Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lechma Pl-500 Green - czy ktoś ma?


Lukus

Recommended Posts

Chyba nie lepiej, bo z dużym będziesz palic na poł gwizdka, żeby sobie salonu nie przegrzać.

Ten kocioł gazowy to tez bez sensu jest wstawiony.

Powinien być o mocy 2-12kW, a nie 6-24kW

 

6kW to w największe nrozy będzie za dużo.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Witam

Mam Pl-500 Sbj 13,5 kW ze sterownikiem ecokom Lava, ukl otwarty.

Dom pow ponad 200m podlogowka I kaloryfery.

Kominek sprawdza die znakomicie szyba pozostaje czysta. Tylko po domknieciu przepustnicy ponizej 50% troszke sie brudzi.

Mam salon OK 50m takze te szyby maja gdzie oddac cieplo. Ogolnie bardzo zadowolony jestem z tego zakupu.

Pale brzoza roczna , skladowana na zewnatrz takze nie za sucha.

Zdjecia na

http://www.anna.radek.mojabudowa.pl

Zdecydowanie polecam taki kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Stoję przed wyborem kominka powietrznego, do wyboru mam poniższe wkłady wkłady:

- Hajduk VOLCANO 2P z szybą narożną (łączoną)

- UNICO Dragon 2B wersja z szybą jednolitą i przystosowany do rekuperacji

- ARYSTO 10P SJ z szybą jednolitą przystosowany do rekuperacji

- PAMA Diablo LP szyba narożna łączona (podobno nadaje się do rekuperacji)

- Romotop Angle R2g (szyba jednolita otwierana na bok)

 

Który z tych kominków będzie lepszy przy zastosowaniu w domu Rekuperacji?

 

Obawiam się że kominki z szybami łączonymi nie do końca są szczelne. Szczelina powstająca na styku łączenia szyb wpuszcza powietrze do środka.

Oglądałem kominek HAJDUK Volcano 2P - szczelina była bardzo duża około 1mm

 

Może jest tu jakoś doświadczony specjalista w tej dziedzinie i jednoznacznie powie który wkład wybrać :)

Edytowane przez innabajka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

1.jpg2.jpg

 

W sezonie wiosennym i jesiennym miałem okazję od kilku lat korzystać z kominka powietrznego innego producenta /nie pamiętam dokładnie jakiego - w każdym razie norweskiego/

Jednak zauważalną wadą tego systemu było szybkie wychładzanie się domu w konstrukcji szkieletowej i oddawanie ciepła przez DGP głównie na poddasze.

W domu całorocznym postanowiłem zatem zrezygnować z DGP i połączyć kominek z płaszczem wodnym z instalacją CO+CWU grzaną kotłem kondensacyjnym na propan.

Do wyboru były :

- Kratki Zuzia BS

- Hajduk Volcano WP-12

- Lechma PL500Green SBJ

 

Czytałem wiele różnych stron i forum, analizowałem wady i zalety płaszcza. Dziś wiem, że wiele z opisywanych wad to nieprawda.

Kominek z płaszczem wodnym PL500 Green SBJ użytkuję już prawie rok.

Poniżej spisałem wszelkie swoje obserwacje z tego okresu:

 

 

INSTALACJA :

Dom parterowy 71 m2 powierzchni, 2 sypialnie, salon, jadalnia, kuchnia i kotłownia plus na razie niezagospodarowane poddasze, w przyszłości do zaadaptowania na mieszkalne.

W kotłowni piec De Dietrich MCR II 24 S na propan.

W sypialniach i łazience są kaloryfery a w salonie i jadalni podłogówka, jest także w kuchni, przedpokoju i łazience /ale rzadziej/.

 

Kominek Lechma PL500 Green SBJ

elektronicznie sterowana przepustnica AIRMATIC

obwód otwarty - naczynie wyrównawcze 19L z zaworem ciśnieniowym z odprowadzeniem do kanalizacji

wymiennik płytkowy + 2 pompy WITA SOLAR

pompa WILO do podłogówki

rozdzielacz ogrzewania podłogowego na 6 pętli z możliwością regulacji przepływu osobno na każdej pętli

 

 

KONSTRUKCJA

 

Lechma PL500 Green SBJ jest bardzo nowoczesnym kominkiem, idealnie pasującym do minimalistycznych wnętrz z prostymi, klasycznymi meblami i wykończeniem.

Sam wkład jest ciężki i solidny, na fabrycznych nóżkach dość niski więc mój osadzono na bloczkach, około 48 cm liczone od powierzchni podłogi do dolnej krawędzi szyby.

Drzwi chodzą płynnie i bez oporów ale nie latają luźno, ich ruch jest wyważony i czuć, że trochę ważą.

