Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie wymogi kot?owni?


Recommended Posts

Tommco, szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak Ci podpowiedzieć. Wanny na pewno Ci nie trzeba przy zbiorniku dwupłaszczowym, to jest pewne. Natomiast z tym zbiornikiem w garażu... Garaż nie jest zbyt duży, a zbiornik o pojemności większej niż 1 m3 powinien być jednak w osobnym pomieszczeniu, przeznaczonym tylko do magazynowania oleju. Dlatego mówiłam Ci, żebyś pogadał z instalatorem.

Ale myslę, że po prostu wstaw ten zbiornik do garażu, jest on zabezpieczony przed wczelkimi wyciekami, więc nie powinno się nic dziać. Problem może powstać dopiero przy napełnianiu go. Wtedy może być różnie. Więc najlepiej byłoby wstawić ściankę oddzielającą od garażu chociaż na szerokość zbiornika (może ciut szerszą ale tak, aby było swobodne przejście) wyższą natomiast od niego o 30 - 40 cm. Gdybyś chciał ją zrobić przed montażem zbiornika, będzie niewygodnie podłączyć go, więc pewno lepiej po... Nie będzie strasznego paprania, zrobisz delikatnie :wink: Może płyty g-k na ruszcie? Te ognioodporne?

Tylko ten Twój garaż nie jest zbyt duży, wystarczy Ci miejsca na samochód i te inne takie rupiecie garażowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki Anika

Zadałem już temat instalatorowi i ma się dowiedzieć jak to u mnie zrobimy.

Garaż wystarczy. Ma 7,20 długości, a zbiornik ma głębokośi 0,72m. Niech dojdzie jeszcze 30 cm na ściankę, to i tak prawie 6m zostaje. Jeśli chodzi o szerokość to 3,3m to sporo więcej od samochodu...więc jestem optymistą :D

No chyba, że jakąs amerykańską limuzynę typu Lincoln sobie kupię, ale na to się nie zanosi. Zresztą jak mnie będzie stać na Lincolna, to chałupę też zmienię :lol: Na taką z okrągłym podjazdem pod dom, fontanną na środku, pełnowymiarowym basenem....i takimi schodami co zajmują prawie cały hall....wiesz, takimi co można wchodzić z dwóch stron... :lol: hehe...trochę mnie poniosło :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był poruszny przez jednego o forumowiczów !!

Proszę o jednoznaczną wykładnię uzasadnienia konieczności oddzielenia lub nie od kotłowni ścianką działową od garażu w którym jest zainstalowany piec.

Mnie instalator powiedział, że takowa musi być !!

Czy to znowu własna interpretacja przepisów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommco - a pod tymi schodami, na które można wchodzić z dwóch stron, zrobisz magazyn oleju opałowego :wink:

A poważnie, to masz rację, naprawdę zostaw to instalatorowi (w końcu za coś mu płacisz - niech kombinuje :p ), ale nie sądzę, żeby był problem.

 

sszmm - a w czym masz problem? Przecież jest jednoznacznie powiedziane, że ścianka musi być (sama wyżej tak napisałam :-? ). Instalator dobrze Ci powiedział! Natomiast Tommco nie będzie miał w garażu pieca, tylko sam zbiornik. Nie rozumiem zupełnie, gdzie tu masz własną interpretację przepisów???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JERZYMAT wcześniej pisał nie o konieczności oddzielenia zbiornika lecz pieca, który będzie umieszczony w garażu !

Przepraszam, ale trochę się tak wciąłem w Wasze rozmowy !!

Jeszcze raz więc chciałbym się zapytać, czy muszę piec umieszczony w garażu oddzielić od garażu ścianką działową i niestety zabrać w taki sposób trochę jego powierzchni ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie (kotłownia, magazyn opałowy) z zainstalowanym zbiornikiem oleju nie może być wykorzystywane do innych celów. Zbiorników nie wolno instalować na dachach i poddaszach, w korytarzach, klatkach schodowych, przejściach i miejscach, gdzie przebywają ludzie (np. w warsztacie, garażu). W miejscu montażu zbiornika nie można montować urządzeń sanitarnych i kratek ściekowych.

Tak więc jeśli kocioł jakikolwiek będzie zamontowany w garażu musi być wydzielone osobne pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VPS...czy to znaczy, że wydzielenie zbiornika w garażu (będę miał w garażu tylko zb oleju) za pomocą tzw. wanny niewiele niższej od zbiornika...nie wystarczy? Pytam, bo:

1. U znajomych zbiornik oleju jednopłaszczowy został zabudowany w garażu tzw. wanną do wysokości ponad 1 metra i...kominierz to odebrał bez żadnych problemów.

2. Inni znajomi mają dwupłaszczowy zbiornik oleju w garażu i nawet nie robili wanny, tylko oddzielili go od garażu (z jednej strony, tak, że dojście jest) ścianą trochę wyższą od zbiornika. Też kominiarz się nie czepiał....

