. Jedni słyszą od 18 Hz inni od 25 jedni słyszą od 25dB inni od 35dB

 

Czy Pan uważa, ze do kranu też lepiej dać dwa razy większą rurkę niż optymalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala nie ma tu nic do rzeczy. Muszą być jeszcze gładkie ścianki.

Powietrze płynąc zbyt dużym kanałem "przylega" do ścianek (im gładsze ścianki tym bardziej) , wtedy powietrze płynące środkiem wyprzedza to przy ściankach i rozpręża się - powstaje dudnienie. Inna sprawa, to to, czy je usłyszymy. Jedni słyszą od 18 Hz inni od 25 jedni słyszą od 25dB inni od 35dB

 

Czy Pan uważa, ze do kranu też lepiej dać dwa razy większą rurkę niż optymalna?

Jak widać Brzęczkowski nie tylko o izolacji potrafi pisać idiotyzmy. Gładkie ścianki dają dudnienie? Słyszałeś misiu o przepływie burzliwym i laminarnym? Nie chciało się czytać książek? A głupoty pisać się chce? Jak uważasz, że gładkie ścianki generują hałasy to czemu piszesz, że prędkość powietrza nie może przekraczać pewnej wartości? Wtedy przecież powstaje efekt podobny do przepływu przez rurę o ściankach stawiających opór. Przepływ z laminarnego zamienia się w burzliwy. Czyli, wg ciebie burzliwy wolny to cicho a laminarny szybki to głośno? Brawo misiu puchaty, napisałbym o kolejnej kompromitacji ale bardziej ośmieszyć się niż ty to robisz już się chyba nie da. Synonim upartego nieuka - Brzęczkowski Tomasz. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...