Dla mnie to akurat jest zaleta, korzystam czasem z kominka powietrznego innego producenta, w którym drzwiczki otwierają się bardzo lekko, są wręcz zbyt lekkie.

To wynika także z konstrukcji - drzwi Lechmy są zrobione na solidnej stalowej ramie i dźwigają dość sporą i grubą szybę.

Rączka to chromowana rurka, pusta w środku - dużo ładniejsza niż kute i stylizowane uchwyty.

Co najważniejsze - nie nagrzewa się, dopiero przy bardzo wysokiej temperaturze po paru godzinach jest wyraźnie cieplejsza.

Szyba gięta bez szprosa to niewątpliwie największy urok tego typu wkładów.

Jest bardzo solidna i gruba, nawet osuwające się drewno raczej nie grozi jej uszkodzeniem.

Kąt otwarcia jest dość spory, otwieram na max tylko przy okazji czyszczenia po wystudzeniu pieca /najczęściej w weekend/.

Czytałem wiele opinii o kominkach z płaszczem mówiących, że szyba jest czarna i nie widać ognia i bałem się takiej sytuacji.

paliłem dość często a i miałem także okazję sprawdzić go na różnym drewnie - zarówno jeśli chodzi o gatunek jak i poziom wilgotności.

Przez parę dni, w ramach testu , miałem okazję palić słabo wysuszoną brzozą - i naprawdę nie polecam. Ciężko osiągnąć temperaturę a do tego wydziela się mnóstwo dymu i brudu na szybie.

 

Aktualnie, od początku lutego, dzień w dzień palę dobrze wysuszonym dębem.

Dobre drewno utrzymuje dość wysoką temperaturę w palenisku i na płaszczu co pozytywnie wpływa na całokształt funkcjonowania kominka - utrzymuje czystą nieosmoloną szybę, wypala osad z szamotu wokół paleniska a także długo utrzymuje ciepło w płaszczu.

Rozpalam przy maksymalnym przepływie powietrza, jednak po 10-15 minutach, po rozgrzaniu kominka zmniejszam dopływ powietrza na połowę lub nawet mniej, około jednej trzeciej.

Uzyskuję w ten sposób temperaturę na wskaźniku ok 50-60 C w płaszczu co pozwala na dość powolny i harmonijny proces wypalania drewna.

W ten sposób uzyskujemy także piękny, pomarańczowo-czerwony żar z delikatnie przemykającymi złotymi płomykami ognia.

Po rozpaleniu wieczorem około 20-21 i późniejszym dorzuceniu na noc 2-3 solidnych drewienek nierzadko zdarza się, że rano około godziny 6:00 płaszcz wodny jest jeszcze ciepły, a wskaźnik pokazuje ok 35 C na instalacji - pod tym względem uważam, że trzyma bardzo długo.

 

Gdy drewno nie jest dobrze wysezonowane, szyba potrafi być często osmolona w stopniu uniemożliwiającym podziwianie płomieni. Natomiast jeśli pali się dobrym, suchym drewnem - szybę można czyścić spokojnie raz w tygodniu przy codziennym paleniu. Korzystam z płynów lub piane, dzień przed weekendem /porą czyszczenia/ wygrzewam mocno kominek , w wysokiej temperaturze z szyba wypala się sadza i osad i czyszczenie jest bajecznie proste. Spryskujemy szybę, zostawiamy na 10 minut a potem przy użyciu około połowy ręcznika papierowego usuwamy maź ze wszystkimi zabrudzeniami.

Palenisko jest trochę zagłębione, jest trochę niżej, więc popiół i drobne zwęglone resztki drewna raczej są zatrzymywane wewnątrz paleniska po otwarciu drzwi. Popielnik pod paleniskiem jest spory, więc przy dobrym paleniu popiół można wyjąć co 3-5 dni.

 

Wykładzina wermikulitowa pionowa za paleniskiem popękała dość szybko wzdłuż śrub, ale z tego co się dowiadywałem to normalna sprawa.

Poza tym nic więcej się nie dzieje, nie kruszy się i nie ubywa.

Wermikulit potrafi się okopcić podczas rozpalania a także przy drewnie wilgotnym /wczoraj leżąc na tarasie trochę zmokło/ jednak po wzroście temperatury znów się oczyszcza.

 

Sam kominek przed obudowaniem wełną izolacyjną i płytami k-g oddawał z obudowy bardzo dużo ciepła do salonu.

Po obudowaniu zauważam dużą różnicę, w porównaniu także do kominka powietrznego który mam też w innym domu zauważam że Lechma nie oddaje tak dużo gorąca na pomieszczenie i obiekty w jej otoczeniu nie nagrzewają się tak mocno jak to się dzieje przy kominku powietrznym.