 

I teraz bądź tu mądry i pisz wiersze... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

wspomniane już Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówią:

- magazynowanie oleju opałowego o temp. zapłonu powyżej 55 st.C może odbywać się w bezciśnieniowych stałych zbiornikach naziemnych i podziemnych przy budynku lub w przeznaczonym WYŁĄCZNIE na ten cel pomieszczeniu technicznym w piwnicy lub na najniższej kondygnacji naziemnej budynku, zwanym dalej magazynem oleju opałowego

- pojedyncze zbiorniki lub baterie zbiorników w magazynach oleju opałowego w budynku powinny być wyposażone w układ przewodów do napełniania, odpowietrzania i czerpania oleju, oraz w sygnalizalor poziomu napełnienia, przekazujący sygnał do miejsca, w którym jest zlokalizowany kruciec do napełniania

-w magazynie oleju opałowego powinna być wykonana na części lub w całości, izolacja szczelna na przenikanie oleju w postaci wanny wychwytującej, mogącej w przypadku awarii pomieścić olej o objętości jednego zbiornika

- dopuszcza się w pomieszczeniu w którym zainstalowane są kotły na olej opałowy, ustawienie zbiornika tego oleju o objętości nie większej niż 1000 l. pod warunkiem:

umieszczenia zbiornika w odległości nie mniejszej niż 1 m od kotła

oddzielenia zbiornika od kotła ścianką murowaną o grubości conajmniej 12 cm i przekraczającą wymiary zbiornika co najmniej o 30 cm w pionie i 60 cm w poziomie

- wanna wychwytująca nie jest wymagana w przypadku stosowania zbiorników oleju o konstrukcji uniemożliwiającej wydostawanie się oleju na zewnątrz w przypadku awarii, w tym dwupłaszczowego

-magazyn oleju opałowego powinien być wyposażony w:

wentylację nawiewno-wywiewną zapewniającą od 2 do 4 wymian powietrza na godzinę

okno lub półstałe urządzenie gaśnicze pianowe

- w magazynie oleju opałowego może być stosowane WYŁĄCZNIE centralne ogrzewanie wodne

- stosowane do magazynowania oleju opałowego zbiorniki wykładziny zbiorników oraz przewody wykonane z tworzywa sztuczengo powinny być chronione przed elektrycznością statyczną, zgodnie z warunkami określonymi w PN dotyczących tej ochrony

na znajomych nie patrz kiedyś nie takie numery przechodziły teraz możesz mieć problemy

I TO BY BYŁO NA TYLE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950, masz oczywiście rację z tymi paragrafami. Zebrałeś w całość to, co było rozrzucone w całym wątku. Tylko, zwróć uwagę na jedną rzecz: jeżeli zrobisz ściankę oddzielającą (jasne, że najlepiej od podłogi do stropu) zapewnisz osobne pomieszczenie (wydzielone z garażu) dla tego zbiornika. Broń boże, nie agituję za tym, aby obchodzić przepisy, ale w sumie powinny one nam pomagać. Wiemy już, że zbiornik taki powinien być zabezpieczony, kwestia dostosowania tego zabezpieczenia do naszych możliwości, a nie budowania dodatkowych pomieszczeń etc.

Poczytaj poszczególne przypadki i spróbuj potraktować sprawę indywidualnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mogę ustawić zbiornik i go zamurować, na wysokości 0,5 wstawić jakieś metalowe najprostsze drzwi, zrobić dostęp powietrza tam...tylko co to by był za bunkier???

 

Ale jeśli będzie trzeba, to tak zrobie. Szkoda tylko, ze nie da się tego w środku wykończyć, bo przecież po zbudowaniu zbiornika tam nie wsadze...:(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommco: możesz zrobić wiele rzeczy, z wkopaniem zbiornika w ziemię włącznie. Ale naprawde poczekaj na decycję instalatora. A poza tym, ten bunkier... to będzie tylko magazyn na zbiornik, wykonany jak najmniejszym kosztem. Nie przejmuj się, po prostu przechodząc przez garaż będziesz odwracał głowę (tak jak ja to robię po tej stronie domu, po której wybudowali mi dodatkowy komin :cry: :wink: ).

Sama kombinuje jak oddzielić piec gazowy z zasobnikiem 120 l na cwu stojącym w łazience, która na dodatek jest przeznaczona m. in. dla gości. Pewno puszczę od sufitu żaluzję i będzie spokój. Ale dzięki takiemu usytuowaniu "kotłowni" zyskałam ogromna spiżarkę i bardzo się z tego cieszę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest właśnie ból z kotłem i zasobnikiem. To był projekt gotowy, który przewidywał mały kocioł gazowy wiszący w przedsionku na ścianie. Ja wybrałem olej. Będę więc miał w przedsionku mały kociołek Ferroliego i 160l zasobnik wiszący nad nim. Całość chcę zabudować szafą wnękową (suwane drzwi). Oczywiście do tej komory szfy będzie Ztką zrobione dojście powietrza z zewnątrz, oraz wentylacja.

 

Wiem, że najlepiej byłoby mieć osobną kotłownię, ale ...tak wyszło...i koniec.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

wszystko jest fajnie. weźcie tylko pod uwagę to że odbiory budynków odbywają się w trochę inny sposób niż kiedyś. może się zdarzyć w skrajnym przypadku że przyjdzie urzędnik i nie odbierze budynku. a jak nie daj Boże macie jeszcze kredyt z banku to może być naprawdę śmiesznie. nie chcę krakać. i tak każdy zrobi jak uważa.

I TO BY BYŁO NA TYLE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może szczelna, betonowa studnia i w niej zbiornik? Zastanawiam się nad wpływem niskiej temperatury na sprawność całego systemu. Czy zbiornik podziemny musi być izolowany?

 

Ten temat pozostał bez odpowiedzi a wydaje mi się interesujący, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych na działce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

dane ogólne dotyczą wszystkich kotłowni.

z założenia w kotłowni gazowej lub olejowej nie powinno być urządzenia stałopalnego, tego wymagają producenci - można stracić gwarancję ze względu na zapylenie

I TO BY BYŁO NA TYLE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...