Lubię właśnie ten kominek za to, że nie daje tak ogromnie dużo ciepła powietrzem, że aż nie idzie wytrzymać.

Mam na działce kominek powietrzny i ten zdecydowanie jest fajniejszy i zdecydowanie bardziej wydajny.

Ciepło nie idzie w komin, pomimo jakiś tam strat na instalacji obiegu wody ciepło w domu i w płaszczu jest utrzymywane bardzo długo.

 

Miałem także okazję zaobserwować zachowanie kominka podczas braku prądu przez około 1,5h.

Przy wyłączeniu prądu domknęła się z automatu przepustnica AIRMATIC i rozpalony kominek zaczął przygasać, po włączeniu prądu okazało się, że temperatura na instalacji wzrosła z 55 C na 80 C, ale kominek już powoli zaczął wygasać.

W każdym razie wtedy przekonaliśmy się, że cała instalacja jest wykonana prawidłowo i system zadziałał tak, jak powinien.

Na wielu forach spotykałem się z opisem wady : wymaga prądu, nie działa przy awariach sieci energetycznej.

 

No cóż : miałem okazję mieć takie awarie i powiem tak : wtedy nic nie działa - ani kominek z płaszczem wodnym, ani kocioł gazowy, ani piec na ekogroszek...

Nic nam wtedy nie pomoże..

Zresztą nie działają także pompy do podłogówki, recyrkulacji ciepłej wody, piekarnik, mikrofalówka, telewizor itp...

Więc ani się ogrzać, ani coś zjeść ani obejrzeć...

 

 

Z wad zauważyłem szybko odchodzący lakier na wewnętrznej stronie drzwi, przy szybie – jednak jest to niewidoczne przy zamkniętym kominku – jedynie przy otwarciu a raczej tylko przy czyszczeniu.

Co do ceny - cóż, dobre rzeczy dobrze kosztują, nie ma okazji.

Jak na taki produkt - zakup na pewno na lata uważam, że i tak nie jest źle, w każdym razie było warto. Warto podkreślić, że Lechma daje 6 lat gwarancji, więc chyba musi być wiadoma jakości swojej produkcji.

Doceniam też bardzo fakt, że jest to produkt z Polski, dobrze jest wspierać rodzimych producentów.

Często wybieram to co nasze - Polskie, nawet jeśli muszę trochę dorzucić w stosunku do popularnych i wszechobecnych chińczyków.

 

Podsumowując :

 

Z wkładu PL500 GREEN z szybą bez szprosa jesteśmy bardzo zadowoleni.

Ze swojej strony mogę śmiało polecić.

 

Mam nadzieję że moja opinia pomoże w wyborze także Wam.

Edytowane przez THAMIAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

dzięki THAMIAN za wyczerpujący opis. ostatnio dużo czasu spędziłem na poszukiwaniu kominka. kilku sprzedawców kominków polecało Lechmę Green 13,5, ale obawiałem się, że szyba będzie się bardzo brudzić oraz, że za dużo ciepła oddaje do otoczenia.

Biorę jeszcze pod uwagę, podobnie jak Ty, Hajduk Volcano WP-12, a także Unico Nemo 2B z podwójną szybą oraz BeF Aquatic WH 60 CL (tu podwójna szyba jest w standardzie).

Osobiście najbardziej podoba mi się BeF, ale jest najdroższy, a gwarancja to tylko 2 lata.

Ty rozwiałeś moje obawy co do Lechmy, a że do tego jest najtańszy to chyba właśnie na niego się zdecyduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Ciekawi mnie jak będzie wyglądała wymiana tych płyt wermikulitowych w palenisku , na oko są one przykręcane na śruby ławkowe do korpusu .

Czy ktoś z was czyścił deflektory w górnej części czopucha ?

 

Pod koniec pierwszego sezonu (maj 2015) palenie stało się kłopotliwe ze względu na cofające się spaliny do mieszkania przy każdorazowym otwarciu drzwiczek. Podejrzewałem przytkanie się wylotu spalin, ale w nowym solidnie murowanym kominie to nie za wcześnie na takie numery?

Wyjąłem deflektor - zanieczyszczeń mało. Zacząłem analizować gdzie biegną dalej spaliny i odkryłem nad deflektorem taką wyczystkę z płyty wermikulitowej nad którą było masę zanieczyszczeń i zatkany wylot do komina. Po wyczyszczeniu jest ogromna różnica - teraz jest wszystko OK.

W palenisku na ściankach mam płyty wermikulitowe - wszystkie spękały w miejscu montażu do obudowy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...